Dr. Didem Gündüz

Silverdin Krem Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Silverdin krem aktif bileşeni gümüş sülfadiazin ve lidokain olan bir yara ve yanık kremidir. 50 gram tüplerde reçetesiz olarak satılmaktadır. Günümüzde yanık kremi deyince akla ilk olarak silverdin yanık kremi gelmektedir. Yanıklar için silverdin krem ne işe yarar dediğimizde ilk olarak kullanımında yanığa bağlı iltihap oluşmasının önüne geçer. Hızla yanan bölgenin iyileşmesine katkıda bulunur.

Silverdin etken maddesi olarak 10 mg gümüş sülfadiazin ve 50 mg lidokain içerir. Gümüş sülfadiazin, yara veya yanık bölgelerinde enfeksiyonlara neden olan bakterileri öldürerek etki gösterir. Lidokain ise lokal anestezikler (bölgesel olarak uygulanan uyuşturucu) ve antipruritikler (kaşıntıyı önleyen) kategorisinde yer alır.

Silverdin krem yüze sürülür mü? Yanık izlerini geçirir mi?
Açık yaraya sürülür mü? Pişik için kullanılır mı?

gibi merak edilen soruları yazımızın sonunda sizlerle paylaşıyoruz.

Silverdin Yanık Kremi Nasıl Kullanılır?

silverdin krem kullanımı

Kremin genel olarak kullanım önerisi ise oldukça basittir. Yara ya da yanık olan bölgeyi öncelikle temizleyin. Silverdin krem pomadı temiz yaraya uyguladığınızdan emin olun. İnce bir tabaka olacak şekilde kremi yaralı bölgeye sürün. Üzerini de sargı bezi ile kapatın. Sargı bezi yoksa temiz herhangi bir bez kullanabilirsiniz. Günlük yalnızca bir veya en fazla iki kez kullanılması önerilmektedir. (Bkz: prospektüs)

Silverdin’i Kullanadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • İlacı kullanırken önerile miktarda ve dozda sürmelisiniz. Fazla sürmek farklı yan etkilerin oluşmasına neden olabilir.
  • Temiz bir bölgeye sürmek oldukça önemlidir. Böylece mikrop kapılmasının önüne geçersiniz.
  • Ürün sürdükten sonra kapatmayı da unutmayın. Böylece kremin iyice bölgeye nüfuz etmesini ve daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlarsınız.
  • Ürünü yalnızca kullanım önerisi dahilinde kullanın.
  • Sivilce kremi ya da herhangi başka bir amaç için kullanılmamalıdır. Yalnızca yanık kremi olarak yanık bölgeler için kullanımı uygundur.
  • Ürünü kullanırken göz çevrenize, gözünüze ya da ağzınıza temasından olabildiğince kaçının.
  • Silverdin krem harici kullanım içindir. Göz ve ağız ile teması halinde iyice yıkayın ve doktorunuza başvurun.
Silverdin yanık kremi

Silverdin Krem Yan Etkileri Nelerdir?

Cildinizde hassasiyet oluşumu, kızarıklık, tahriş, döküntü ya da cildin aşırı duyarlılaşması gibi yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle bu tarz etkiler genellikle krem tedavisi bittikten sonra geçse de önleminizi elden bırakmayın ve hemen doktora gidin.

Aynı zamanda bu ilacın seyrek olarak görünün yan etkileri ise yanma, derinin renk değiştirmesi, solunu rahatsızlıkları, kalp problemleri ve iştah kaybıdır. İlacın yan etkilerinin siz de gösterip göstermediğini takip etmeli ve gösterirsen önlem için hemen doktorunuzla görüşmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Anestol Pomad Krem Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Neler?

YouTube video

Silverdin Krem Hakkında Sık Sorulanlar

Silverdin krem yüze sürülür mü?

Silverdin krem yüze sürülebilir ancak göz çevresine temas ettirilmemelidir.

Yanık izlerini geçirir mi?

Silverdin krem yara ve yanıkların iyileşme sürecine yardımcı olur, izlerin geçmesi için doktorunuzdan farklı kremler talep edebilirsiniz.

Açık yaraya sürülür mü?

Açık ve kanayan yaralara uygulanması önerilmemektedir.

Pişik tedavisinde kullanılır mı?

Pişik tedavisinde kullanılmamaktadır.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın