Dr. Didem Gündüz

Meth Vücut Sisteminizde Ne Kadar Süre Kalıyor?

Yaygın olarak meth olarak bilinen metamfetamin, merkezi sinir sistemini etkileyen güçlü ve oldukça bağımlılık yapan bir uyarıcıdır. Yüksek suistimal potansiyeli ve sınırlı tıbbi kullanımı nedeniyle bağımlılık yapan en zararlı ilaçlar arasında yer alır. Kristal meth, sigarayla içme, burundan çekme, enjekte etme veya ağızdan alma gibi çeşitli yöntemlerle bilinçsiz gençler arasında kullanılmaya ve yaygınlaşmaya başladı.

Vücuda methin verdiği zararlarının farkında olmayanlar, metamfetamin tükettikten sonra vücutta ne kadar uzun süre kaldığını merak edebilir. İster uyuşturucu testi için olsun, ister sadece etkilerinin farkında olmak olsun, kristal meth’in vücutta ne kadar süre kaldığını anlamak için bu yazıyı hazırlama ihtiyacı hissettik. Lütfen çevrenizde bu zararlı metamfetamin ilacını keyif amaçlı kullanan varsa uyarın. Meth’in zarararlarından bahsederek en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Metamfetamin vücut sisteminde kalma süresi
Metamfetamin vücut sisteminde kalma süresi

Metamfetamin Vücuttan Ne Kadar Sürede Atılır?

Meth’in vücutta kaldığı süre, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. (Bkz. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9476235/)

 1. Kullanım Sıklığı ve Miktarı
  Bir kişi meth’i ne kadar sık ve yoğun kullanırsa, sisteminde o kadar uzun süre kalabilir. Kronik kullanıcılar, ara sıra kullananlara kıyasla ilacın izlerini daha uzun süre tutabilir.
 2. Metabolizma
  Daha hızlı metabolizması olan kişiler, meth’i sistemlerinden daha yavaş metabolizması olanlara göre daha hızlı bir oranda ortadan kaldırma eğilimindedir.
 3. Vücut Kütlesi
  Daha yüksek vücut kütlesine sahip kişiler, meth’i daha düşük vücut kütlesine sahip olanlardan daha yavaş işleyebilir ve ortadan kaldırabilir.
 4. Hidrasyon Seviyeleri
  Bol su içmek potansiyel olarak meth’in vücuttan atılmasını hızlandırabilir.
 5. Karaciğer ve Böbrek Fonksiyonu
  Sağlıklı bir karaciğer ve böbrek fonksiyonu, etkili ilaç metabolizması ve atılımı için gereklidir.
 6. Meth’in Saflığı
  Metamfetaminin saflık dozu, vücutta tespit edilme süresini etkileyebilir.

Metamfetamin (Meth) Kullanımı Nasıl Anlaşılıyor?

Metamfetamin tespit süresi, yapılan meth uyuşturucu testinin türüne bağlıdır. Bazı yaygın uyuşturucu testi yöntemleri ve bunların yaklaşık algılama pencereleri şunlardır:

 • İdrar Testi
  Meth tipik olarak kullanımdan sonraki 2 ila 5 saat içinde idrarda tespit edilebilir. İlaç, ara sıra kullananlar için kullanımdan sonra 1 ila 4 gün boyunca tespit edilebilir kalır. Kronik kullanıcılar için meth idrarda 7 güne kadar veya daha uzun süre tespit edilebilir.
 • Kan Testi
  Meth, kullanımdan birkaç dakika sonra kan dolaşımında tespit edilebilir. Kan testleri, kullanımdan sonra 1 ila 3 güne kadar metamfetamin saptayabilir.
 • Tükürük Testi
  Meth, kullanımdan sonra 5 ila 10 dakika içinde tükürükte tespit edilebilir. Tükürük testleri, meth’i kullanımdan sonra 1 ila 4 güne kadar tespit edebilir.
 • Saç Kökü Testi
  Meth, kullanımdan sonraki 5 ila 7 gün içinde saç köklerinde tespit edilebilir. Saç folikülü testleri meth’i 90 gün veya daha uzun süre tespit edebilir.
Metamfetamin vücuttan ne kadar sürede temizlenir
Metamfetamin vücutta kalıcı etkiler bırakabilir

Meth Kullanımının Kısa ve Uzun Vadede Vücut Sistemine Zararları

Metamfetamin kullanımı, aşağıdakileri içerebilecek bir dizi kısa vadeli olumsuz etki üretir:

 • Yoğun öfori ve artan enerji.
 • Artan uyanıklık ve konsantrasyon.
 • İştah azalması.
 • Artan kalp atış hızı ve kan basıncı.
 • İrileşmiş gözbebekleri.
 • Yüksek vücut ısısı.
 • Ajitasyon ve sinirlilik.
 • Uykusuzluk ve uyku bozuklukları.
 • Mide bulantısı ve kusma.

Ne yazık ki, metamfetamin kullanımı hem fiziksel hem de zihinsel sağlık üzerinde uzun vadeli ciddi etkilere yol açabilir. Meth kullanımının uzun vadede zararlı etkilerden bazıları şunlardır:

 • Aşırı kilo kaybı.
 • Şiddetli diş problemleri.
 • Ciltte sürekli kaşıntı ve yolmaya bağlı cilt yaraları ve enfeksiyonlar.
 • Bilişsel bozukluklar ve hafıza kaybı.
 • Ruh hali değişimleri ve şiddet içeren davranışlar.
 • Paranoya ve halüsinasyonlar.
 • Felç ve kalp krizi riskinde artış.
 • Karaciğer, böbrek ve akciğer hasarı.
 • Doz aşımı ve geri çekilme

Metamfetamin doz aşımı hayatı tehdit edici olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Doz aşımı belirtileri arasında göğüs ağrısı, nöbetler, nefes almada zorluk ve bilinç kaybı yer alabilir.

Meth Bağımlılığının Tedavi Süreci

Metamfetamin bağımlılığının üstesinden gelmek zor olabilir, ancak doğru yaklaşımla tedavi edilebilir. Tedavi, davranış terapileri, danışmanlık, destek grupları ve bazı durumlarda ilaçların bir kombinasyonunu içerebilir. Eğer meth bağımlısı biriyseniz hiç vakit kaybetmeden acilen doktora başvurup hem fiziksel hem de psikolojik doğru tedavi yöntemini belirlemeniz gerekir.

Sonuç olarak, meth’in vücut sisteminizde kalma süresi, kullanım sıklığı, metabolizma, vücut kütlesi ve yapılan uyuşturucu testinin türü gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Metamfetaminin vücut üzerinde hem kısa hem de uzun vadeli etkileri olabilir ve bu da ciddi fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına yol açar. Siz veya tanıdığınız biri meth bağımlılığıyla mücadele ediyorsa, iyileşmek için profesyonel yardım ve destek almak çok önemlidir.

Metamfetamin Kullanımı Tehlikeli Midir?

Evet, metamfetamin kullanımı oldukça tehlikelidir ve bağımlılık, fiziksel ve zihinsel sağlık sorunları ve hatta ölüm gibi ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Metamfetamin Bağımlılığı Tedavi Edilebilir mi?

Evet, metamfetamin bağımlılığıyla mücadele ediyorsanız, iyileşmek için vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidip profesyonel yardım almanız gerekir.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın