Dr. Didem Gündüz

Ortopedik Yastık Faydaları Neler? Kullanımı Nasıl Olmalı?

Uyku insanlar için gerçek hayatla olan ilişkilerinin kesildiği bir noktadır. Farkında olmadan yanlış uyku pozisyonunda vücudun bazı yerlerinde boyun ağrıları meydana gelebilir. Uzun süre yanlış şekilde uyumak süreli sırtta ve boyunda ağrı ve/veya farklı bir rahatsızlığa sebebiyet verir. Bazı durumlarda ise boyun ağrısı, omurlardaki küçük ila şiddetli kazalar sonucu oluşur. Bunun nedeni, eklemlerin ana desteği olan disklerin sürekli stres ve gerginlik anında ağrımasıdır. Eğer siz de bundan muzdaripseniz sırt ve boyun ağrısı için ortopedik yastık kullanmak iyi bir seçenektir. Ortopedik yastık uyku sırasında kişinin başına destek olur, başın şeklini alır ve boyun bölgesinin ağrımasına engel olur.

Ortopedik Yastık Kullanımı Nasıl Olmalı?

Yastık seçimi kadar yastıkların bilinçli kullanılması da önem taşıyor. Özellikle yanlış uyku pozisyonu boyun, sırt ve omuz bölgelerinde ciddi kas kramplarına neden olur. Bir kişi yanlış şekilde uyuduğunda, boyundan vücuda ve beyne giden, büyük damarlar, atardamarlar, omurga, sinir sistemi hasar görebilir. Ortopedik bir yastık, sağladığı rahatlık nedeniyle bireyin uyku kalitesini artırır. İşte boyun destekli ortopedik visco yastık kullanımı da burada önem kazanıyor.

Ortopedik yastık kullanımı boynumuzu düz tutarak ağrıların önüne geçer.

Doktorlar genellikle, yan ve arka uyku için sabit ve ergonomik olarak doğru bir duruş sağlamak üzere ortopedik yastık kullanımını önerir. Bu, daha iyi bir uyku sağlamak için ağrılı kaslar, eklemler ve diskler üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olur. Peki en iyi ortopedik yastık seçimi nasıl olmalıdır? Yastığın boyutu, sertliği ve dış hatları uyku alışkanlıklarınıza ve vücut şeklinize bağlı olmalıdır. Elbette her kişi kendisine uygun bir yastık seçmelidir. Bazı insanlar yüksek yastıklarda daha rahat ederlerken bazıları da daha alçak yastık tercih edebilirler. Yan ya da sırt üstü uyumayı seviyorsanız, uyku tarzınıza uygun ortopedik visco yastık seçebilirsiniz. Böylece kendinize iyi bir gece uykusu hediye edeceksiniz. Ayrıca sağlığınızı ve yaşam kalitenizi de iyileştirmiş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Kasık Ağrısı Neden Olur?

Ortopedik yastık nasıl kullanılır derseniz boynu yatağa paralel duruma getirip uyumak gerekiyor. Ancak bunun yerine kafamızı 45 derecelik bir açıyla yatağın arkalığına dayayıp o şekilde uyursak boyun ağrısı çekebiliriz. Dolayısıyla ergonomik açıdan yastığın hiçbir şekilde kişiye faydası olmaz. Tam tersine boynun uyku sırasında katlanmasına sebep olup sabah uyanıldığı zaman ağrıması durumuyla karşılaşırız.

ortopedik yastık
Doğru yatış pozisyonu

Ortopedik Yastık Faydaları Neler?

  • Hafızalı köpük ortopedik yastıklar, sağladıkları büyük sağlık ve hijyen faydalarına ek olarak son derece rahattır.
  • Boyun ağrısı, kas ağrısı veya kas sertliği ile baş göstermektedir. Boyun fıtığı, fıtık disklerinden kaynaklı tahriş olmuş sinirler ve disk dejenerasyonu uykuyu bir kabusa dönüştürür.
  • Ortopedik yastıklar geleneksel yastıklarda bulunan basınç noktalarından bağımsız düz bir yüzey sağlar. Bu baskı noktaları olmadan gecenin bir yarısında sık sık pozisyon değiştirmek zorunda kalmazsınız.
  • Ortopedik bir yastık, başınızın ve boynunuzun kıvrımlarına nazikçe uyum sağlayan ve böylece uygun omurga hizasını destekleyen hafızalı köpük ve mikrofiber içerir.
  • Kişinin uyurken yaşadığı stres ve gerginlikleri tedavi eder ve iyileştirir.
  • Dinlenme ve onarım yöntemi ile etkili bir terapi sağlar.
  • Ergonomik tasarımı sayesinde kişinin uyurken doğru duruşta olmasını sağlar.
  • Pürüzsüz ve eşit bir destek sağlayarak özellikle boynunuza ve başınıza kontur vermek üzere tasarlanmıştır.
  • Hiçbir hareket dağılımı sağlamaz, yani bir yastıkta uyuyorsanız ve eşiniz yanınızda sağa sola savrulup dönüyorsa, farkına bile varmazsınız!
  • Siz dinlenirken başınızın, boynunuzun ve sırtınızın düzgün şekilde hizada kalmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır.

Teknolojinin de ilerlemesiyle ortopedik yastığın önemi çok daha arttı. Artık tamamen ergonomik ve insanların boyunlarına uygun olacak şekilde kişiye özel ortopedik yastıklar üretilebiliyor. Üstelik bu yastıkların içerisinde bulunan maddeler de kişi tarafından seçilebiliyor. Yastıkların iç kısımlarına insan sağlığına uygun maddeler konulmakta. Ortopedik yastıkla ilgili bir diğer önemli konu da hijyen. Evde kullanılan yastıkların üzerlerindeki yastık kılıflarının düzenli olarak değiştirilmesi sağlık açısından çok önemli.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın