Dr. Didem Gündüz

Gyno Ferro Sanol Nedir – Ne İşe Yarar – Yan Etkileri

Ayağa kalktığınızda aniden göz önünün kararması, yoğun derecede hissedilen halsizlik, odaklanma problemleri, yoğun şekilde ve sürekli olarak oluşan baş ağrısı ve baş dönmesi demir eksikliğinin başlıca belirtileridir. Gyno Ferro Sanol ilacı vücudumuzda bulunan demir vitamininin eksikliğinin giderilmesinde tercih edilen bir ilaçtır. Ferro Sanol olarak bilinen ve halk arasında kullanımı oldukça yüksek oranlara ulaşan bu ilacın kapsül varyasyonudur.

Gyno Ferro Sanol Ne İçin Kullanılır?

Ferro demir ilacı demir eksikliğinin yanında içinde B1, B2 ve B6 vitaminlerini de bulundurmaktadır. Bundan dolayı yalnızca demir eksikliğinde değil B vitaminin eksikliğinde de kullanılması çoğu zaman önerilmektedir.

Halk arasında Ferro kan ilacı olarak da bilinir ve genellikle gebelik döneminde meydana gelen yoğun demir eksikliğinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Bunun yanında çocuklarda ve kansızlık mevcut olan kişilerde de kullanılabilir. Ancak kesinlikle gerekli tetkikler yapılmadan ve doktorunuzdan reçete almadan ilaç kullanmayınız.

gyno ferro sanol nedir ne işe yarar
Gyno ferro sanol hamilelikte kullanımı demir eksiliği tedavisi

Gyno Ferro Sanol Kullanımı

Gyno Ferro Sanol prospektüs içinde yer alan bilgilere göre 6 yaşından itibaren ve 20 kilonun üzerine çıkan bütün bireyler tarafından kullanılabilmektedir. Peki Gyno Ferro Sanol aç mı tok mu kullanılır? İlacın doğru kullanım şekli aç karnına olarak belirlenmiştir. Aç karnına kullanıldığı zaman genellikle çok şiddetli bir karın ağrısı meydana getirdiğini ferro sanol kullananlar belirtmektedir. Gyno Ferro ilacını yemek yemeden en az 2 saat önce almanız gerekmektedir. Eğer yemek yemeden 4 saat öncesinde alabilirseniz çok daha etkili olacaktır. İlacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmanız doğru değil. Aksi taktirde vücudunuza ihtiyacından daha fazla demir yüklemiş olursunuz ve bu da tıpkı demir eksikliğinde olduğu gibi ciddi sorunlar meydana getirir. Fakat bu sefer demir fazlalığından dolayı daha farklı sorunlarla uğraşmak zorunda kalırsınız.

Gyno Ferro Sanol Yan Etkileri

  • Soluk almada zorluk
  • Dudaklarda, dilde, yüzde ve boğazda belirgin şişmeler
  • Ciltte kızarıklıklar deride belirgin derecede hassasiyet
  • Ciltte döküntüler

Yukarıda verilmiş olan yan etkiler ferro demir hapı yan etkileri arasında bulunmaktadır ve oldukça ciddi yan etkilerdir. Bu yan etkilere sahipseniz ilacı kullanmayı kesmeli ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Buna ek olarak oldukça sık rastlanılan sorulardan birisi olan gyno ferro sanol kilo yapar mı sorusunun cevabı ise asla net bir şekilde verilememektedir. Bu konu tamamen vücudunuzla alakalıdır. Bundan dolayı bir kişide kilo yapması sizde de kilo yapması anlamına gelmemektedir. Aynı şekilde bir kişide kilo yapmaması sizde de kilo yapmayacağı anlamına gelmemektedir.

İlgili Yazı: Magnezyum Değeri Kaç Olmalı?

Doktor Tavsiyesi Olmadan Gyno Ferro Sanol Kullanmayın

Bundan da önemlisi sağlınız için, doktorunuz tarafından tavsiye edilen bir ilacı kilo etmeninden dolayı kullanmamazlık yapmak çok ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir. Yukarıda saymış olduğumuz demir eksikliğinden dolayı başınıza gelebilecek durumlar kilo almanızdan çok daha ciddi sorunlardır. Bundan dolayı doktorunuz tarafından önerilmiş olan ilaçları kesinlikle kullanmalısınız.

Gyno Ferro Sanol 2023 Fiyatı

30 kapsül fiyatı eczanelerde 80 TL’den satışa sunulmaktadır.

YouTube video

Kaynaklar

https://www.researchgate.net/publication/277444592_Iron_Deficiency_Decreases_the_FeIII-Chelate_Reducing_Activity_of_Leaf_Protoplasts

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3685880/

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın