içinde

Koordinasyon Nedir? Denge ve Koordinasyon Egzersizleri

koordinasyon nedirPin
Koordinasyon nedir, nasıl gelişir?

Koordinasyon kolların, bacakların ve diğer vücut bölümlerinin kontrollü bir şekilde hareket etme yeteneğidir. Sporcular için, antrenman performanslarını iyileştirmek ve sürekli olarak daha iyi sonuçlar elde etmek için koordinasyon çok önemlidir. Örneğin, bir futbolcunun sahanın bir ucundan diğer ucuna koşarken, rakiplerinden kaçmak ve topu yakalamak için koordinasyona ihtiyacı vardır. Aynı şey bir tenisçi veya direkt vuruştan kaçan bir boksör için de geçerlidir. Şimdi koordinasyon nedir ve antrenmanlarda koordinasyon gücü neden önemlidir biraz daha detaylı anlatalım.

Koordinasyon Sporcular İçin Neden Önemlidir?

Koordinasyon eğitimi, sporcuların sağlık ve refahının birçok yönüne yardımcı olur. Tekniklerini ve biçimlerini geliştirir, ruh hallerini ve zihinsel sağlıklarını iyileştirir ve hatta yaralanma riskleriyle mücadele eder. Dolayısıyla kondisyon, dayanıklılık, hareketlilik, core bölgesi, kuvvet ve kas geliştirmeyi geliştiren egzersizlerin tümü önemli olsa da, koordinasyon eğitimi de göz ardı edilmemelidir.

Birçok spor aktivitesinin temeli olarak denge ve koordinasyon egzersizleri faydaları:

  • Daha fazla kas inşa etmeye yardımcı olur.
  • Günlük enerji seviyelerini artırır.
  • Çevikliği ve esnekliği geliştirir.
  • Dengeyi geliştirir.
  • Reflekslerimizi kuvvetlendirir.
  • Konsantrasyonu ve hafızayı geliştirir.
  • Endorfin salınımını uyarır.

Aslına bakarsanız çok yönlü bir performans ve dayanıklılık için sporcuların denge, kontrol ve koordinasyonlarını kullanmaları esastır. Bununla birlikte, antrenmanınızı, performansınızı ve genel kondisyonunuzu geliştirmenize yardımcı olabilecek beş farklı denge ve koordinasyon egzersizini sizlerle paylaşıyoruz.

Denge ve Koordinasyon Egzersizleri

İp Atlayarak Koordinasyonu Geliştirin

Bu klasik ve en bilindik koordinasyon egzersizi, el ayak ve göz hareketlerinizi senkronize etmenizi sağlar. Ayrıca ip atlama sadece el-göz koordinasyonunuzu geliştirmekle kalmaz ayak hızınızı da geliştirir. Vücudunuzu kontrol etmeyi ve ritminizi korumanızı öğretir. İp atlayarak koordinasyonunuzu ve dengenizi rahatlıkla geliştirebilirsiniz.

ip atlama koordinasyon egzersiziPin
İp atlama koordinasyon hareketi

Dengede Durmaya Çalışın

Koordinasyon eğitiminizin önemli bir parçası da dengedir. Bu statik denge hareketleri yürüme ve çömelme gibi çok çeşitli fiziksel aktiviteyi gerçekleştirmenize yardımcı olur. Denge hareketi için her iki ayak üzerinde durarak başlayın. Ardından, 90 derecelik bir açı oluşturmak için bir bacağınızı arkaya doğru kaldırın ve öne eğilin. Unutmayın, dengenizi ne kadar uzun süre koruyabilirseniz, koordinasyonunuzu o kadar iyi geliştirirsiniz. Daha fazla zorluk için, ağırlığınızı bir bacağa verirken her iki elinize birer dambıl alın. Diğer bacağa geçmeden önce 10-12 tekrar yapabilirsiniz.

Pin
Koordinasyon ve denge egzersizleri

Top Atışı Egzersizleri Yapın

Büyü bir top ile antrenman yapmak kolay gibi görünse de, süre uzadıkça zorlayan bir iştir. Alıştırma olarak öncelikle elinize büyük bir top alın ve yavaşça duvara isabetli bir şekilde vurarak başlayın. Hedeften yani duvardan uzaklaşarak yavaş yavaş ilerleyin. Ek zorluk seviyesi için arkaya bakmayı, hızlıca dönmeyi ve ardından duvarı vurmayı da deneyebilirsiniz.

koordinasyon top atışı hareketiPin
Hedefe top atarak koordinasyon kazanma

Koordinasyonunuzu Top Sürme Egzersizleri ile Pekiştirin

Elle top sürme, kontrolünüzü, ritminizi geliştirmenize yardımcı olur. Ayrıca top sürmek sizi topa konsantre ederek hızınızı ve doğru açıları bulmak için eğitecektir. Basketbol oyuncularının koordinasyon seviyesi en yüksek sporculardan olduğunu biliyor muydunuz?

koordinasyon nedir top sürmePin
Koordinasyon top sürme egzersizi

Bu yazımızda koordinasyon nedir ve koordinasyon egzersizleri ile daha iyi bir form nasıl yakalanır detaylıca bahsettik. Yaralanmaları ve ağrıları önlemek, antrenman performansını artırmak artık sizin elinizde. Sağlık ve sporla kalın!

Son güncelleme 16 Temmuz 2021