Maya Takvimi Cinsiyet Hesaplama Yöntemi Doğru Mu?

maya takvimi cinsiyet hesaplama

Anne ve baba olacağı müjdesini öğrenen çiftler bu haberle yepyeni bir döneme girerler. Bebeklerine kavuşmak için gün sayan çiftlerin ilk dönemde yaşadıkları en büyük heyecan ise bebeklerinin cinsiyeti oluyor. Bilimsel olarak dördüncü hafta itibariyle ultrasonda bebeğinizin cinsiyeti görülebilir. Ancak bazı çiftler o kadar sabırsız ki bebeklerinin cinsiyetlerini bazı inançlara dayalı yöntemlerle tahmin etmeye çalışıyor. Bu yöntemlerden birisi de Maya takvimi cinsiyet hesaplama yöntemidir. Maya takvimi bebek cinsiyeti hesaplama yöntemi ile bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebilirsiniz. Bilimsel olarak kanıtlanamayan bu yöntem sadece eğlence amaçlı yapılıyor.

Maya Takvimi Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?

Ultrasonun icadından önce insanlar doğacak bebeklerinin cinsiyetini nasıl tahmin ediyordu sorusu aklınızı kurcalıyor olabilir. Tıbbın çok gelişmediği dönemlerde insanlar bebeklerinin cinsiyetini batıl inançlara dayalı olarak tahmin ediyordu. Özellikle astroloji anlamında oldukça popüler olan Mayaların bu alanda birçok çalışması vardır.

MÖ 1800’lü yıllarda yaşamış olan Mayalıların oldukça gelişmiş bir medeniyeti vardı. Çömlekçilik, tarım, matematik ve takvim gibi alanlarda çalışmalar yapmıştır. Ağaç kabuklarından kağıtlar yaparak bu kağıtlara kitaplar yazmışlardır. 365 güne dayanan Takvim Turu ve Uzun Sayım Takvimi gibi takvim türlerini ortaya çıkardılar. Matematik ve astronomi alanlarında da çalışmalar yapan Mayalıların bildiğiniz gibi dünyanın sonunu tahmin eden bir takvimi de vardı. Ancak bunlar batıl inanç olduğu için tabii ki sonuçları da %50 olarak doğruluk payı içeriyor. Günümüzde popüler olan Maya takvimi ile doğmamış çocuğun cinsiyetini tahmin edebilirsiniz. Annenin yaşı ve hamileliğin başladığı aya göre hesaplandığı için Çin takvimine benziyor.

maya takvimi cinsiyet hesaplama 1
Maya takvimi

İlginizi Çekebilir: Biyolojik Takvim Cinsiyet Hesaplama

Maya Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Mayaların takvimi ile bebeğin cinsiyetini tahmin etmek çok kolaydır. Annenin hamile kaldığı andaki yaşı ve gebe kaldığı ay büyük önem taşıyor. İnanca göre bu sayıların her ikisi çift ya da her ikisi tek ise bebeğinizin cinsiyeti kız, sayılardan birisi çift diğeri tek ise bebeğinizin cinsiyeti erkek oluyor.

  • İlk olarak annenin gebe kaldığı ayın sayısı gerekli (1: Ocak 2: Şubat)
  • Annenin gebe kaldığı andaki yaşı (25: tek sayı 26: çift sayı)
  • Her her iki sayı çift ya da tek ise Mayalara göre annenin bir kızı olacak.
  • Ancak bu iki sayılardan birisi tek diğeri ise çift ise annenin bir oğlu dünyaya gelecek.

Örneğin: Diyelim ki Mayıs (5.ay) ayında hamile kaldınız ve bu sırada 25 yaşındasınız. Bu sayıların her ikisi de tek olduğu için bebeğinizin cinsiyeti de kız oluyor! Fakat diyelim ki Nisan (4.ay) ayında hamile kaldınız ve bu sırada 25 yaşındasınız. Sayılardan birisi tek birisi çift olduğu için bebeğinizin cinsiyeti erkek oluyor!

Maya Takvimi Cinsiyet Tahmini Ne Kadar Doğru?

Tabii ki bu tür inanca göre bebek cinsiyeti tahmin etme yöntemlerinin bilimsel dayanıklılığı bulunmuyor. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz için doktorunuza güvenin. Halk arasında oldukça popüler olan bu yöntemler sadece eğlence amaçlı yapılmalıdır.

Bebeklerin cinsiyetini tahmin etme yöntemleri arasında Çin takvimi de bulunuyor. Bazı yönlerden birbirlerine benzeyen Maya ve Çin takvimi biyolojik takvim cinsiyet hesaplama aslında farklı yöntemlerdir. Sıklıkla karıştırılan bu iki takvim günümüzde birçok anne ve babalar tarafından kullanılıyor. Çin cinsiyet hesaplama takviminde annenin ay yaşı ve gebe kalma ayı gerekliyken, Maya cinsiyet hesaplama takviminde ise sadece annenin yaşı ve gebe kaldığı ayın sayılarının çift mi yoksa tek mi olduğu önemlidir. Dünya çapında Çin takvimi daha popülerken aslında Maya takvimine göre cinsiyet hesaplama çok daha kolaydır.

Son güncelleme 27 Mart 2022