Dr. Didem Gündüz

Niktofobi (Karanlık Korkusu) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Karanlığın fobisi Niktofobi olarak bilinir. Kişilerin iyi bir gece uykusu almasını engelleyebilir ve yetişkinliğe kadar devam ederse, günlük işlevleri bozabilir. Karanlık korkusu çocuklar arasında sık görülen bir fobidir. İyi haber şu ki, insanların çoğunluğu sonunda bundan vazgeçiyor. İnsanların çoğu korkularının üstesinden gelirken, diğerleri bunu başaramaz. Semptomlar, nedenler ve tedavi seçenekleri de dahil olmak üzere karanlık fobisi hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri sizin için hazırladık.

Niktofobi (Karanlık Korkusu) Nedir?

Karanlık korkusu adı Niktofobidir yani ışıksız karanlık ortam korkusudur. Aynı zamanda achluophobia , lygophobia ve scotophobia olarak da bilinir. Akut kaygıyı önlemek için karanlıkta olan bir kişi, sinema gibi karanlığın olacağı ortamlardan kaçınabilir.

Beyin, karanlığa kaygıyı artıran bir “irkilme tepkisi” ile tepki verir. Karanlıktan korkanlar ayrıca uyumakta güçlük çekebilirler. Bu da gün boyunca yorgunluğa neden olabilir ve muhtemelen bir işi sürdürmeyi zorlaştırabilir.

Niktofobi (Karanlık Korkusu) Belirtileri Nedir?  

Her fobi, belirli bir korku ile tanımlanır. Örneğin, karanlıkta korkan çocuklar geceleri kampa veya yatıya kalmak isteyebilirler. Ancak korkularından dolayı bunu yapamazlar. Karanlıkta yalnız kalamamak diğer belirli zihinsel problemlerle karşılaştırılabilir semptomlara sahiptir. Genellikle kaygı ile ilişkilidir. Ne olabileceğine dair endişeler, şiddetli bir karanlık korkusunu şiddetlendirebilir.

karanlık korkusu niktofobi
Karanlık korkusu belirtileri nelerdir? Niktofobi nasıl yenilir?

Zifiri karanlıktan muzdarip pek çok kişinin aynı zamanda uykusuzluk problemi olması şaşırtıcı gelmeyebilir. Fiziksel veya duygusal belirtiler de ortaya çıkabilir. Karanlık fobisi olduğunda, karanlıkta olduğunuzda veya karanlıkta olduğunuzu tahmin ettiğinizde semptomlarınız olabilir. Semptomlar günlük aktiviteleri bozabilir ve ayrıca sağlık sorunlarına neden olabilir.

Niktofobinin belirtileri şunlardır:

  • Panik ataklar
  • Titreme, titreme veya karıncalanma hissi
  • Terlemek
  • Kalp hızında artış
  • Baş dönmesi veya sersemlik
  • Mide rahatsızlığı
  • Solunum Problemleri

Niktofobi (Karanlık Korkusu) Nedenleri Nelerdir?

Pek çok, şey belirli bir fobiyi tetikleyebilir. Bu korkunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, araştırmalar bunun evrimsel olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak bu fobinin gerçek kaynağı karanlık değil, karanlıkta var olabilecek bilinmeyen faktörlerdir.

Nyctophobia, bazı insanlar için öğrenilmiş veya kötüleşen bir davranışken, diğerlerinde hatırlayabildikleri sürece mevcuttur. Her yaştan birey karanlıktan korkabilse de, çocukların karanlıktan korkma olasılığı yetişkinlerden daha fazladır. Karanlık fobisi sebebi ikiye ayrılır:

karanlık korkusu niktofobi belirtileri
Karanlıktan korkan kişiler gece ışık yakmadan uyuyamazlar.

1) Doğrudan Öğrenilen Deneyimler

Karanlıkta tehlikeli bir pozisyonda yalnız bırakılmak gibi, korkulan öğe veya senaryo ile acı verici bir karşılaşma. Karanlıkta travmatik veya üzücü bir deneyim yaşayan çocuklar ve yetişkinler, özellikle de olay karanlıkta meydana geldiyse, bu tür bir fobiyi edinmeye daha yatkındır. Işıklar söndüğünde veya karanlıkta olmayı düşündüğünüzde, o korkunç olayın anıları su yüzüne çıkabilir. Sonuç olarak karanlık fobisi, travma sonrası stres bozukluğunun (TSSB) bir belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

2) Gözlemsel Öğrenmede Deneyler

Başkalarının korkulan nesne ya da durumla karşılaşmasını gözlemlemek ya da bir fobiyle yaşamak, örneğin karanlıkta başka bir kişinin yaralanmasına tanık olmak ya da önemli bir yetişkinin karanlıktan korktuğu bir evde büyümek. Karanlıktan korkmak korkunç bir film izlemenin veya rahatsız edici bir anlatı duymanın bir sonucu olarak gelişebilir. Kendinizi bu korkunç resimleri zihninizde canlandırırken bulabilirsiniz.

