PT Volkan Dinçer

En İyi Kalf Kası Geliştirme Hareketleri!

Bacak kas grubunda olan kısa ama estetik bir yapıya sahip kalf kasları diğer adıyla baldır kaslarımız nasıl hızlıca geliştirilir bu yazımızda detaylıca anlatıyoruz. Yazıyı okuduktan sonra kalf nedir, bacağın hangi bölümünde bulunur ve en etkili kalf kası hareketleri neler öğrenmiş olacaksınız! Ayrıca en iyi kalf hareketleriyle ince bacaklardan kurtulup daha sıkı ve dolgun gözüken baldır kaslarına sahip olacaksınız. Evet kalf kaslarına dövme yaptırmak isteyen erkekler bu yazımız tam size göre! 🙂

Kalf Kası Nedir? Kalf Bölgesi Nerede?

Kalf kası iki ana kastan oluşur. Gastroknemius, yani bacağınızın alt kısmından aşağı doğru uzanan baldırın büyük kısmını oluşturan geniş ve düz alt bacak kasıdır. Soleus kası ise gastroknemius kasının altında yer alan daha küçük bir kastır. Ayak tabanı ve dizin hemen altında başlayan ve topuğun üzerindeki Aşil tendonuna bağlanan bu kas en temel açıklamayla yürüyebilmemiz, koşabilmemiz ve zıplayabilmemiz için diz ve ayak bileği eklemini birbirine bağlar.

calf kası ne demek
Kalf kası bölgesi ve kalf kası anatomisi

En Etkili Kalf Kası Hareketleri

Baldır gölgesini güçlü kılmak ve kalf kaslarını harekete geçirip alevlemek için aşağıdaki hareketleri mutlaka fitness programı hareketler listenize ekleyin. Ayrıca hızlı yağ yakımı ev zayıflamak için de bacak çalışmayı unutmayın 🙂

1) Hack Squat Calf Raise Egzersizi

Makine ile yapılan bu harekete ilk başta hafif kilolarla başlamanızı tavsiye ederiz. Bacak kaslarınız güçlendikçe en iyi gelişim için ağırlığı artırmalısınız. Sırtınız dik bacaklarınız gergin tutarak hareketi yapmanız gerekiyor. Hack squat calf raise nasıl yapılır adım adım detaylarını aşağıdaki görselde paylaşıyoruz.

hack squat calf raise hareketi
Hack squat calf raise kalf kası hareketi yapılışı

2) Dumbbell Calf Raise Hareketi

Dambıl ile yapılan calf raise sizi kalf kaslarına daha fazla odaklanmanızı sağlayacaktır. Kaldırabileceğiniz ağırlıkları tercih etmeniz sakatlıkların önüne geçecektir. Calf kaslarınızın yandığını hissederek ve zihninizi bacak kaslarına odaklayarak çalışın.

dumbbell calf raise hareketi
Dumbbell calf raise hareketi yapılışı

3) Seated Calf Raise Egzersizi

Oturarak yapılan bu hareketi ister makine yardımıyla isterseniz de dambıl ile yapabilirsiniz. Kalf kaslarınızı belirginleştirmek ve geliştirmek için bu hareketi de bacak gününüzde yapmayı ihmal etmeyin.

seated calf raise hareketi
Seated calf raise hareketi nasıl yapılır?

İlginizi Çekebilir: Bacak Kası Geliştirme Hareketleri

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın