Dr. Didem Gündüz

H3N2 Virüsü (Influenza A) Nedir?

Kış aylarında grip olduğumuz zamanlarda etken ana faktör sıklıkla influenza A (H3N2) virüsüdür. Halk dilinde H3N2 virüsü olarak da bilinmekte olan ve normal gribe çok ama çok benzeyen influenza A virüsünün sebep olduğu grip türüdür. Hala daha mevsimler girip etkeni kabul edilmekte olan yani kısaca mevsimsel gribin diğer adı olan H1N1 gribidir. H3N2 virüsü denmesinin asıl sebebi araştırıldığında ise domuzlarda konaklık etmekte olan virüse çok benzer etkiler göstermesi bu durumun adının domuz gribi olarak adlandırılmasına öncülük etmiştir. İlk olarak 2009 senesinin başlarında Meksika’da ortaya çıkarak global bazda bir virüs çeşidi olmuştur.

H3N2 Virüsü Ölümcül Müdür?

H3N2 virüsü 2009 senesindeki salgın ile birlikte, ölüm vakaları çok fazla olsa da hayır öldürmez.  Hala daha mevsimsel bir grip olarak tanınmakta olan influenza a H3N2’den aşı ve tedavilerle korunmak mümkün.

H3N2 influenza A virüsü
H3N2 influenza A virüsü bulaşıcı bir hastalıktır.

H3N2 Nasıl Bulaşır?

H3N2 virüsü, mevsimsel grip ile aynı şekilde yayılmakta olan bir virüstür. Grip virüsleri ise insandan bir diğer insana öksürük ve hapşırma gibi tükürük yollarıyla gerçekleşiyor diyebiliriz. Hastalanan birey, öksürürken veya hapşırırken havaya virüse sahip tükürük zerrecikleri yaymaktadır. Hasta olmayan kişiler ise, bu zerreciklerle temas halinde olması durumunda, virüs o bireylere de bulaşır. Bu durumda gripli birey ile 1.5 metre kadar olan mesafenin korunması son derece önemli bir kavramdır. Grip virüsü bulaşmış olan bir yere dokunduktan sonra ise, eller ağza veya buruna götürüldüğünde ise hastalık yine bulaşabilmektedir. Bu şekilde bulaşma risklerini azaltmak için elleri sık sık sabunlu su ile yıkamak tavsiye edilmektedir.

Influenza A Virüsünde Bulaşıcılık Ne Kadar Sürer?

Hastalığın başladığı dakikadan itibaren yaklaşık olarak 7 günlük bir süreye kadar bulaşıcılık devam etmektedir. Çocuklarda ise bu süre yaklaşık olarak 12 gün ile daha uzun kabul edilir.

H3N2 Influenza A Virüsü Kimlere Bulaşır?

5 yaşın altındaki olan çocuklar, hamile kadınlar ve ileri yaşta bulunan bireyler ile birlikte, astım, kronik akciğer rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, nörolojik bazı hastalıklar, böbrekte bulunan rahatsızlıklar, immün yetmezlik, metabolik hastalığı olan bireyler yüksek riskli grubu oluşturur.

Influenza A Aşısı Yan Etkileri Neler?

Dünyada milyarlarca insana aşı uygulanmıştır ve uygulanmaya devam etmektedir. Grip aşısından farklı bir yan etkiye rastlanmadığı DSÖ tarafından açıklanmıştır. Aşı olma durumuna bağlı olarak ise, yumurtaya karşı bir alerjisi olanların dışında beklenilmekte olan bir alerjik tepki bulunmamaktadır. Mevsimsel grip aşıları, içerisinde domuz, kuş ve insan gribine karşı tam koruma içeren etkin maddeler barındırmaktadır.

H3N2 Virüsü Semptomları Nelerdir?

Influenza A virüsü hastalığında görülmekte olan belirtiler, insanlarda görülmekte olan mevsimsel grip belirtileriyle çok fazla benzerlik göstermektedir. Kas ağrısı, halsizlik- yorgunluk, öksürük, burun akıntısı, solunum güçlüğü, kusma, ishal gibi bazı etkenlerden en az birinin var olduğu durumlarda şüphelenilmesi gerekmektedir.

Influenza A Tedavisi Var mı?

Evet tedavisi vardır ancak tedavi ilk 2 gün içerisinde başlanırsa etki gösterebilir. Tedavisi başlanacak hasta bireyler doktor tarafından seçilmektedir, bu tedavide kullanılan ilaçlar ise doktorun önermeleri dışında reçetesiz olarak kesinlikle ama kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca doktorlar tarafından bağışıklığı güçlendiren vitamin takviyeleri almanız önerilir.

Virüsten Korunmak İçin Ne Yapmalı?

Hijyene, özellikle de el hijyenine çok büyük bir şekilde önem verilmelidir. Eller sık sık yıkanmalı, hastalanan çocuklar okula kesinlikle gönderilmemeli, veliler bu konuda gerekilirse sert bir dil ile uyarılmalıdır. Hastalanmış olan çocuklar, hastalık tamamen geçene kadar yani aşağı yukarı 7 gün boyunca, evde tutulmalıdır.

YouTube video
H3N2 Virüsü Semptomları
Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın