Mental Sağlık Nedir? (Mental Çöküntü Faktörleri!)

mental sağlık nedir
Mental Sağlığımızı Korumanın Yolları

Mental sağlık yalnızca hastalık veya herhangi bir rahatsızlığın olmaması değil, fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak tam iyi olma halidir. Ruhsal ve mental açıdan sağlık iyiyse yaşam kalitenize ve performansınıza da olumlu bir katkı sağlar. Yapılan mental sağlık testi sonuçlarına göre erkeklerin %10’u ve kadınların %15’i duygusal stres yaşamaktadır. Patron çalışan ilişkisi, evlilikte yaşanan sıkıntılar, ölüm, ciddi sağlık problemleri ve hastalıklar bizleri ister istemez mental strese maruz bırakır. Bunun sonucunda mental çöküntü yaşama ihtimalimiz artar. Mental çöküntü durumu uzun sürerse mental yorgunluk baş gösterir.

Kadınlarda hamilelik, doğum veya menopoz gibi dönemlerde stres seviyeleri önemli ölçüde artar. Tüm bu sebepler zihinsel ve mental sağlık üzerinde olumsuz bir etki bırakır. Bu sebeple kadınlarda mental sağlık bozukluğu ve hastalıkları teşhisi konması erkeklere göre daha olasıdır.

Mental Sağlık Bozuklukları Ana Sebebi Stres

İnsan organizması, günlük hayatta maruz kaldığımız strese tepki verir. O süreç boyunca insan bedeni, sürekli fiziksel ve psikolojik gerilim içindedir. Biyolojik bakış açısına göre stres, insan organizmasını daha yüksek bir performans göstermesini sağlayan bir alarm durumudur. Bu durum genellikle kötü değildir. Kısa süren stresli durumlar zor görevlerin üstesinden gelmenize yardım eder. Ancak kronik stres, stresin sıklığı ve yoğunluğu kişinin stresle başa çıkmak için kendi kaynaklarını harcadığı ve aştığı zaman ortaya çıkar. Kalıcı stres, mental yorgunluğa ve sağlık üzerinde olumsuz etkilere sebebiyet verir. Bu yüzden gerginlik ve rahatlama arasında bir denge kurmalıyız. Hepimizin mutlaka stresli ve zor geçen dönemleri olmuştur. Zor durumlarla başa çıkmaya inanmamız bile mental sağlığımızı korumak için atılan önemli bir adım olacaktır.

Stresle Nasıl Baş Ederiz?

Memnun olduğu bir hayatı, iyi bir işi ve kendisini destekleyen sosyal çevresi olan insanlar genellikle stresle iyi baş edebilmektedir. Stresle baş etme yöntemleri, sizin gündelik ve iş hayatınızı daha az stressiz geçirmenizi sağlar. Peki mental sağlığımızı koruyabilmek açısından stresle baş etme yöntemleri nelerdir?

 • Stresli durumlarda öncelikle derin bir nefes alın
 • Zihninizi başka şeylere odaklayın
 • O anki durumun kalıcı değil geçici olduğunu düşünün
 • Stresli anlarda sigara içip rahatlamayı alışkanlık haline getirmeyin
 • Alkol kullanıyorsanız bırakmayı deneyin
 • Beslenmenize dikkat edin,
 • Kaliteli uyku uyuduğunuzdan emin olun

İş-yaşam dengeniz ve sağlıklı bir yaşam için alınan önlemlerin yanı sıra çevrenin de desteği mental sağlınıza katkıda bulunabilir. Zamanla günlük hayatın stresiyle başa çıkmanıza yardımcı olması için farklı rahatlama ve pozitif başa çıkma becerileri edinirsiniz. Bununla birlikte, sürekli olarak bunalmış hissediyorsanız veya ciddi bir mental rahatsızlık belirtileri gösteriyorsanız, profesyonel yardım, psikolojik danışmanlık almalısınız. Bu durum bir zayıflığa işaret etmez. Çünkü herkes hastalanabilir ve mental sağlık hastalıkları da fiziksel hastalıklar kadar ciddiye alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Mental Sağlığı Etkileyen Faktörler

Mental sağlık birçok faktörden etkilenir. Genellikle bir mental hastalık gelişmeden önce birkaç koşulun aynı anda gerçekleşmesi gerekir. Zihinsel sağlık bozukluğuna sebebiyet veren etkenlerden bazıları:

 • Kalıtsal hastalıklar
 • Stres
 • Cinsel veya nörolojik sebepler
 • Trafik kazaları, iş kazaları, travmatik olaylar
 • Cinsel istismar
 • Aile içi şiddet, maddi geçimsizlik
 • Alkol ve kumar bağımlılığı
 • Ölüm
 • Boşanma
 • Diğer ailevi sebepler

Tükenmişlik, depresyon ve yeme-içme alışkanlığı bozuklukları… Salgın döneminde reşit olmayanların mental sağlığının zarar görmesi sonucu bu durumlar oluştu. Mental hastalıklar pandemi süresince önemli ölçüde artış gösterdi. Yeme-İçme alışkanlığının bozulması nedeniyle tedavi edilen çocuk ve ergenlerin sayısı 2019’dan bugüne yüzde 60 artmış durumda.

Depresyon ve tükenmişlik gibi akıl hastalıkları yüzde 30 ve tüm mental rahatsızlıkların yüzde 20’den fazla arttığı değerlendiriliyor. Pandemi döneminde akıl ve ruh sağlığı en çok etkilenenler ise çocuklar ve gençler. Uyum bozuklukları, kaygı ve özgüven problemleri de bu dönemde ciddi artış gösteren durumlar arasında.

İlginizi Çekebilir: Hormonlarımız ve Görevleri

Son güncelleme 26 Eylül 2021