Karanlık Korkusu Nasıl Yenilir?

Karanlıkta kalamayan insanlar terapi arayabilir. Amaç, semptomları azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Konuşma terapisi, gevşeme yöntemleri ve maruz kalma terapisi, mevcut tedavilerden sadece birkaçıdır. Yetişikinlerde ve çocuklarda karanlık korkusu nasıl yenilir sorusunu aşağıdaki yöntemlere göre uzman psikologlar ve psikiyatristler belirlemektedir.

1) İlaç tedavisi

Sağlık uzmanınız sizin için uygun olduğuna inanıyorsa, anksiyete önleyici ilaçlar verilebilir. Bazı fobiler, özellikle her gün görmediğiniz bir şeyden korkuyorsanız, her zaman terapi gerektirmez.

2) Gevşeme Tedavisi

Yakın çevrenizin şiddetle farkında olmak. Derin nefes alma ve hareket, gevşeme tedavilerine örnektir. Fobilerle ilişkili stres ve fiziksel semptomların yönetimine yardımcı olabilir. Yoga, derin nefes alma ve meditasyon gibi stres azaltma stratejileri örnek olarak verilebilir. Aktif kalmak, sağlıklı beslenmek ve kişisel bakım yapmak bunun örnekleridir. Düzenli egzersiz, insanların panik atağın fiziksel semptomlarına karşı daha az duyarlı olmalarına yardımcı olarak korkuyu azaltabilir.

3) Bilişsel-Davranışçı Tedavi

CBT, bilişsel-davranışçı tedavi anlamına gelir. Olumsuz düşünme alışkanlıklarını belirlemeye ve değiştirmeye odaklanan bir tür konuşma terapisidir. İnsanların endişeli duygularını belirlemelerine ve bunları daha olumlu veya gerçekçi olanlarla değiştirmelerine yardımcı olur. Karanlıktan korkan bir kişiye, karanlıkta olmanın her zaman zararlı sonuçlar doğurmadığını gösteren bilgiler verilebilir. Bu tür bir terapi, fobileri ele almak için nadiren tek başına kullanılır.

4) Kademeli Olarak Karanlığa Maruz Kalma

Güvenli bir ortamda, hastayı endişelerinin kaynağına maruz bırakmak. Bu tedavi, insanları artık korktukları şeyden korkmayana kadar tekrar tekrar korkularına maruz bırakmayı içerir. Korkuyu görselleştirmek ve korkuyu gerçek hayatta deneyimlemek, korkulara maruz kalmanın iki yöntemidir. Birçok tedavi programı iki yöntemi birleştirir.

5) Online Terapi

Terapi randevularınızı kaçırmamak ve kendinizi iyileşmenize adamak çok önemlidir. Geleneksel terapi, bazen terapistleri ziyaret etmeyi zorlaştırır. Ancak sanal terapi ile istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde terapinize katılabilirsiniz.

Karanlıktan korkmak niktofobi
Karanlık ortamda durmaya alışmak korkuyu yenmek için atılan bir adım olabilir.

Niktofobi Tedavisi Mümkün!

Belirli bir fobi, belirli bir nesneye, kişiye veya duruma karşı mantıksız ve sürekli bir korku ile karakterize edilir. Karanlıktan şikayetçi olabileceğinizi düşünüyorsanız, sağlık uzmanınıza danışın. Bu fobiden muzdaripseniz, yalnız olmadığınızı bilin ve niktofobi tedavisi alarak karanlık korkusundan kurtulun.

Bilimsel Kaynaklar:

📌 https://en.wikipedia.org/wiki/Fear_of_the_dark

📌 https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22785-nyctophobia-fear-of-the-dark

📌 https://psychcentral.com/health/nyctophobia

Ayrıca aşağıdaki yazılarımızı da okumak isteyebilirsiniz:

Geceleri Uyuyamıyorum Diyorsanız Bu Tekniği Uygulayın!

Serotonin Hormonu Hakkında Her Şey!

Mental Sağlık Nedir? (Mental Çöküntü Faktörleri!)

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın