Dr. Didem Gündüz

Bel Ağrısı Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Beldeki ağrı ve tutulma genellikle belimizi ıslak veya nemli bıraktığımızda soğuk havaya maruz kalmasıyla oluşur. Beldeki adalenin büzülmesiyle gerçekleşir ve oldukça ağrı vericidir. Bel ağrılarının sebepleri kendi dikkatsizliğimizin (istemsiz ani hareketler) dışında aslında korona gibi çeşitli enfeksiyon hastalığı veya cinsel ilişki sonrası da meydana gelebilmektedir. Ani bir hareketle kasların kasılması durumunda yatarken ve yürürken bel ağrısı oluşur. Peki bel ağrısı nasıl geçer ve bel ağrısına ne iyi gelir?

Bel Ağrısı Neden Olur?

Daha ağır yük kaldırarak veya ağır sporlar yaparak çoğu zaman belimizi zorlarız. Bu zorlamalar sonucu “kas spazmı” gerçekleşir ve bel ağrısı ve bele vuran karın ağrısı yaşarız.

Bel Fıtığı

Ağır bir yük kaldırma, fazla kilo, uzun süreli eğilerek çalışmak veya oturarak çalışmak fazla doğum gibi sebeplerden ötürü bel bölgesinde aniden veya devamlı olacak şekilde şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Sinirlere baskı yaptığı için bel fıtığı ağrı yapar.

Tümör

Kemik, yumuşak doku veya sinirlerde meydana gelen tümörler sonucu bel ağrılarıyla şiddetli bir şekilde kendini gösterir.

Artrit

Bel ve kalça eklemlerinin iltihaplanması sonucu oluşan rahatsızlıktır. Bel bölgesinde yoğun yanma ve ağrı hissederiz.

Yaralanma

Omurgada meydana gelen ciddi hasarlar, düşme, trafik kazası gibi yaralanmalar sonucu oluşabilmektedir. Kemik yapısı yumuşamış yaşlı bireylerde de bu durum görülmektedir. Şiddetli bel ağrısı için korse, alçı gibi tedavi yöntemleri kemiklere destek olup ağrıyı hafifletmektedir.

Kemik ve Eklemler

Bel ağrısına neden olan kemik ve eklem yapısı, yaşlanmayla birlikte gelen yıpranma, aşınma, eklem iltihaplanması (artrit) gibi sonuçlar doğurur. Gebelikte ve hamilelikte bel ağrısı, kamburluk diğer omurga bozukluklarıyla (skolyoz, spina bifida) birleşince ağrı kronik hale gelebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Korse Takmanın Faydaları ve Zararları

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?

Vücudumuzda meydana gelen ağrılar bazen aşırı spor yapmamız sonucu da oluşabilmektedir. Bel ağrısı eğilip kalkarken, yolda yürürken veya yatarken bizi oldukça zorlar. Bu durumda öncelikle ilk yapmamız gereken bir doktor randevusu almaktır. Bel ağrısı için hangi bölüme gidilir diye soracak olursanız öncelikle ortopedi veya iç hastalıkları uzmanından randevu alabilirsiniz. Ancak hastaneye gitmeden önce bel ağrısını hafifletmek için sıcak su yöntemi deneyebilirsiniz. Eski dönemlerden beri bilinen en iyi yöntem sıcak su torbası ile ağrılı bölgeye tampon yapmaktır. Sıcak su baskısı kasları gevşeterek o bölgenin rahatlamasını sağlar. Ayrıca ağrı kesici ilaçlar doktora gidene kadar kısa süreli beldeki ağrıyı azaltmak için size yardımcı olur.

bel ağrısına ne iyi gelir?
Bel ağrısı nasıl geçer, ne iyi gelir?

Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

  • Egzersiz: Bel ağrısı başladığı zaman ayağa kalkmak ya da hareket etmek zor bir hal alır. Bununla beraber ağrıları azaltmak için kısa süreli yürüyüşler, yoga, yüzme ve fitness gibi sporlar yapabiliriz. Bu tip bel ağrısı egzersizleri sayesinde, bel kaslarımızı gevşeterek beynimizin doğal ağrı kesici etkisi olan endorfin hormonunu salınımını artırırız. Düzenli spor aktiviteleri sayesinde güçsüz kalmış kaslardan kaynaklanan bel ağrıları hafifleyecektir.
  • Esneme Hareketleri: Germe hareketleri sayesinde bel ve sırt kısmında meydana gelen ağrıları hafifletmek pekala mümkün. Ayak parmaklarına dokunma, kobra duruşu, beli sağa sola esnetme gibi germe hareketleri beldeki ağrıyı azaltır.
  • Düşük Topuk Ayakkabılar Giymek: Yüksek derecede topuklu ayakkabılar omurga ve bel sağlığı için oldukça tehlikelidir. Dengesiz duruşlardan kaynaklanan vücut ağırlığını omurgamıza yükleyerek büyük baskı oluştururuz ve sonucunda bel ağrıları oluşur. Bel ağrısından kurtulmak için alçak topuklu ayakkabılar tercih etmeliyiz.
  • Masaj: Bel bölgesini gevşetmek ve ağrıyı dağıtmak için o bölgeye özel bel ağrısı kremi ile bel masajları sizi rahatlatacaktır. 

İlginizi Çekebilir: Sağ ve Sol Kasık Ağrısı Sebepleri

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın