Fitness Antrenörlük Belgesi Nasıl Alınır?

fitness antrenörü olmak

Sağlık ve spora verilen her geçen gün artarken fitness antrenörlüğü de popüler bir meslek haline geldi. Hızla artan talepler üzerine Türkiye Vücut Geliştirme, Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu (TVGFBF) düzenli olarak her yıl antrenörlük kursu açmaktadır. Kurslarda verilen temel ve uygulama eğitimi sonrasında antrenörlük sınavlarından geçer not alırsanız Fitness Antrenörlük Belgesi almaya hak kazanabilirsiniz. Ayrıca sınavı başarı ile tamamlayanlar fitness antrenörlük belgesi aldıktan sonra spor salonu açmak veya fitness eğitmeni – personal trainer (PT) olmak için yasal yetkiye sahip olmaktadırlar. Daha detaylı bilgi için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Fitness Antrenörlük Belgesi Almak İçin İzlenecek Yollar

Eğer siz de fitness antrenörü olmak istiyorsanız izlemeniz gereken bazı adımlar var. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki TVGFBF dışında spor eğitimi sertifikası veren kurumlardan alınan eğitim spor salonu açmaya yeterli değildir. Bu sebeple spor merkezi açmak ve personal trainer olarak fitness eğitimi vermek istiyorsanız belgenizi TVGFBF’den almalısınız.

İhtiyaca ve talebin yoğunluğuna göre açılan kursları takip etmek ve fitness antrenörlük belgesi başvurusu için federasyonun sitesini takip edebilirsiniz. Önceden herhangi bir kademede fitness antrenörlük belgeniz yoksa ve ilk defa antrenörlük belgesi alacaksanız, TVGFBF sitesini ziyaret ediniz. Siteyi takip ettikten sonra açılan veya açılacak olan 1. Kademe Fitness Antrenörlük Kursu adı altında gerekli ön şartları sağlayarak kurs katılım başvurusu yapınız.

fitness antrenörü
Fitness antrenörlük belgesi ile spor salonu açabilirsiniz.

Fitness antrenörlüğü sınavları ve eğitimleri Spor Eğitimi Dairesi Başkanlığı ve TVGFBF sitesinde duyurulmaktadır. Bununla birlikte eğer sınavda başarısız olduysanız bir sonraki kursu tamamlayıp fitness antrenörlük belgesi almaya hak kazanabilirsiniz. 1 kademe fitness antrenörlük kursu tamamladıktan sonra 2. 3. ve 4. kademe antrenör olabilirsiniz. Ayrıca kademeli derecelendirme o alandaki tecrübe ve gelişiminize bağlıdır. 1. kademe hiç belgesi olmayan antrenörlerin aldığı eğitimken 2. kademe bu belgeyi alıp kendini daha da geliştiren fitness antrenörlerinin aldığı kademedir. Ayrıca 1 kademe fitness antrenörlük kursu İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi büyük şehirlerde başvuru sayısına göre daha sık açılmaktadır.

Fitness Antrenörlüğü İçin Aranan Şartlar:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 18 yaş ve üzerinde olmak.
 • En az lise mezunu olmak.
 • İlgili federasyon tarafından hazırlanan antrenör eğitim talimatında belirlenen (spor dallarının özelliğine göre) sağlık şartlarını taşımak.
 • Antrenör Eğitimi Yönetmeliğinin 7. maddesinin bendinde yer alan suçlardan mahkum olmamak.
 • Spor Disiplin Yönetmeliği ile federasyonların disiplin veya ceza talimatlarına göre son üç yıl içinde olmak şartıyla bir defada altı aydan fazla veya toplamda bir yıldan fazla ceza almamış olmak.
fitness antrenörlülk belgesi almak
Fitness antrenörü olarak spor salonlarında çalışabilirsiniz.

Fitness Antrenörlük Eğitimleri Nasıl Alınır?

Antrenörlük Temel Eğitimi

Temel eğitim tarihleri ve başvuru için TVGFBF’nin internet adresini takip etmelisiniz. Ayrıca eğitim ve sınav süreci toplamda 90 gün sürmektedir. Bir yılda dört defa eğitim verildiği için başvuru tarihini kaçırdığınızı düşünmeyin. Dolayısıyla farklı bir tarihte açılacak eğitime tekrar başvurabilirsiniz. Temel eğitim sınavları ise 81 ilin sınav merkezlerinde gerçekleşmektedir. Sınavda toplam 100 soru üzerinden 60 ve üzeri not alabilirseniz o branştan başarılı sayılırsınız. Ayrıca temel fitness eğitimi kategorisinde 5 farklı modül bulunmaktadır:

 1. Spor ve Sağlık Bilimleri
 2. Antrenman ve Hareket Bilimleri
 3. Spor Yönetimi
 4. Sporda Psiko-Sosyal Alanlar
 5. Sporda Öğrenme ve Öğretme

Fitness Antrenörlüğü Uygulama Eğitimi

Uygulama eğitimleri branşa ve talebe göre farklılık göstermektedir. Örnek verecek olursak; fitness eğitimi ile dağcılık, tırmanış, dağ kayağı gibi sporların uygulama eğitimleri birbirinden farklılık göstermektedir. Ayrıca her branşa uygun kademeler ve bunlara bağlı da başvurular federasyon tarafından internet adresinden duyurulmaktadır. Fitness uygulama eğitimlerinde her dersten sınava girip 70 üzeri puan alırsanız başarılı sayılacaksınız. Ancak eğitimlerin hepsinden başarı ile geçtikten sonra fitness antrenörlük belgesi alabilirsiniz.

Son güncelleme 27 Haziran 2021