PT Volkan Dinçer

Dünyanın En Güçlü Adamı Karşınızda!

“Dünyanın en güçlü adamı” kim diye merak ediyor musunuz? Biz çok merak ettik ve sizler için araştırdık. İşte 2020 dünyanın en güçlü adamı, 24 yaşındaki Ukraynalı Oleksii Novikov!

Novikov, Dünyanın En Güçlü Adamları yarışmasında ağırlık kaldırmada dünya rekoru kırarak birinciliği hak ederken tamı tamına 537,5 kiloyla deadlift rekoru kırdı! Böylece bu mucize kaldırış ona dünyanın en genç ve en güçlü adam ünvanını da beraberinde getirdi.

YouTube video

Dünyanın en güçlü insanı Oleksii Novikov bu ünvanı almak için tabi ki çok çalıştı ve çalışmaya da devam ediyor. Genç sporcu yaptığı bir röportajda protein açısından zengin besinlerle günde 6 öğün beslendiğini ve 7.000 kalori aldığını, ağırlıklı olarak da et, yulaf ve sebze tükettiğini belirtiyor. Bununla birlikte Novikov bazı günlerde dondurma gibi tatlı şeyler ve kraker yediğini de itiraf ediyor. 136 kilo ve yaklaşık 182 cm olan dünyanın en kuvvetli adamı gücünü çok çalışmaktan aldığını ve tamamen ağırlıklara konsantre olarak bu işin zihinde bittiğini “Power is in the mind” sözüyle hatırlatıyor. Böylece “dünyanın en güçlü sporcusu” olmayı bu mottoyla başardığını, gücün ve zihnin önemini %50 – %50 olarak benimsediğini vurguluyor.

Dünyanın en güçlü powerlifter sporcusu Novikov, spora ve ağırlık çalışmalarına 14 yaşında başladığını, küçük yaşlardan itibaren Ukraynalı sporcuları izlediğini söylüyor. Bununla beraber en güçlü sporcu olmayı ise hayal ettiği en büyük şey olarak tanımlıyor. Ayrıca genç sporcu motivasyonunu hiçbir zaman kaybetmediğini rekabet etmekten çok büyük keyif aldığını da belirtiyor.

Dünyanın En Güçlü Adamları Listesi

Son 20 yıldır dünyanın en güçlü adamları listesini, WSM (World Strongest Man) yarışmasını kazananları sizlerle aşağıda paylaşıyoruz. Ayrıca bundan sonraki yıllarda kazananlar belirlendikçe bu listeyi de güncellemeye devam edeceğiz. Sağlık, spor ve güç sizle olsun!

Yıl Dünyanın En Güçlü Adamı Ülkesi
2000 Janne Virtanen Finlandiya
2001 Svend Karlsen Norveç
2002 Mariusz Pudzianowski Polonya
2003 Mariusz Pudzianowski Polonya
2004 Vasyl Virastyuk Ukrayna
2005 Mariusz Pudzianowski Polonya
2006 Phil Pfister Amerika Birleşik Devletleri
2007 Mariusz Pudzianowski Polonya
2008 Mariusz Pudzianowski Polonya
2009 Žydrūnas Savickas Litvanya
2010 Žydrūnas Savickas Litvanya
2011 Brian Shaw Amerika Birleşik Devletleri
2012 Žydrūnas Savickas Litvanya
2013 Brian Shaw Amerika Birleşik Devletleri
2014 Žydrūnas Savickas Litvanya
2015 Brian Shaw Amerika Birleşik Devletleri
2016 Brian Shaw Amerika Birleşik Devletleri
2017 Eddie Hall Birleşik Krallık
2018 Hafþór Júlíus Björnsson İzlanda
2019 Martin Licis Amerika Birleşik Devletleri
2020 Oleksii Novikov Ukrayna

 

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın