PT Volkan Dinçer

Scuba Diving Nedir? Tüplü Dalış Nasıl Yapılır?

Sualtı dünyasını keşfetmek için mavi ve derin bir yolculuğa çıkıyoruz! Nasıl mı? Tabi ki Scuba Diving sayesinde! Bu yazımızda daha önce dalış yapmamış olanlar için Scuba Diving nedir, nasıl yapılır açıklıyoruz. Ardından tüplü dalış ekipmanları konusuna değiniyoruz. Yazının devamında ise scuba diving öncesi dalış eğitimleri ve fiyatlarından bahsedeceğiz. Aynı zamanda Türkiye’deki en iyi dalış rotaları hangileri sizlerle paylaşacağız!

Scuba Diving Nedir?

Tüplü dalış anlamına gelen Scuba diving, tüp sayesinde suyun altında nefes alarak yapılır. 19. yy’dan günümüze ulaşmış bir spordur. İlk dalışın deniz altını keşfetmek üzerine yola çıkan Asurlulardan tarafından yapıldığı bilinmektedir.

scuba diving nasıl yapılır
Scuba diving (tüplü dalış) nasıl yapılır?

Scuba Diving Nasıl Yapılır?

İlk defa dalış yapanlar için, Scuba diving yaparken en önemli nokta ne kadar derine dalacağınızdır. Çünkü dalış yapacağınız tüp, ineceğiniz derinlik kadardır. Sizin belli bir süre oksijen ihtiyacınızı karşılar. Karşılayabileceği ihtiyaçtan daha fazla bir sürede sualtında kalırsanız, geri dönüşte sorunlar yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla dalış öğrenmek adına öncelikle profesyonel lisanslı dalış eğitmeninden ders almalısınız. Dalış eğitimlerine katılım şartları ise:

 • 14 yaşını doldurmuş olmanız gereklidir.
 • Yüzme bilmeniz gereklidir.
 • Sağlık formunu doldurarak, dalış yapmanız için herhangi bir sağlık sorununuzun olmadığını beyan etmeniz gereklidir.

Scuba Diving Dalış Ekipmanları

tüplü dalış ekipmanları
Scuba diving tüplü dalış ekipmanları
 • Dalış elbisesi
 • Dalış denge yeleği (BC)
 • Palet
 • Dalış tüpü ve maskesi
 • Dalış regülatörü
 • Pulusa
 • Fener
 • Dalış çantası
 • Dalış eldiveni

Tüplü Dalış Eğitimi İçeriği

Eğitim sırasında iki aşamalı olarak tüplü dalış öğrenebilirsiniz. Öncelikle teorik anlamda bilgiler ve sualtında neler ile karşılaşacağınızı öğrenirsiniz. Sizleri donanımlı hale getirerek, yapmanız ve yapmamanız gereken durumlar açıklanır. Böylece kendinizi hazır hissettiğinizde bütün ekipmanlarınız tam bir şekilde iken pratik eğitim verilmeye başlanır.

Pratik eğitimde sualtında yapacağınız temel becerileri öğrendiniz. Şimdi kıyıda veya havuzda dalış eğitimleri ile eğlenceli bir keşif yapmaya hazırsınız. Yeterli düzeyde eğitim aldıktan sonra deneme dalışı yapabilirsiniz. 5 metre derinliğini geçmeme koşulu ile öğrendiğiniz her şeyi bu alanda pratiğe dökebilirsiniz. Eğitim sonunda öğrendiklerinizi ve becerilerinizi sunarak dalış sertifikası almaya hak kazanırsınız. Bu sertifika sayesinde de dalış yapabileceğiniz alanlarda scuba diving yapabilirsiniz.

Dalış Eğitimi Fiyatları

Dalış eğitim fiyatları kurstan kursa değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 3.500 – 5.500 TL arası fiyat verilmektedir. 

Türkiye’de Nerede Dalış Yapılır?

Türkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde tüplü dalış yapabileceğiniz harika dalış noktaları bulunmaktadır. Dalış yapmak kadar nerede dalış yapılacağı da önemlidir. Özellikle Ege’nin büyüsünü bir de su altında yaşamak isteyenler için 4 dalış noktası mevcuttur. Sizler için Türkiye’de Ege Bölgesinde en iyi dalış rotalarını hazırladık.

tüplü dalış rotaları
Türkiye’de nerede dalış yapılır?

Akvaryum Koyu – Fethiye

Bu koyun en güzel yanı çok fazla derinlere inmeden, acemi de olsanız sualtında bulunan güzelliklere şahit olabilmenizdir. Çeşitli ülkelerden de dalgıçları ağırlayan bu koyda 17-18 m derinliğine kadar birkaç balık ve diğer canlı türlerini görmenizi sağlar.

Fener Adası – Çeşme

Yine acemi dalgıçların güvenli bir şekilde dalabileceği bu koy yaklaşık olarak 18m derinliğindedir. Bu serüvende küçük balıklar ile birlikte keşifler yapabilirsiniz.

Delikli Mağara – Bodrum

Dalış esnasında heyecanın doruklarını yaşayabileceğiniz bu mağara yaklaşık olarak 14-15 m derinliğindedir. Sualtında görmek istediğiniz güzellikleri size sunacaktır.

Küçük Reef – Bodrum

Acemi dalgıçlar için de daha deneyimsiz dalgıçlar için de uygun olan Küçük Reef herkes için görsel şölen tadındadır. Ayrıca 9 metre civarında dikleşip 30 metreye kadar inen derinliğe sahip olduğu için acemi dalgıçların yalnızca belli bir noktaya kadar dalması önerilmektedir.

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın