Dr. Didem Gündüz

Yüzde ve Vücutta Aniden Çıkan Kızarıklıkların Nedenleri

Yüz ve vücutta aniden çıkan kızarıklıkların birçok nedeni var. Çoğu kez sıcak içecekler veya alkol içmek yüz kızarıklığı rahatsızlığına neden olabilir. Aşırı sıcak hava ile yüzde kızarıklık yaz aylarında sıklıkla ortaya çıkar. Bunun için öncelikle ortam değişikliklerinden kaçınarak ve çok güneşe çıkmadan hayatınızı sürdürebilirsiniz. Ancak bazı hastalıklar yani roza gibi hastalıklar alında veya burun bölgesinde ortaya çıkabiliyor. Yüz damarlarında kalıcı bir kızarıklık türü olarak karşımıza çıkıyor. Peki vücutta aniden ortaya çıkan kızarıklıkların nedeni nedir ve vücuttaki bu kızarıklıklar nasıl geçer?

Stresten vücutta çıkan kızarıklar ani cilt kızarıklığı şeklinde oluşabilir. Karsinoid sendromu rahatsızlığı ise kişide belirli zaman aralığında görülen bir rahatsızlıktır. Bu kızarıklık yaklaşık yarım saat sürer. Ve hemen ardından mide ağrısı veya ishal görülebilir. Kalp çarpıntısı görülme olasılığı hastadan hastaya göre değişmektedir. Bunun gibi ciddi rahatsızlıklarda mutlaka doktora başvurmanız gerekir. Ancak çok ciddi olmayan sorunlarda ise cilt kremleriyle veya biraz dikkat ederek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Yüzdeki ve Boyundaki Kızarıklıklar Neden Olur?

Yüz, boyun ve vücut kızarıklığı insanlarda bir cilt problemi olarak görülür. Genellikle beyaz tenli insanlarda ortaya çıkar. Ancak bazı esmer tenlilerde çıkabilir. Bu durum kişinin ne kadar hassas bir cildi olup olmadığıdır. Eğer cildi hassas ise yüzü çok çabuk kızarır. Veya alerjisi olan biri iseniz ani kızarıklıklar daha sık ortaya çıkmaktadır.

boyunda kızarıklık
Aniden çıkan kızarıklıkların sebepleri nedir?

Bazı vücut kızarmalarında ise kişinin çabuk duygu değişimlerinden yüzde kızarıklık meydana gelir. Özellikle kişiye bir söz söylendiğinde veya ona göre utanılacak bir şey olduğunda kişi aniden kızarır. Mahcup olmak, kendisini suçlu görme, heyecanlandığında, telaş içinde olması veya çok kızgın olması gibi şeylerde vücut kızarır. Yüz kızarıklığı için kremler bazen bu durumlar için fayda etmeyebilir.

Bu çok çabuk duygu değişimleri nedeniyle yüz kızarıklığı ardından 2 – 3 dakika içinde kızarıklık geçer. Ani yüz yanması ve yanak kızarmasının geçmesi duygunun kaybolmasıyla ilgilidir. Yani biraz önce çok yoğun yaşadığınız duyguyu 2 -3 dakika içinde vücut ısınız dahi normale döner. Kızarıklık geçirirken vücudunuz aşırı ısınır ve terleme meydana gelir. Vücut bu duyguya karşı adrenalin hormonu salgılar. Ve inanılmaz güçlüdür. Bu duyguya karşı konulamaz. Çünkü bilinçaltınızdaki bazı kabul edilemez olayları veya yaşamak hiç istemediğiniz olayları bilinçaltınız bilir. Ve bu şekilde dışarı vurur. Suratınızdaki kan damarları genişler. Gözle görülür bir şekilde aniden yüz ve cilt kızarıklığı hissedilir. Bu bir hastalık değildir. Kişide kaygı problemi görülür. Ancak aniden çıkan yüz kızarıklığı için krem kullanarak bu kızarıklıkları kapatmanız mümkün. Kimi insanlarda bu duygu değişimleri olmadan kendiliğinden kızarma olur. Bu bölgeler elmacık kemiği veya yanaklarda görülür. Bunun için beyazlatıcı krem kullanılabilir.

yüzde çıkan ani kızarıklıkların sebepleri
Yüzde aniden oluşan kızarıklıklar

Yüzde ve Vücutta Aniden Çıkan Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Vücuttaki kızarıklık rahatsızlığından bir an önce kurtulmanız mümkün değildir. Vücut ve yüz kızarıklığından kurtulmanız için bazı öneriler:

  • Çok sık hava değişimleri yapmamalısınız. Yani bir sıcak bir soğuk yerine ortalama sıcaklıkta veya tek bir sıcaklık oranında kalmanız sizin adınıza iyi olacaktır. Yüz ve yanak bölgelerine iyi gelir.
  • Yüz kızarıklığında alerjik bir durum olabilir. Alerji olduğunuz şeyleri biliyorsanız onlardan uzak durmaya çalışın. Eğer neye alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız hastanelerden test yaptırabilirsiniz. Polene olabilir. Herhangi bir yiyecek olabilir. Veya tozda olabilir. Bunun için bir cildiye uzmanına görünmenizde bir sakınca yok.
  • Eğer cildinizde veya yüzünüzde alakasız yerlerde damarlar görüyorsanız. Ve bu damarlar yüzünden kızarıklığın oluştuğunu düşünüyorsanız hastanelere bir görünün. Bunun sonucunda cerrahi müdahale gereken olaylar olabilir.
  • Cildinizde veya yüzünüzde havalardan dolayı yani çok sık hava değişimlerinden dolayı bir kızarıklık var ise bunun tedavisi oldukça basittir. Mağazalarda veya İnternet üzerinde nemlendirici veya koruyucu yüz veya yanak için üretilen kremleri kullanarak bu tedaviyi rutin bir şekilde uygulayabilirsiniz.
  • Bilmediğiniz bir hastalığınız olabilir. Bunlardan öne çıkanı tansiyon hastalığıdır. Bunların yanında şeker hastalığı veya kalp hastalıkları olabilir. Bunun için hastanelerde bir doktora görünmekte fayda vardır.
  • Ve son madde olarak kişinin ani duygu değişimleri geçirmesi sebebiyle oluşan kızarıklık olarak görülür. Bu kızarıklık türü kişide heyecanlanma gibi şeylerde adrenalin hormonu salgılayarak görülen bir olaydır. Bunun kesin bir çözümü yoktur. Kişinin kendi bilinçaltıyla ilgilidir. Diğer tabirle kişi kendini tedavi etmelidir. Ve kendisini kontrol etmelidir. Bazı olaylar ona ağır gelmiş olabilir. Bunun için kendisiyle başa çıkmalıdır. Ve bazı duyguların ona ağır gelmesine izin vermemelidir.

Vücut ve yüz kızarıklığını tedavi için kremlerden bahsetmiştik. Doğal bir krem tavsiyesi verecek olursak, 1 Adet çeyrek elma ve 2 çay kaşığı yumurta sarısını karıştırarak cildinize uygulayın ve 15 dakika bekletin. Haftada 1 kere uygulamanız kızarıklık için yeterlidir. Böylelikle kızarıklık tedavisi olarak bütün tedavi yöntemlerinden bahsettik.

Doktor Gözünden Ciltteki Kızarıkların Nedenleri ve Tedavisi

YouTube video

Ayrıca cilde iyi gelen kremlerle ilgili aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

Kaynaklar:

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın