PT Volkan Dinçer

Aletli Pilates Nedir? Reformer İle Zayıflayabilir Miyiz?

Bütüncül egzersiz türü olan reformer pilates son zamanlarda vücudunu şekle sokmak isteyenlerin en gözde egzersizi! Aletli pilates olarak da bilinen reformer pilateste temel mantık raylı mekanizma üzerinde vücudumuzu hareket ettirmek. Tabi ki bununla birlikte eklem, kas ağrılarını gidermek ve kasları güçlendirmek. Düzenli aletli reformer pilates yapanlar koordinasyon, denge, esneklik konularında kendilerini daha güçlü hissetmektedir. Ayrıca mat pilatese oranla reformer pilates kasların daha aktif şekilde çalışmasını sağladığından vücudun şekle girmesini de kolaylaştırır. Peki zayıflamak ve sıkılaşmak isteyen kişiler aletli pilates yapmalı mı? Doğru reformer hareketleri ile pilatesin zayıflama üzerindeki etkisi için öncelikle reformer pilates nedir, faydaları neler bunları açıklayalım.

Aletli Pilates Nedir?

Reformer pilates mekanızması ilk olarak savaşlarda yaralıları tedavi etmek amacıyla kullanılmaya başlandı. Kişilerin sağlığına kavuşmasını hızlandırıp daha iyi hissetmeleri sayesinde reformer pilates yapanların sayısı gün geçtikçe arttı. Reformer diğer adıyla aletli pilates duvarlar ve yataklara bağlanan yaylar sayesinde hareket mekanizmasını oluşturuyor. Böylece yaylar sayesinde daha aktif efor sağlayarak vücudumuzda daha hızlı değişim sağlıyoruz. Ayrıca kas dayanıklılığı, koordinasyon, denge, eklem stabilitesi reformer ile artıyor.

reformer aletli pilates hareketi
Reformer aleti ile pilates hareketi

Reformer pilatesin diğer egzersizlerden farkı eklemlere yük bindirmemesi ve ağrılara neden olmamasıdır. Aletli pilateste direkt olarak kasların aktifleşmesini sağlarken eklemlerde hassasiyet yaratmadığı için sakatlanma oranı daha düşüktür. Ancak reformer pilateste hareketleri yaparken dengeli, nefes alış verişlerin doğru şekilde yönlendirilmesi hareketlerden verim alınmasına olanak sağlar.

İlgili Yazı: Evde Pilates Yapmak

Aletli Pilates (Reformer) Nasıl Yapılır?

Reformer 100 ayrı egzersizin tek bir çatı altında birleştiği versiyondur. Reformer pilates aleti çok çeşitli duruşlarda kullanılabiliyor. Örneğin ayakta, yüz üstü, sırtüstü yatarak, ayaklarla çubuk itme – çekme, baş aşağı, yan beden itme çekme şeklinde hareketler en temel reformer hareketleridir. Aynı zamanda reformer hareketlerinde pilates hocası her çalışmada belirli bir bölgeye yoğunluk veriyor. Böylece reformer stüdyosundan daha çok verim alarak antrenmanımızı tamamlamış oluyoruz.

aletli pilates stüdyosu
Reformer pilates stüdyosunda çalışma

Aletli Pilatesin Faydaları Neler?

Eğer siz de yağ yakımınızı hızlandırmak, vücudunuzu esnetmek, sıkılmadan şekle girmek istiyorsanız reformer pilates yapabilirsiniz. Diğer egzersiz türlerine göre daha hızlı sürede sonuç elde edildiği için reformer pilates stüdyolarının sayısı da gittikçe artıyor ve ilgi görüyor. Reformer pilatesin faydaları ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Bireylerde bel, sırt ve omuz bölgelerinde ağrı varsa etkili bir şekilde giderir.
  • Kişinin duruş bozukluğu giderilmesine ve postür düzeltmeye yardımcı olur.
  • Kemik gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğu için gelişme çağındaki bireyler de rahatlıkla yaparlar.
  • Vücuda hareket direnci kazandırdığı için günlük hayatta kendinizi daha rahat ve iyi hissedersiniz.
  • Kişi istediği bölgeye yoğunlaşarak (örn: karın kası) o bölgeyi hızlıca şekillendirir.
  • Yağ yakımını hızlandırır ve daha fazla kalori yakılmasını sağlayarak sağlıklı bir şekilde kilo kaybedilmesine yardımcı olur.
  • Doğum sonrası olan göbek sarkma sorununu çözer.
  • Vücuttaki sarkmaları önleyerek daha sıkı bir görünüme kavuşursunuz.
  • Reformer pilates doğru nefes almayı öğretir ve tüm bölge aynı anda çalıştığı için beden daha hızlı şekle girer. Aynı zamanda nefes ve beden uyumu ritmi yakalanır.
  • Kan dolaşımını artırır ve stresin azalmasına yardımcı olur.

İlgili Yazı: En Basit Yoga Hareketleri

Aletli Pilates Reformer Sık Sorulanlar

Aletli Pilates Zayıflatır Mı?

Mat pilatese göre daha hızlı forma girmenizi sağlayarak zayıflamanıza yardımcı olur.

Reformer ile Zayıflayabilir Miyiz?

Aletli pilates yaptığınızda tüm vücudunuz çalışır, bütüncül bir egzersizdir.

Evde Reformer Pilates Nasıl Yapılır?

Kendi evinizde yapabilmeniz için bir reformer aleti almanız gerekir. Yeterli bir alanınız var ise reformer aleti alarak evde pilates yapabilirsiniz.

Aletli Pilates Zor Mu?

Eğer hiç spor geçmişiniz yok ise ilk başlarda sizi zorlayabilir. Ancak bir iki ders sonrasında kendinizi çok daha hazır hissedersiniz.

Reformer ile Mat Pilates Arasındaki Fark Nedir?

En büyük fark boyun ve eklem bölgelerine daha az yük binmesidir. Böylece aletli pilates yaparken sakatlanmaların önüne geçilmektedir.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın