Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Bağışıklık Güçlendirici Takviye Listesi!

Her ne kadar sağlıklı beslenmeye çalışıp, uyku düzenimizi ve spor alışkanlığımızı canlı tutsak da bağışıklık güçlendirici takviye gıda almak zorunda kalabiliyoruz. Eğer sık sık hasta oluyorsanız ve çöken bağışıklık sistemini düzelten vitamin ve mineral desteğine ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz, panik yok! Birazdan sizlerle paylaşacağımız bağışıklık güçlendiren takviyeler sayesinde immün sisteminizi güçlendirecek ve hastalıklara karşı adeta bir kalkana çevireceksiniz. Daha fazla lafı uzatmadan bağışıklığı güçlendirici takviye gıdalar nelerdir sıralayalım.

En İyi Bağışıklık Güçlendirici Takviyeler

Sambucus Nigra (Kara Mürver)

bağışıklık güçlendirici karamürver takviyesi
Sambucus Nigra (Kara Mürver) bağışıklık güçlendiren bir takviyedir.

Antiviral etkisi sayesinde bedendeki virüsleri azaltmaya yardımcı olan bir takviyedir. Sambucus Nigra, kara mürver bitkisinin meyvelerinden elde edilir. Yapılan birçok araştırma bu mucizenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek enfeksiyon süresini kısalttığını ortaya koymuştur. Hangi hastalıklara karşı vücudu savunur derseniz soğuk algınlığı, influence ve herpes gibi virüs bazlı hastalıklarda oldukça etkilidir.

Çinko

Çinko, demir mineralinden sonra bedende en fazla bulunan mineraldir ve eksikliğinde enfeksiyona bağlı hastalıklarda yüksek oranda artış görülmektedir. Vücuttaki hücre üretiminde de görevlidir. Aslında o kadar önemli bir görevi üstlenmektedir ki! Çünkü hücre üretimi vücuttaki bütün bağışıklık fonksiyonlarında kullanılmaktadır. Çinko aynı zamanda bedenin üretemediği ve depolayamadığı bir mineraldir. Bu nedenle de besinler dışında takviye olarak da dışarıdan alınması bağışıklık sistemini güçlendirmede önemlidir.

Selenyum

Selenyum, bağışıklık için çinkodan sonra gerekli olan en önemli mineraldir. Antiviral özellik göstermesinden dolayı gıdalar yolu ile almanızda fayda var. Fakat gıdalardaki selenyum bazı durumlarda bedene yetersiz gelebilmektedir. Bu durumda ise doktor kontrolünde bedeninize uygun miktarda takviye olarak almalısınız.

Probiyotikler

Bedendeki bütün hastalıkların bağırsakta başladığını dikkate alırsanız yeterli ve düzenli miktarda probiyotik içerikli gıda tüketmeniz sağlığınız için çok önemlidir. Fakat bazı durumlarda gıdalar yeterli gelmeyebilir ve haliyle bağışıklık güçlendiren probiyotik takviyesi kullanmanız gerekebilir. Probiyotiklerin en büyük görevi ise; vücutta hastalığa neden olan zararlı bakterileri yok ederek bağışıklığı artırmaktır.

bağışıklık güçlendirici takviye probiyotik
Probiyotikler bağışıklık için önemli takviyelerdendir.

Gingko Biloba

Ginko Biloba, aslında çok güçlü antioksidanlar içeren ve enfeksiyona karşı koruyucu özellikte olan bir bitkidir. Sadece enfeksiyona karşı değil beyin fonksiyonlarının gelişimine de yardımcı olur. Dolaşım sistemi üzerinde de bu mucizenin olumlu etkileri bulunmaktadır. Gingko biloba’nın yaprakları kullanılarak elde edilen bu faydalı bitki gıda takviyesi formunda bağışıklık güçlendirmek için rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Gingko Biloba bitkisi
Gingko Biloba bitkisi

Beta Glukan

Kandaki kolesterol seviyelerini düzenleyen ve kalp sağlığını koruyan bir bağışıklık güçlendirici takviye arayışında iseniz beta glukana şans verin diyoruz.  Bu mucize aslında bir diyet lifidir. Bedeninizde bağışıklık sisteminizi uyararak enfeksiyona savaş açar. Ayrıca kan şekeri seviyenizi de düzenler. Beta glukan, mayaların hücre duvarından elde edilerek gıda takviyesi formuna dönüştürülür. Eğer vücudunuzun ihtiyacı var ise bağışıklık güçlendirici olarak tüketilebilmektedir.

Bağışıklık Güçlendirici Vitamin Takviyeleri

D Vitamini

D vitamini eksikliğinin bağışıklığı düşürdüğünü artık kanıtlanmış durumdadır. Hal böyle olunca siz de bu vitaminin vücut için ne denli önemli olduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. O kadar önemli bir vitamindir ki; beyaz kan hücrelerinin zararlı bakterilere karşı savaşmasına yardımcı olmaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonları üzerine de etkilidir. Eğer güneşten yeteri kadar faydalanamıyorsanız D vitamini bağışıklık güçlendiren takviye olarak uzman kontrolünde alınmalıdır.

C Vitamini

Bedeni hastalıklara karşı koruyan, doğal savunma mekanizmasını harekete geçiren muhteşem bir vitamindir. Demir eksikliğini azaltmaktan yüksek tansiyonu dengelemeye kadar olumlu etkileri bulunur. Aynı zamanda C vitamini kolajen üretimini de destekleyerek cilt sağlığınızı artırmaya da yardımcı olur. Günlük olarak turunçgillerden ve yeşil biberden alabilirsiniz evet fakat yetersiz geldiği durumlarda ise takviye olarak almakta fayda var.

B12 Vitamini

B12, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde, sinir sisteminin korunmasında ve gıdaların enerjiye dönüştürülmesinde rol oynar. Ayrıca bağışıklık sistemini ve ruh halini düzenlemeye ve yüksek seviyeleri kalp hastalığı ile ilişkili olan amino asit seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Et, balık, yumurta ve süt ürünleri yiyen çoğu insan yeterli B12 alır. Özellikle veganlara güçlendirilmiş yiyecekler yemeleri ve bağışıklık güçlendiren b12 takviyeleri almaları tavsiye edilir.

Bu yazımızda bahsettiğimiz bağışıklık güçlendirici takviyeleri kesinlikle kür olarak almalısınız. Örneğin; Gingko Biloba alıyorsanız 3 ay kullanıp 1 ay ara vermeniz gereklidir. Diğer dikkat etmeniz gereken nokta günde 5 adetten fazla takviye asla kullanmayın! En önemlisi ise gıda takviyelerini kan tahlilleri sonucuna göre uzman kontrolünde alın. Yoksa yanlış kullanımı ile yarardan çok zarara maruz kalabilirsiniz!

Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Bağışıklık Güçlendirici Takviye Listesi!” üzerine bir yorum
Yorum yapın