Buse

Antrenman Programı

Antrenman programı kişilerin kendi özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir ve tamamen ihtiyaca yönelik bir program çıkartılması gerekir. Tabii ki de her insanın vücut tipi farklıdır ve bu nedenle çok farklı egzersizler yapması gerekli olacaktır. Aynı zamanda da farklı vücut tiplerinin yanı sıra insanların istediği bir vücut ideali vardır ve bu nedenle istenen vücut ölçülerine kavuşmak amacıyla bir takım farklı çalışmalar yapılır.

Antrenman Programı
Antrenman Programı

 Yaş grupları bu noktada çok önemli bir yer tutar ve belli bir yaşın üzerindeki kişilerin yapacağı spor ile daha genç insanların yapması gereken sporun birbirinden çok farklı olduğunu belirtmek gerekir. Eğer ki yaş grupları ile ilgili olarak bir tehdit yapılmazsa veya kişinin sağlık durumu konusunda bir test yapılmadan spora başlanırsa bu durum son derece büyük bir soruna sebep olacaktır. Ve sağlık sorunlarının giderilmesi amaçlanırken daha kötü olması da söz konusu olabilir. Ve bu nedenle mutlaka bilinçli bir uzman tarafından hareketlerin yaptırılması ve tamamen olması gerektiği düzeyde yapılması son derece büyük bir önem taşımaktadır.

 Haftada 3 Gün Spor Yeterli Mi?

 Pek çok kişi spor rutinin ne kadar zaman içerisinde yapılması gerektiğini merak etmektedir ve bu nedenle spor yapan kişiler hangi sporu yapıyorsa ona bağlı olarak haftada kaç gün yapması gerektiğini bilmelidir. Haftada 3 gün spor yeterli mi diye soran kişiler hangi sporu yapacağına bağlı olarak değişkenlik gösteren cevaplar alacaktır. Bu aşamada fitness yapılacaksa bir hafta içerisinde 2 günden başlayarak daha sonra 3 güne çıkmak mümkün olacaktır. Ama bu tamamen sporun ne kadar uzun süre yapıldığına ve neler çalışıldığına göre değişkenlik gösterir. Tabii ki de genel olarak baktığımız zaman sağlıklı bir yaşam tarzında haftada en fazla 3 gün spor yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte spor yaparken dikkat edilmesi gereken şeylere de uyum sağlamakta fayda vardır.

 Normal bir yaşam tarzı olarak spor yapan kişiler ya da zayıflamak için spor yapan ama sporcu olmayanlar haftada 3 gün spor yapmalıdır. Fakat bu noktada sporcu olarak geçen ve profesyonel spor yapan kişiler haftanın her günü belirli bir saat spor yapmak zorundadır.

Antrenman Programı
Antrenman Programı

 Antrenman Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 Antrenman yaparken nelere dikkat etmek gerekir konusu ile ilgili olarak da mutlaka belirtilmesi gereken çok önemli faktörler vardır. Öncelikle bir kişinin kronik rahatsızlığı olup olmaması bu noktada çok belirleyici bir özelliktir ve mutlaka belirli sağlık kontrollerinden geçmesi gerekir. Bu aşamada kişilerin yaş gruplarına göre sporlar yapmaları ve spor süresinin de buna göre ayarlanması son derece büyük bir önem taşır. Aynı zamanda da boy ve kilo endeksleri bu noktada önemli bir yer tutarken, beslenme rutini de göz önünde bulundurulması gereken bir şeydir.

 Spor sakatlanmaları gibi sorunların yaşanmaması için dikkat edilmesi gereken koşullar ise ilk başta ısınma hareketlerinin doğru bir şekilde yapılmasıdır. Bu sebepten dolayı daha egzersizlerin esneme hareketleri ile başlaması gerekir ve böyle bir ısınma egzersizi yapılmazsa sakatlanmalar muhtemeldir. Üstelik spor sonrasında kısalmış olan kaslarını tekrar uzatılması için mutlaka soğuma hareketlerinin de yapılması gerekli olacaktır. Bununla birlikte 24 ile 36 saat arası dinlenme süresi söz konusu olacaktır ve spor sonrası dinlenmek çok önemlidir.

2 Gün Üst Üste Spor Yapılır Mı?

 2 gün üst üste spor yapılır mı gibi bir soru ile de sık sık karşı karşıya kalmaktayız ve bu noktada iki gün üst üste antrenman yapılması uygun olsa da farklı bölgelerin çalıştırılması gerekir. Tabii ki de bu süreç içerisinde dinlenme sürelerinin son derece büyük bir önemi vardır ve bu nedenle spor sonrasında yeteri kadar dinlenme sağlanmalıdır. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli şey farklı bölgelerin çalıştığı sporların 2 gün üst üste yapılmasıdır. Ve bir gün farklı bir kas çalışırken diğer gün spor yapılması söz konusu olacaksa daha farklı bir bölgedeki kasın çalışması gerekli olacaktır. Fakat bu noktada bir uzman olan anlaşılması son derece büyük bir önem taşır ve hareketler yapılırken belli bir periyot düzenlenmelidir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın