Kış Sporları ile Tanışmaya Hazır Mısın?

kış sporları neler
Kış sporları isimleri ve fotoğrafları

Kışları spor yapmak soğuk ve rüzgarlı havada zorlu olsa da kış sporlarının en keyifli tarafı doğada yeni yerler keşfetmektir. Eşsiz kış manzaraları eşliğinde yapılan kış sporları ile adrenalin seviyenizi yükseltmeye hazır mısınız? Kış sporları isimleri ve fotoğraflarını gördükten sonra sadece bu sporları yapmak için bile kışın tatile çıkmak isteyeceksiniz!

Snowshoeing (Karda Yürüyüş)

kış yürüyüş sporu
Kışın karda yürüyüş sporu

Kar ayakkabısı ile yürüyüş anlamına gelen bu sporu ailenizle, eşiniz ve çocuklarınızla rahatlıkla yapabilirsiniz. Geçmişte kışın önemli bir ulaşım şekli olan kar ayakkabısıyla yürüyüş, artık daha popüler hale geldi. Öyleyse termosunuzu alın ve karlı manzaraları keşfederek doğanın ve kışın tadını karda yürüyerek çıkarın. Sadece bir kar ayakkabısı ve kar montu ile kalın giyinerek keyifli bir yolculuğa hazır olun.

Biatlon

kış sporları biatlon
Biatlon olimpiyatlara da konu olan bir kış sporu

Kış sporları arasında belki de en zor olanlarından biri Olimpik Biatlon. Bu spor koşu kayağı ve tüfek atışı ile yapılan bir kış sporu. Eğer siz de biatlon eğitimi almak ve pratik yapmaya başlamak istiyorsanız kayak kursları için araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca biatlon bir kış sporu olmasına rağmen biatlon eğitimi yıl boyunca bisiklet ve paten alanlarında da rahatlıkla yapılabilmekte.

Kış Dağcılığı

dağcılık kış dağcılığı sporu
Kışın dağa tırmanmak ve kış dağcılığı

Karda yürüyüş yapmak kolay olmayabilir evet bunu biliyoruz. Bir de karlı dağda tırmanış söz konusu olunca? Eğer dağcılığa hevesiniz varsa ve dağcılık eğitimi almayı düşünüyorsanız kış dağcılığı mutlaka kışın yapılan sporlar listenizde olsun.

İlgili Yazı: Pilates Faydaları Neler?

Snowbiking (Karda Bisiklet)

snowbiking kış sporu
Snowbiking bisiklet sürmeyi sevenler için kolay bir kış sporu

Bisiklet sürmeyi seviyor musunuz? Öyleyse eğlenceli ve farlı bir kış sporu olan kar bisikleti ile tanışın! Kar bisileti daha önce kar sporu yapmamış kişiler tarafından tercih edilebilir. Heyecan verici kış aktivitesi arayan herkes snowbiking yapabilir ve kar bisikleti turlarına katılabilir.

Freeriding (Serbest Kayak)

serbest kayak kış sporu
Serbest kayak kış sporu

Serbest kayak bakımsız arazide yani pist dışında kaymak ve snowboard yapmak için tercih edilen tehlikeli bir kış sporu. Amatör kayakçıların yerini daha profesyonel kayakçılara bıraktığı bir spor aynı zamanda. Eğer usta bir kayakçıysanız freeriding yani sarp yamaçlardan serbest kayak sizi cezbedecektir. Dağda yukarı tırmanıp başlangıç noktasına gelmek için telesiyej kullanabilirsiniz. Etraftaki dağ manzarasının keyfini çıkaracağınıza garanti verebiliriz. Dağ yamaçlarda hızla kayarken kalp atışlarınızı her an hissedeceksiniz.

Skiing (Kayak)

kayak sporu skiing
Kayak sporu skiing

En çok tercih edilen ve klasik kayak olarak bilinen skiing genellikle kış tatili yapanların vazgeçemediği bir kış sporu. Türkiye’de Bursa Uludağ ve Erzurum Palandöken kayak merkezleri kayak sporu yapanların kışın en çok uğradığı lokasyonlardır. İki ince kızak board üzerinde karda süzülmek çok eğlenceli değil mi?

Snowboarding (Tek Board)

snowboard sporu
Snowboard sporu

1950’lerden sonra ortaya çıkan snowboard aslında denizde surf yapmak veya yolda kaykay ile kaymaktan farklı değil. Tek board üzerinde dengede durarak karda yamaçtan aşağı hızla kayıyoruz. Bize göre en zevkli kış sporu olsa da sakatlık riski taşımamak için hemen hızlanmaya çalışmayın. Daha önce snowboard yapmadıysanız internetten snowboard nasıl yapılır videoları izleyebilirsiniz.

İlgili Yazı: Lunge Hareketi ile Bacakları Güçlendirin

Kış Sporları Hakkında

Kış sporları yapmak az da olsa yaralanma riski içerdiği için kaliteli spor ekipmanı gerektirir. Eğer ilk defa snowboard veya kayak yapacaksanız kayak takımlarınızı satın almadan önce kayak turizmi için gittiğiniz hotelin kayak tesisinde kiralayabilirsiniz. Kayak yapmaya kendiniz de başlayabilirsiniz ancak tavsiyemiz bir kayak eğitmeninden kayak dersi almanız yönünde olacaktır. Çünkü eğitmen sayesinde nasıl düşmeniz gerektiğine kadar birçok taktik öğreneceksiniz. Kayak yaparken sürekli düşüyorsanız hemen pes etmeyin, pratik yaparak snowboard ve kayakta kendinizi geliştirmeye çalışın. Karda kaymanın en güzeli tarafı ise hem bacaklarınızı ve karın bölgenizi güçlendirecek hem de yokuş aşağı süzülürken yılın tüm stresinden uzaklaşmış olacaksınız.

Daha önce kış sporu yapmamış olsanız bile cesaretli olun ve düşmekten korkmayın. Kendi seyahat rotanızı belirleyin ve hangi sporu yapmak istiyorsanız listenize dahil edin. Kış sporu malzemeleri ve ekipmanlarınızı araştırarak kendi zevkinize göre satın alın. Dışarda keşfedilmeyi bekleyen o kadar kış sporu var ki! Özelikle cennet ülkemizin coğrafyasında kış olimpiyat sporları bile yapılıyorken!

Son güncelleme 5 Aralık 2021