Dr. Didem Gündüz

Maya Takvimi Cinsiyet Hesaplama Yöntemi 2024

Anne ve baba olacağı müjdesini öğrenen çiftler bu haberle yepyeni bir döneme girerler. Bebeklerine kavuşmak için gün sayan çiftlerin ilk dönemde yaşadıkları en büyük heyecan ise bebeklerinin cinsiyeti oluyor. Bilimsel olarak dördüncü hafta itibariyle ultrasonda bebeğinizin cinsiyeti görülebilir. Bu yöntemlerden birisi de Maya takvimi cinsiyet hesaplama yöntemidir. (Bazı çiftler o kadar sabırsız ki bebeklerinin cinsiyetlerini bazı inançlara dayalı yöntemlerle tahmin etmeye çalışıyor.) Dolayısıyla Maya takvimi bebek cinsiyeti hesaplama yöntemi ile bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebilirsiniz. Bilimsel olarak kanıtlanamayan bu yöntemin doğruluğunu aşağıdaki anlatıma uyarak kendiniz deneyip test edebilirsiniz.

Maya Takvimi Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?

Ultrasonun icadından önce insanlar doğacak bebeklerinin cinsiyetini nasıl tahmin ediyordu sorusu aklınızı kurcalıyor olabilir. Tıbbın çok gelişmediği dönemlerde insanlar bebeklerinin cinsiyetini batıl inançlara dayalı olarak tahmin ediyordu. Özellikle astroloji anlamında oldukça popüler olan Mayaların bu alanda birçok çalışması vardır.

MÖ 1800’lü yıllarda yaşamış olan Mayalıların oldukça gelişmiş bir medeniyeti vardı. Çömlekçilik, tarım, matematik ve takvim gibi alanlarda çalışmalar yapmıştır. Ağaç kabuklarından kağıtlar yaparak bu kağıtlara kitaplar yazmışlardır. 365 güne dayanan Takvim Turu ve Uzun Sayım Takvimi gibi takvim türlerini ortaya çıkardılar. Matematik ve astronomi alanlarında da çalışmalar yapan Mayalıların bildiğiniz gibi dünyanın sonunu tahmin eden bir takvimi de vardı. Ancak bunlar batıl inanç olduğu için tabii ki sonuçları da %50 olarak doğruluk payı içeriyor. Günümüzde popüler olan Maya takvimine göre cinsiyet hesaplama ile doğmamış çocuğun cinsiyetini tahmin edebilirsiniz. Annenin yaşı ve hamileliğin başladığı aya göre hesaplandığı için Çin takvimine benziyor.

maya takvimi cinsiyet hesaplama 1
Maya takvimi

İlginizi Çekebilir: Biyolojik Takvim Cinsiyet Hesaplama

Maya Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Mayaların takvimi ile bebeğin cinsiyetini tahmin etmek çok kolaydır. Annenin hamile kaldığı andaki yaşı ve gebe kaldığı ay büyük önem taşıyor. İnanca göre bu sayıların her ikisi çift ya da her ikisi tek ise bebeğinizin cinsiyeti kız, sayılardan birisi çift diğeri tek ise bebeğinizin cinsiyeti erkek oluyor.

 • İlk olarak annenin gebe kaldığı ayın sayısı gerekli (1: Ocak 2: Şubat)
 • Annenin gebe kaldığı andaki yaşı (25: tek sayı 26: çift sayı)
 • Her her iki sayı çift ya da tek ise Mayalara göre annenin bir kızı olacak.
 • Ancak bu iki sayılardan birisi tek diğeri ise çift ise annenin bir oğlu dünyaya gelecek.

Örneğin: Diyelim ki Mayıs (5.ay) ayında hamile kaldınız ve bu sırada 25 yaşındasınız. Bu sayıların her ikisi de tek olduğu için bebeğinizin cinsiyeti de kız oluyor! Fakat diyelim ki Nisan (4.ay) ayında hamile kaldınız ve bu sırada 25 yaşındasınız. Sayılardan birisi tek birisi çift olduğu için bebeğinizin cinsiyeti erkek oluyor!

İlginizi Çekebilir: Maya Burcu Hesaplama Yöntemi

Maya Takvimi Cinsiyet Tahmini Ne Kadar Doğru?

Tabii ki bu tür inanca göre maya takvimi cinsiyet hesaplama yöntemlerinin bilimsel dayanıklılığı bulunmuyor. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmeniz için doktorunuza güvenin. Halk arasında oldukça popüler olan bu yöntemler (maya takvimi cinsiyet hesaplama, çin takvimi ve ya biyolojik takvim) sadece merak amaçlı yapılmalıdır.

Bebeklerin cinsiyetini tahmin etme yöntemleri arasında Çin takvimi de bulunuyor. Bazı yönlerden birbirlerine benzeyen Maya, biyolojik takvim ve çin takvimi cinsiyet hesaplama aslında farklı yöntemlerdir. Sıklıkla karıştırılan bu iki takvim günümüzde birçok anne ve babalar tarafından kullanılıyor. Çin cinsiyet hesaplama takviminde annenin ay yaşı ve gebe kalma ayı gerekliyken, Maya cinsiyet hesaplama takviminde ise sadece annenin yaşı ve gebe kaldığı ayın sayılarının çift mi yoksa tek mi olduğu önemlidir. Dünya çapında Çin takvimi daha popülerken aslında Maya takvimine göre cinsiyet hesaplama çok daha kolaydır.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Maya Takvimi Cinsiyet Hesaplama Yöntemi 2024” üzerine 112 yorum
 1. Bonjour j’ai 28 ans et mes dernière règle était le 13 septembre quelle sera le sexe de mon bb svp.

  Merci

  Yanıtla
  • 22 Yaş 08 Ağustos gebelik dolayısıyla iki çift sayı bebek cinsiyeti hesaplama kız olacağını gösteriyor.

   Yanıtla
  • Yaşınız 25 ve gebelik ayı 09 Eylül ikisi de tek rakam olduğu için cinsiyet tahmini hesaplama kız olacağını gösteriyor 🙂

   Yanıtla
  • 26 yaşındasınız Eylül ayı 09 1 tek 1 çift rakam doğum tarihine göre cinsiyet hesaplama erkek olacağını gösteriyor.

   Yanıtla
  • Garanti veya yüzde yüz cinsiyet hesaplama diye bir şey yoktur. Ancak maya takvimine göre 25 yaşındasınız 09 Eylül ayının rakamı dolayısıyla iki tek sayı bebek cinsiyet hesaplamanın kız olacağını söylüyor. Biyolojik takvim hesabı ile de cinsiyet tahmini yapabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. Jag fyller år 21.12.1992 och jag misstänker att befruktningen skedde i december 2022.

  Hur ska jag räkna? Jag blir ju 30 den 21:a december? Om barnet blev till innan 21:a december är jag ju 29? Hur ska man räkna detta? Ska jag utgå från 30 eller 29?

  Yanıtla
 3. 23.06.1999 yaşım
  21.02.2023 son adet tarihim biraz erken oldu ama merakıma yenik düştüm şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
 4. Salom yoshim 1996.25.07 oxirgi hayz kunin 2022.12.24 homilamnjng jinsini bilmoqchi edm oldinnan raxmat

  Yanıtla
 5. Son aybaşı tarixim 29.03.2023
  Doğum tarixim 13.11.1992
  Hamile qalmaq istədiyim ay aprel
  Cinsi ne olacağı gozlənilir

  Yanıtla
 6. Assalomu alaykum Meni oxirgi xayzim kelgan kun 19 fevral xomiladorlik mart yoki fevral oyida bo`lganini nilmayman. tug`ilgan kunim 3 yanvar menda xomila jinsi qanday bo`ladi

  Yanıtla
  • Merhabalar yukarıdaki tablodan yaşınızı ve gebelik ayınızı seçiniz G ise kız B ise erkek cinsiyet tahminidir.

   Yanıtla
  • Yukarıdaki açıklamalarda tek sayı ve çift sayı durumlarına göre cinsiyeti belirleyebilirsiniz.

   Yanıtla
  • 37 yaşındasınız (37 tek sayı)
   Nisan ayında gebe kalmışsanız (04 çift sayı)

   Maya takvimine göre bir çift bir tek sayı olduğu için erkek çocuğunuz olacağını söylüyor 🙂

   Yanıtla
  • Nisan ayı çift yaşınız ise 31 olduğu için yaşa göre cinsiyet hesaplama erkek olacağını gösteriyor.

   Yanıtla
  • Aralık 12. ay çift sayı yaşınız da 30 olduğu için kız çocucuğu olacağını gösteriyor. 🙂 Güzel haberlerinizi buraya yorum olarak bekliyoruz.

   Yanıtla
  • 27 (tek sayı) yaşındasınız nisan (04 çift sayı) ayında gebe kaldığınız için (bir çift bir tek sayı) çocuğunuzun maya takvimine göre erkek olacağını gösteriyor 🙂

   Yanıtla
  • Maya takvimine göre Nisan ayı çift sayı gebe kaldığınızdaki yaşınız 30 çift sayı her iki sayı da çift sayı olduğu için mayalarda cinsiyet tahmini kız çocuğu olacağı söylüyor. 🙂

   Yanıtla
  • Yaşınız 33 ve 05 mayıs ayı ikisi de tek sayı olduğu için cinsiyet tahmini kız olacağını belirtir.

   Yanıtla
 7. Բարև ձեզ կասեք խնդրում եմ ես հղիացել եմ օգոստոսին այսինքն 8 ամսին տարիքս 34 տարեկան ինչ սեռի բալիկ կունենամ

  Yanıtla
 8. Men 12.08.1997yil tugulganman
  Ohirgi hayz boshlaniwi 08.08.2023
  tugawi 12.08.2023
  Iltimos jinsi nma aytib bering

  Yanıtla
 9. Men 12.08.1997yil tugulganman
  Ohirgi hayz boshlaniwi 08.08.2023
  tugawi 12.08.2023
  Iltimos jinsi nma aytib bering

  Yanıtla
 10. Men 12.08.1997yil tugulganman
  Ohirgi hayz boshlaniwi 08.08.2023
  tugawi 12.08.2023
  Iltimos jinsi nma aytib bering

  Yanıtla
Yorum yapın