Dr. Didem Gündüz

Diş Buğdayı Nedir? Diş Hediği Tarifi ve Hediyeleri

Diş çıkarmak, çocuk gelişimi onun sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ettiğinin bir kanıtıdır. Bu sebeple yıllardır değişmeyen ritüel olarak Türk toplumunda da diğer toplumlarda olduğu gibi kutlamaya değer görülmektedir. Bebeğin çıkan ilk dişinin habercisi olarak ebeveynler tarafından diş bulguru kutlaması diğer adıyla diş hediği, diş buğdayı, diş aşı gibi törenler düzenlenir. Aileler kutlamayla ilgili geleneksel bir inanış olarak bebeğin dişlerini zorlanmadan ve sağlıkla çıkarması, dişin sağlam olması gibi niyetlerle diş buğdayı hazırlar ve eş dost akrabalarıyla paylaşırlar. Türk kültürünün köklü geçmişinde kendine önemli bir yer edinen bebeğin ilk çıkan dişinin kutlanması, modern zamanda “ilk diş partisi” olarak biliniyor.

Diş Hediği Kutlaması Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Diş bulguru partisine başlamadan önce bebeğin ilk dişinin görülmesi gerekiyor. 4. aydan 7. aya kadar bebekler ilk dişlerini çıkarmış olduklarından bu tarih aralığında diş buğdayı kutlaması yapılıyor. Bebeğin ebeveynleri veya kardeşleri tarafından değil dışarıdan birinin görmesiyle diş buğdayı kutlamalarına geçiliyor. Dolayısıyla hane halkı dışından birinin bebeğin ilk dişini görmüş olması şart.

İlk diş hane halkı dışından bir kadın tarafından fark edildikten sonra sonra diş buğdayı partisi hazırlıklarına başlayabilirsiniz. Bebeğin diş çıkardığını fark eden kadın ilk çıkan diş partisine katılmadan önce bebeğe güzel bir bebek kıyafeti hediye eder. Çünkü dişinin çıktığını fark eden kişi özel bir davetlidir ve hediye alması ritüel olarak kabul edilir.

ilk diş kutlaması diş buğdayı
İlk diş kutlaması ve yeni çıkan diş partisi

Partide kutlama etkinliğinin yanı sıra ana asıl amaç birazdan tarifini paylaşacağımız diş hediği tarifinin misafirlere dağıtılmasıdır. Bu hediğin içinde belirli küçük hediyeler (boncuk, şeker, yüzük vb.) diş buğdayının içinde saklıdır ve tabağında bunu gören kişilerin bebeğe hediyeler alması gerekir. Böylece hediyeleşme esnasında bebeğin birçok ihtiyacı da karşılanır.

Diş hediği partisinde bebek tüm katılımcıların görebileceği şekilde yerde temiz bir beze oturtulur. Diş aşı pişirilip soğuduktan sonra diş hendeğinin bir kısmı bebeğin üzerine başından aşağıya doğru dökülür. Bebeğin üzerinde kalan buğday taneleri de daha sonra bir ipe dizilir ve tıpkı ipteki gibi düzgün dişlerinin olması için dilek tutulur.

Ayrıca diş aşı partisini eğlenceli kılan diğer bir unsur da bebeğin seçeceği eşyalar olacaktır. Bebeğin etrafına konulan kitap, makas, şırınga, cetvel gibi objelerden bebek hangisini seçerse mesleğinin o olacağına inanılır Örneğin bebek kitap seçerse öğretmen, makas seçerse modacı, şırınga seçerse hemşire/doktor, cetvel seçerse mühendis olacağı söylenir.

Diş Buğdayı Tarifi

diş buğdayı tarifi
Diş buğdayı nar ile süslenerek güzel bir kasede servis edilir.
  • Hazırlanma Süresi: 15 dakika
  • Pişme Süresi: 30 dakika

Malzemeler:

  1. 4 su bardağı aşurelik buğday
  2. 1 su bardağı nohut
  3. Taze nar taneleri
  4. Kuru yemişler (ceviz, fındık, badem vb)
  5. Çeşitli baharatlar (tarçın gibi)
  6. Misafirler için küçük hediyeler (şeker, boncuk vb.)

Hazırlanışı:

Nohut ve buğday 1 gece suda dinlendirilir. Daha sonra yıkanıp tuzlandıktan sonra tüm malzemelerle haşlamaya geçilir. Ardından kaselere paylaştırılır ve zevkinize göre nar taneleriyle süslenir. Tarçın, ceviz, badem ve çeşitli şekerlemelerle misafirlere ikram edilir.

İlginizi çekebilir: Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Ne Kadar Doğru?

Diş Buğdayı Hediyeleri

Yeni diş partisinde bebekler için hediyeler oldukça önemlidir. En önemli hediyelerden biri de diş kaşıyıcıdır. Diş çıkarma döneminde bebeğin dişleri kaşınacağından salyasında bir artış olur ve genellikle çenesi de dolayısıyla hep ıslak olur. Bunun için de bebek fuları oldukça ince düşünülmüş bir bebek hediyesidir. Oyuncak olarak, sallayınca ses çıkaran çıngıraklar, sıkınca öten yumuşak oyuncaklar bebeğin dikkatini çekecektir.

Hediye seçmek için zamanınız yoksa ya da kararsızsanız, bulunulan şehirde yaygın olarak bulunan bir bebek ürünleri ya da oyuncak mağazasından bütçenize uygun rakamda bir hediye çeki alıp diş hediyesi yapabilirsiniz. Alacağınız kişi yakın arkadaşınız ya da akrabanız ise hediye konusunda biraz daha geniş tercih seçeneğine sahip olabilirsiniz. Bu noktada, bebek hediyelerinde tercihlerine çok güvendiğimiz ilBe instagram hesabını sizlere önerebiliriz. (ilbe.tr)

Ayrıca aşağıdaki hepsiburada ürünlerine tıklayarak istediğiniz paketi satın alabilirsiniz:

diş buğdayı hediyesi
Diş hediği ilk çıkan diş için bebek hediyeleri

Kaynakça

http://proje.akdeniz.edu.tr/mcri/mjh/8-2/MJH-1-Berre_ALTAS.pdf

YouTube video
Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın