full body programi
full body programi
içinde

Full Body Programı: Yağ Yakımı ve Faydaları

Vücut geliştirme ve fitness yapmaya yeni başlayan kişiler sıklıkla şu soruların cevabını aramaya çalışırlar: “Full body programı ile yağ yakımı nasıl olur, full body programı faydaları nelerdir? Split mi full body mi?, Full body daha mı çok yağ yakar?” gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Bu sorunun cevabı aslında ünlü vücut geliştiriciler ve fitness koçlarının şimdiye kadarki tecrübeleri ve yapılan araştırmalarla netleşiyor.

Full Body Programı ile Yağ Yakımı

1. Yeni başlayanlar için full body büyük avantaj

Vücut geliştirmeye yeni başladıysanız, önümüzdeki birkaç ay sizin için en değerli ve verimli geçecek dönem olacaktır. Bu dönemde kas adaptasyonu ve kas büyümesi inanılmaz derecede hızlıdır. Bu nedenle, tüm kas grubunuzu full body program ile adapte etmek (doğru yazılmış bir full body egzersiz programı ile) ve kas kazanmak sizin için büyük bir şans.

2. Full body programı ile daha fazla yağ yakımı 

Full body ile daha fazla yağ yakımı istiyorsanız ve daha az zamanınız varsa kesinlikle tüm vücut egzersizi en iyi seçimdir. Yani tüm vücut egzersizlerinde, sabit bir zamanda daha fazla kalori harcarsınız ve yağ yakma şansınız da artmış olur! Çünkü daha fazla kas grubunu aynı günde ve bileşik hareketlerle aynı anda çalıştırma imkanı bulursunuz. (Bu nedenle tüm vücut antrenman programlarında her kas grubunu 50 dakika içerisinde maksimum 1-2 hareket 3-4 set geçme şansınız olduğu unutulmamalıdır.)

Fitness ipucu: Ağırlık çalışması ortalama 50 dakika sürmelidir.

3. Daha fazla bacak egzersizi = daha fazla testosteron ve yağ yakımı

Bacak egzersizlerinin testosteron hormonunun artmasına yardımcı olduğunu bilinen bir gerçek. Tüm vücut egzersiz programları da testosteron artışı için bu noktada oldukça önem arz ediyor. Örneğin haftada 3 kez full body programı yaptığınızı düşünelim. Bu da haftada minimum x3 bacak egzersizi yapmış oluyorsunuz demek. Bacaklarınızı daha sık aralıklarla çalıştırmak daha fazla testosteron hormonu salgılayacak, bu durum da kas büyümesine olumlu şekilde yansıyacaktır.

Fitness ipucu: Testosteronu artırmak için bileşik egzersizler (örnek: lat pull down – squat – deadlift – benchpress – barbell row) seçebilirsiniz. (Ayrıca testosteron artırmak için tribulus önerisi yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.)

Sonuç olarak, full body yani tüm vücut antremanı daha kısa sürede daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur. Elbette fitness ve vücut geliştirmeye yeni başlayanlar için de en doğru ve etkili program full body programıdır. Eğer siz de yeni başlayanlardansanız doğru antrenman programıyla minimum 3 ay boyunca full body çalışmanızı tavsiye ederiz.

Paylaş:

Yazar Fitness Dergisi

Sağlıklı Yaşamın Yeni Adresi!