PT Volkan Dinçer

Trekking Nedir? Hiking vs Trekking Farkları Neler?

Özellikle bahar ve yaz aylarında adını sıklıkla duyduğumuz bir spor var; Trekking. Son dönemlerde popülaritesini bir hayli artıran trekking hakkında merak edilenler de oldukça fazla. Trekking nedir, herkes trekking yapabilir mi ve trekking vs hiking farkı neler? Doğa tutkunları için tüm detaylar bu yazımızda!

Trekking Ne Demek?

Şehir hayatının gürültüsünden sıkılan ve doğada vakit geçirmek isteyen bir yapıya sahipseniz Trekking tam size göre diyebiliriz. İngilizce Trek sözcüğünden türetilen Trekking nedir diye baktığımızda, Türkçe’ye yürüyerek çıkılan uzun yolculuk olarak çevriliyor. Halk arasında genellikle doğa yürüyüşü olarak isimlendirilen Trekking insan ruhuna sağladığı faydanın yanında en hafif doğa sporları arasında yer alıyor. Özellikle genç ve orta yaşlı insanlar tarafından tercih edilen spora isterseniz tek başınıza, isterseniz arkadaşlarınızla ya da trekking gruplarıyla katılım sağlayabiliyorsunuz.

Trekking Nasıl Yapılır?

Trekking nedir hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından ‘sırt çantamı alır çıkarım’ şeklinde düşünülse de durum o kadar basit değil. Zira; hazırlıklarınızı eksiksiz bir şekilde tamamlamanız şart. Öncelikle, amaç doğayla baş başa kalmak ve yorulan ruhunuzu dinlendirmek olsa da Trekking doğa yürüyüşüne ilk etapta grupla çıkmak en doğru seçenek. Bu sayede güvenli rotayı deneyimleyecek ve tek başınıza yapacağınız yürüyüşlerde bu rotayı kullanabileceksiniz. Öte yandan, grupla yapacağınız gezilerde yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Doğru ve güvenli rotayı bulduktan sonra gün boyu yürüyebilirsiniz. Doğal güzelliklere vakit geçirip, yorulduğunuzda ise kamp yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şeyse son derece basit; sizden sonra gelenlerin de aynı keyfi yaşaması ve tabiatın düzeninin bozulmaması için doğayı kirletmemek!

Trekking ne demek, nasıl yapılır?
Trekking ne demek, nasıl yapılır?

İlgili Yazı: En Sevilen Kış Sporları

Trekking Öncesi Hazırlık

Trekking nedir öğrendikten sonra doğa yürüyüşü öncesi hazırlık nasıl olmalı sorusu akıllara gelmekte. Buradaki kilit nokta ise hazırlıklardır. Zira; doğa hazırlıksız ve ekipmansız olmak isteyeceğiniz son yerdir. Eğer doğa yürüyüşünüzün keyiften çıkıp eziyete dönüşmesini istenmiyorsanız; hazırlıklar noktasında ekstra bir hassasiyet göstermeniz gerekir.

Yenileneceğiniz ve ruhunuzu dinlendireceğiniz trekking yürüyüşü için gerekli malzemeler ise şu şekilde:

 • Boğazlı ve kış şartlarına uygun ancak sizi hareket anlamında kısıtlamayan Trekking ayakkabısı
 • Her ihtimale karşı yedek ayakkabı
 • Buff
 • Sizi yormayacak büyüklükte bir sırt çantası
 • Su geçirmeyecek bir kıyafet ve yağmurluk
 • Havlu
 • Su için matara ya da pet şişe yanınızda mutlaka olmalı
 • En az bir litre su
 • Orta boy bir fener ve yedek piller
 • Kibrit
 • Her ihtimale karşı dikiş malzemesi
 • Düdük
 • Keten türü pantolon ( yürüyüşünüzü engellememesi önemli)
 • Hafif bir mont, polar ve termal iç çamaşırları, çorap, bere, eldiven (mevsim koşullarına uygun)
 • İsviçre çakısı
 • Bir öğün yiyecek ve içecek çantanızda mutlaka bulunmalı
 • Temel ilk yardım seti.
 • Kırılmaz plastikten bardak, çatal, kaşık, bardak, tabak

Hiking Trekking Nedir Farkı (Trekking vs Hiking)

trekking ne demek
Trekking Nedir vs Hiking Nedir

Hiking ve Trekking kelimeleri her ne kadar birbiri yerine kullanılsa ve aynı spor dalı olarak düşünülse de temelde bazı farklılıklar mevcuttur. Aslında yaşanılan bu anlam karmaşasının temelinde dil ve kültür farklılıkları yatıyor. İngilizcede iki kelimede farklı anlamlara gelirken Türkçe’de iki kelimede doğa yürüyüşü olarak kullanıyor. Hiking kelimesi yürümek, dolaşmak anlamını karşılarken trekking ise araç olmadan uzun yola çıkmak anlamına geliyor. Trekking ve hiking doğada yürümek anlamı taşısa da rota, süre ve konaklama noktasında aralarında fark vardır.

1. Rota

Hiking ve Trekking farkı denildiği zaman akla ilk gelenlerden bir tanesi rotadır. Hikingin rotasını daha çok ormanlar, tepeler ve ören yerleri gibi mekanlar oluşturur. Başlangıç ve bitiş noktaları önceden belli ve çoğunlukla diğer insanlar tarafından defalarca ziyaret edilmiştir. Trekkingin rotası ise her ne kadar önceden belirli olsa da spontane gelişmelere açıktır. Rotalar genelde direk doğanın kalbine olacak şekildedir.

2. Süre

Hiking hafta sonlarını değerlendirmek ya da günü birlik kaçamaklar için uygundur. Başlangıç ve bitiş aralığı genelde saatlerle sınırlıdır. Trekking ise daha uzun zaman dilimlerini kapsar; birkaç gün ya da bir hafta gibi.

3. Konaklama

Hiking ve Trekking nedir arasındaki en temel fark konaklamadır. Hikingte konaklama keyfi bir yapıdayken Trekkingde zorunluluktur. Rotanızın çok daha uzun olması konaklamayı adeta zorunlu kılarken Hikingde rotayı tamamlamasanız bile eve dönebilirsiniz.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın