Dr. Didem Gündüz

Hipokort Krem Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Neler?

Hipokort Krem, ciltte oluşan çeşitli iltihaplı ve alerjik durumları tedavi etmek için kullanılan bir topikal ilaçtır. Egzama, dermatit ve diğer cilt problemlerine karşı etkili olan bu krem, düzgün bir şekilde kullanıldığında birçok cilt problemi için etkili bir çözüm sağlar ve iyi sonuçlar sunar. Ancak, krem kortizonlu olduğundan kullanmadan önce veya kullanırken herhangi bir yan etkiyle karşılaşırsanız doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Hipokort Krem Nedir?

Hipokort Krem, topikal (deri üzerine uygulanan) bir kortikosteroiddir. Öncelikle ciltte iltihap ve alerjik reaksiyonları azaltmak için kullanılır. Hipokort Krem’in ana bileşeni hidrokortizon asetat’dır. Bu etken madde, cildin iltihaplı ve alerjik tepkilerini azaltarak çalışır. Ayrıca Hipokort Krem kortizon içerir. İçeriğinde bulunan hidrokortizon asetat, bir kortikosteroiddir.

Hipokort Krem ne işe yarar?

Hipokort Krem Ne İşe Yarar?

Hipokort Krem, çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. En yaygın kullanım alanları egzama ve dermatit tedavisidir. Egzama, kırmızı, kaşıntılı ve iltihaplı cilt durumudur. Egzamanın neden olduğu iltihaplanmayı ve kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olur. Dermatit de benzer belirtilere sahip bir cilt durumudur. Dermatit belirtilerini azaltır ve cildin doğal iyileşme sürecini hızlandırır.

İlginizi Çekebilir: Expigment Krem Nedir?

Hipokort Krem Nasıl Kullanılır?

Hipokort Krem’i kullanırken, ilk olarak etkilenen bölgeyi yıkayıp kurulayın. Daha sonra küçük bir miktar kremi parmaklarınızla hafifçe masaj yaparak uygulayın. Günde iki doz olacak şekikde Hipokort Krem yüzde de kullanılabilir. Ancak, gözlerden ve ağızdan uzak tutmak bu noktada oldukça önemli. Ayrıca 7 günden fazla kullanılması tavsiye edilmez.

Hipokort Krem nedir

Hipokort Krem’in Yan Etkileri

Bazı kişilerde aşağıdaki yan etkiler görülebilir:

  • Ciltte yanma,
  • Nefes almada zorluk,
  • Baş dönmesi,
  • İsilik,
  • Cilt kuruluğu,
  • Derinin incelmesi,
  • Kaşıntı,
  • Deride kızarıklık,
  • Ciltte döküntüler

Bu durumlarla karşılaşırsanız, hemen doktorunuza başvurun.

Hipokort Krem Kullananların Yorumları

Kullananlar genellikle Hipokort Krem’in etkili olduğunu ve cilt problemlerini hızla iyileştirdiğini belirtirler. Ancak, her ilaçta olduğu gibi, Hipokort Krem de kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir.

Hiport Krem Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte kullanılır mı?

Hamilelik döneminde Hipokort Krem’in kullanımı hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir.

Kaç yaşından itibaren kullanılabilir?

10 yaşından küçük çocuklarda hekim önermedikçe kullanılmaz.

Ne kadar süreyle kullanılmalıdır?

En fazla 7 gün boyunca kullanılmalıdır.

Alerji yapar mı?

Alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Eğer alerjik bir reaksiyon fark ederseniz, hemen doktorunuza başvurun.

Yara izlerini giderir mi?

Hipokort Krem öncelikle iltihaplı ve alerjik cilt durumlarını tedavi etmek için kullanılır. Yara izlerinin tedavisi için kullanılmaz.

Kaynak: https://titck.gov.tr/storage/kubKtAttachments/gkoOl5iQ3f9bBE.pdf

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın