Dr. Didem Gündüz

Sağ ve Sol Kasık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kasık ağrısı, toplumda pek çok insanda görülen yaygınlaşmış bir sağlık sorunudur. Eğer çok stresli ve hareketsiz bir yaşam tarzını benimsediyseniz ağrılarınızın olması muhtemeldir. Bu ağrılar kimi zaman günlük işlerinizi sınırlayacak ya da engelleyecek şekilde etkili olmaz. Fakat kasıkta ağrı neden olur, ağrıların altında yatan sebep nedir iyice araştırılması gerekir. Çünkü kasıklarda meydana gelen ağrılar tek başına bir şey ifade etmeyebilir. Kasık ağrılarına neden olan, kasıkta ağrıya sebebiyet veren başka hastalıklar da olabilir.

Sağ ve Sol Kasıkta Ağrı Neden Olur?

Kasık ağrılarının sağ ve sol bölgelerde görülmelerinin sebepleri bazı hastalıklara dayanmaktadır. Hastalıkların etkisi olarak kasık ağrısı görülür.

 1. Fıtık: Kasık bölgesinde olabilen fıtık yüzünden vücutta uzun süreli ağrılar yaşanır. Bel fıtığı olan insanlarında ağrıları kasık bölgesini etkileyebilmektedir.
 2. Böbrek Rahatsızlıkları: Enfeksiyon ya da taş düşürme gibi ağır sancılı rahatsızlıkların etkisi veya ilk belirtisi olarak kasık ağrıları yaşanabilmektedir.
 3. Kabızlık: Bağırsakların işlevlerini yapamaması, hazımsızlık, gaz gibi rahatsızlıklarda kasık ağrılarına sebebiyet verir. Uzun süreli olan kabızlık durumu vücudun diğer bölümlerini de oldukça kötü etkiler.

Daha pek çok hastalık da kasıkta ağrı meydana getirebilmektedir. Fakat en çok sol kasıkta olan ağrıların şiddeti yüksek ve ciddiye alınacak değerdedir. Çünkü sol kasık ağrıları kasık fıtığının göstergesidir. Sağ kasık ağrısına nazaran sol kasık ağrısı daha tehlikeli görülür.

kasık ağrısı belirtileri neler
Kasıkta ağrı neden olur nasıl geçer

Kasık Ağrısı Belirtileri

 • Kasık bölgesinde kitle, şişkinlik veya yumru
 • Spor egzersizlerinizi gerçekleştirmede zorluk
 • Grip benzeri semptomlar (yorgunluk, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük, ağrı ve sızılar)
 • İştah kaybı
 • Bel ağrısı
 • Genital bölgede ağrı veya kaşıntı
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Pelvik veya alt karın ağrısı
 • Rektal veya vajinal akıntı
 • Kasıkta veya başka bir yerde şişmiş lenf düğümleri
 • Yürüme sorunu ve kalça kaslarının zayıflığı

Erkeklerde Sağ ve Sol Kasık Ağrısı Neden Olur?

Erkeklerde meydana gelen kasık ağrılarının sebepleri zorlama gibi sebeplerden kaynaklanır. Bele vuran kasık ağrısı sebebi de genellikle zorlama, ağır yük kaldırma ve ani hareketlerden kaynaklıdır. Fakat kasıkta oluşan şiddetli ağrılar için aynı şey söylenemez. Enfeksiyondan kaynaklı veya lenf bezlerinin şişmesi kasık fıtığı ve testislerin şişmesi gibi durumlar kasıkta ağrı yapar. Karın bölgesinde bulunan organların hasarı sonucu kasık ağrısı kendini gösterir. Dolayısıyla bu durumu ciddiye almamız gerekir.

Kadınlarda Sağ ve Sol Kasık Ağrısı Sebepleri

Kadınlarda meydana gelen kasık ağrıları genellikle üreme organlarının olduğu bölge olmasından kaynaklanır. Hastalık dışından her ay meydana gelen adet döngüleri yüzünden ve yumurtlama dönemlerinde kadınlarda kasık ağrıları olabilmekte. Adet döngüleri hesaba katıldığında kadınlar, erkeklerden daha çok kasık ağrısı sorunu yaşarlar. Ayrıca yumurtalıklarda meydana gelen enfeksiyonlar da kasık ağrısı yaşatabilir.

sağ ve sol kasık ağrısı
Sağ ve sol kasık ağrısı nasıl geçer?

Hamilelikte Kasıkta Ağrı Neden Olur?

Hamilelik sürecinde kasık ağrısı ciddi zararlar vermeden gerçekleşir. Fakat ağrıyla birlikte meydana gelen semptomlar varsa derhal doktora gitmeliyiz. Anne karnındaki bebeğin yavaş yavaş büyümesiyle birlikte annenin vücudu da bu duruma ayak uydurmaya çalışır. Rahim büyüdükçe sancılar ve kramplar oluşur. Hamileliğin herhangi döneminde meydana gelebilen sancılar çoğunlukla ciddi bir sorun teşkil etmez. (Gaz sorunları gibi geçici rahatsızlıklar)

Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Öncelikle kasık ağrıları çoğu zaman önemsiz diyebileceğimiz geçici ağrılardır. Fakat bu durumu göz ardı etmemeliyiz. Eğer ağrının şiddeti artıyor ve geçmiyorsa mutlaka doktora başvurmalıyız. Evde kendi kendine spor yapan insanların ağır yüklenmesiyle de oluşacak olan kasık ağrıları, dinlenmeyle ya da ağrılı bölgeye buz tedavisi ile geçebilmektedir. Kasık ağrılarına neden olan ağır antrenmanlardan kaçınmalıyız. Fiziksel spor aktivitelerinden önce ve sonra vücudumuzu mutlaka ısındırmalıyız. Fıtık kaynaklı kasık ağrıları için bel bölgesine baskı yapacak hareketlerden ve merdiven çıkmaktan vazgeçmeliyiz. Kasık ağrıları, kemik ve kasları güçlendirdiğimizde ve sağlığımız için kilomuzu da ideal sınırda tuttuğumuz zaman artık bizi çok fazla rahatsız etmeyecektir.

YouTube video
Kasıkta ağrı neden olur?

Ağrı ile ilgili şu yazılarımızı da okuyabilirsiniz:

Bel Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Göğüste Kas Ağrısı Neden Olur? Göğüs Ağrısı Belirtileri!

Evde Apandisit Testi Nasıl Yapılır?

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Sağ ve Sol Kasık Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?” üzerine bir yorum
Yorum yapın