Dr. Didem Gündüz

Matcha Çayı Ne İşe Yarar? Gerçekten Zayıflatıyor Mu?

İşte dünyadaki en yararlı bitki ilan edilen mucizevi matcha çayı! Japon kültüründen gelen ve sağlık için oldukça faydalı olan matcha, son dönemin en gözde çayı konumunda! Peki matcha çayı ne işe yarar? Matchanın faydaları neler, yan etkileri ve zararları var mı? Gelin biraz bunlardan bahsedelim.

Matcha Çayı Ne İşe Yarar?

Matcha aslında bildiğimiz yeşil çay bitkisi olan Camellia sinensis’ten elde edilmektedir. Diğer çaylardan en büyük farkı; hasat zamanından 20-30 gün öncesinde bitkinin üzeri kapatılarak ışık görmesinin engellenmesidir. Bu sayede matchanın benzersiz formülü ortaya çıkmış olur. Sonrasında toplanmış olan çay yaprakları temizlenerek öğütülür ve en sonunda yoğun yeşil renkteki matcha tozu elde edilir. Matcha diğer çay çeşitlerine göre daha güçlü ve daha konsantre bir formüle sahiptir. Bu da onu benzersiz kılan ve vücuda daha fazla yarar sağlayan bir çay haline getirir. Peki matcha çayı tam olarak ne işe yarıyor ve vücuda en büyük 5 faydası ne?

Matcha Çayının 5 Önemli Faydası

1. Tam Bir Antioksidan Deposudur

En çok bilinen antioksidanlardan olan klorofil, kateşin ve polifenol bakımından oldukça zengindir. Bu maddeler ise hücre onarımı ve doku tamiri gibi etkileri ile vücuda yüksek oranda fayda sağlıyor. Matcha içeriği sayesinde (antioksidanlardan dolayı) UV ışığına karşı bedende koruyucu etki gösterir.

Ayrıca matcha enfeksiyonların önüne geçerek, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Serbest radikalleri yok ederek kansere karşı vücudu koruyor.

2. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Matcha çayı ne işe yarıyor dendiğinde belki de ilk akla gelen yağ yakmak ve zayıflamak oluyor. Peki bu doğru mu? Çok az kalori içerdiğinden dolayı matcha çayı ile zayıflamak, yağ yakmak ve kilolarınızdan kurtulmak aslında hayal değil! Yapılan araştırmalara göre matcha çayı çok hızlı yakıyor! İçerdiği yüksek kafeinden dolayı matcha çayı yağ yakımı yeşil çaya göre tam 4 kat daha fazla! Ancak sadece matcha içerek zayıflamak çok doğru bir söylem olmayacaktır. Çünkü zayıflamanın olmazsa olmaz altın kuralı doğru ve dengeli beslenme. Eğer siz de matcha ile zayıflayanlar arasında olmak istiyorsanız mutlaka diyetinize dikkat etmeniz gerekiyor.

3. Hafızaya İyi Gelir

Diğer çaylara oranla fazla kafein içerdiğinden dolayı bedende enerjiyi arttırarak beynin uyarılma dozunu arttırır. Yüksek oranda L-theanine aminoasidi içerir. Bu aminoasit ise zihinsel gevşemeye yardımcı olur ve beyinde stres ile savaşan alfa dalgalarını artırır. Matcha tüketmek, dopamin ve serotonin üretimini de artırmaktadır. Bu iki kimyasal ise hafızayı güçlendirici etkiye sahiptir. Düzenli matcha kullanımı ile konsantrasyonunuzdaki artışa inanamayacaksınız!

4. Sakinleştirici Etkisi ile Stresi Azaltır!

Genellikle meditasyon öncesi tüketilmesinin ana sebebi bedende yarattığı sakinlik hissidir. Sinirleri yatıştırıcı etkisi ile matcha tam bir stres savardır! Matcha çayı içmek sizi rahatlatarak, zihninizin dinlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki stres hormonu olan kortizolü azalttığı ise yine yapılan çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Özellikle günlük hayatın koşturmasından biraz olsun uzak kalmak isteyenlere 1 fincan Matcha çayını tavsiye ediyoruz…

matcha tozu

5. Bağışıklığı Güçlendirir!

İçeriğindeki A ve C vitamininin yanı sıra, demir, kalsiyum ve proteinden dolayı bağışıklık sistemini uyarıcı etki göstermektedir. Hastalıklara karşı adeta bir duvar etkisi göstererek, bedeni korumaya almaya yardımcı olur. Vücuttaki toksik maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştırır. Sizi daha dirençli hale getirir.

Matcha Çayı Yan Etkileri ve Zararları

  • Matcha çayı, çok güçlü etkiye sahip olduğu için dikkatli kullanılmalıdır.
  • Hamilelik ve emzirme döneminde ise tüketilmesi kesinlikle sakıncalıdır!
  • Matcha çayı fazla tüketilmesi karaciğer sorunları, böbrek hasarı ve kalp çarpıntısına yol açabilir.
  • Matcha yüksek kafein içerdiğinden dolayı günde 2 fincandan fazla tüketilmesi bağırsak sorunlarına yol açabilir.
  • Bitki büyüdüğü toprağa bağlı olarak ağır metaller, bazı böcek ilaçları ve florür gibi zararlı kimyasalları içerebilir. Bu sebeple organik matcha tüketmenizde fayda var!

matcha çayı

Sonuç olarak matcha ne işe yarar, faydaları ve zararları neler bu yazımızda sizlere açıklamaya çalıştık. Matcha çayı kullananlar belirlenen günlük kullanım miktarını asla geçmemelidir. Tabi farklı sağlık sorunlarınız varsa matcha çayının olası yan etkilerine karşı öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın