Dr. Didem Gündüz

Rebecca Sendromu: Eski Sevgiliyi Kıskanmak Bir Hastalık Mı?

Psikolojide partnerinin, eşinin veya sevgilisinin eski sevgilisini kıskanması Rebecca sendromu olarak geçiyor. Sendrom eşinin eski sevgilisini kıskanmakla başlıyor ancak birçok endişe, kaygı ve sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Takıntılı patolojik bir durum olan Rebecca sendromu retroaktif (eskiye dönük) eski sevgiliyi veya eşi kıskanmak olarak biliniyor.

Rebecca Sendromu Nedir?

Aşk yaşayan kişiler arasında Rebecca sendromu özellikle kadınlarda daha yayın görülmekte. Sürekli olarak kendini yalnız hissetme ve iç sesiyle “ben eski sevgilisinin yerine mi geçiyorum acaba”, “eski sevgilisi her zaman yanındadır” kaygısı kıskançlık atakları olarak baş göstermektedir. Ayrıca sendroma yakalananlar çoğu zaman terkedilme ve aldatılma korkusu ile yaşarlar.

rebecca sendromu belirtileri neler
Partnerin sürekli eski sevgilisiyle konuştuğunu düşünme hissi

Eşinin eski karısını veya kocasını kıskanmak ve onun Instagram ve Facebook profilini takip etmek, eşinin telefonunu o yokken alarak kurcalamak gibi belirtiler psikolojik tedavi gerektiren hal ve hareketler bütünüdür. Rebecca sendromuna yakalananlar kendi saygınlıklarını kaybettiğini hissederek partnerinin eski sevgilisiyle kendini kıyaslamaya çalışırlar. Kadınlar kocasının sürekli eski karısı hakkında tartışmak için bahane ararlar. Eski sevgililer kıskanan kişi için mükemmel olarak görülür. Eski sevgiliyi kıskanma boyutu arttıkça aile içi huzursuzluk artar ve şiddetli geçimsizlik başlar.

Rebecca Sendromu Belirtileri ve Nedenleri

Geçmişe yönelik olayları ve yaşanan ilişkileri irdeleme Rebecca sendromunun en çok bilinen belirtisidir. Hem kadını hem de erkeği etkisi altına alsa da genellikle kadınlar duygusal yöne daha fazla odaklanırlar, erkekler ise eşlerinin cinsel geçmişlerden çok fazla rahatsızlık duyarlar.

Önceki ilişkileri ve eski sevgilileri kıskanma durumu ilk başta eşler arasında ufak tartışmalarla başlayabilir. Zamanla ayrılık ve boşanmaya kadar durum kötüleşebilir. Bu sebeple zihnin kıskançlık duygusundan arınması ve gereksiz kıskançlık psikolojisinden çıkılabilmesi için mutlaka uzman psikologlardan destek alınması gerekir.

Hastalık boyutunda eski sevgili kıskançlığından muzdarip olanlar geçmişi bugünden daha fazla irdelemeye çalışarak partnerlerinin eski sevgilisi hakkında her şeyi bilmek isterler. Kendilerinde güçlü bir rahatsızlık ve geriye dönük kıskançlıkla mücadele duygusu hissederler. Kıskanan kişi üzerinde aşağılık kompleksi hissettirir ve kıskançlık arttıkça korkuyla beraber saldırgan tavırlar başlar.

rebecca sendromu belirtileri
Partnerler sürekli eski eşi kıskanma ruh hali içerisindedir.

Rebecca Sendromu Tedavisi

Patalojik bu durumdan kurtulmak için öncelikle bu Rebecca sendromuna sahip olduğunuzu kabullenmeniz gerekir. Sendromdan kurtulmak için uzman psikologlardan kişisel destek almak bu noktada çok önemlidir. Hem kadının hem de erkeğin eski eşi veya sevgiliyi kıskançlık hissinden kurtulması için çiftler arasında diyalog kurmak ilk çözümdür.

Eski ilişkileri gün yüzüne çıkararak yüzleşmek ve açık iletişim kurmak yapılması gereken ilk adımdır. Eşlerin birbirleriyle mutlu olması ve birbirlerine bağlanması geçmişte eski sevgili veya eşlerle yaşanan durumların üstesinden gelebilmeleri için yeterlidir. Bir kere şeffaflıkla eski ilişkilerden konuşulup konu kapandıktan sonra bir daha eski ilişkilerden konuşulmaması gerekir. Eğer siz de bu sendroma yakalandığınızı düşünüyorsanız kendi özgüveninizi artırarak artık onun geçmişte kaldığını, bu durumun ilişkinizi etkilememesi gerektiğini anlamalısınız.

📌Kaynak: psychologyinstructor

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Niktofobi (Karanlık Korkusu) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sanal Şiddet Yöntemi Siber Zorbalık: Nedir ve Nasıl Önlenir?

Mental Sağlık Nedir? (Mental Çöküntü Faktörleri!)

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın