Dr. Didem Gündüz

Kafein İçeren İçecekler Faydalı Mı Zararlı Mı?

Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi ülkemizde de kahve, kola, çay gibi kafein içeren içecekler her an yanı başımızda! Kafeinin faydaları ve doping etkisi bilinse de fazla kafein tüketimi sonrası oluşabilecek zarar ve yan etkileri genelde pek konuşulmuyor. Peki günde en fazla ne kadar kafein tüketmemiz gerekiyor? Kafein faydaları ve zararları nelerdir? Kafeinli içecekler ne kadar masum? Tüm bu soruların cevabı yazımızda. Öyleyse hemen başlayalım!

kahve kafein içeren içecekler
Kahve en çok kafeine sahip gıdaların başındadır.

Kafein İçeren İçecekler Nelerdir?

En başta söylediğimiz gibi kafeinin daha çok yeşil çay ve kahvede olduğunu düşünsek de bir çok içecekte vardır. Bazı içeceklerde kafein doğal olarak yer alır ve bazen yapay yollarla da üretilmektedir. İşte İçinde kafein bulunan içecekler ve oranları:

 • 1 fincan çayda 25 mg kafein vardır.
 • Kutu kola yaklaşık 50 mg kafein içerir.
 • Türk kahvesinde kafein var mı? Evet hem de epey! 1 fincan türk kahvesi yaklaşık 60 mg kafein içerir.
 • Nescafe kafein oranı ise 75 mg kadardır.
 • 300 ml enerji içeceği yaklaşık 200 mg kafein barındırır.
 • Bir fincan yeşil çay kafein miktarı 20 mg’dır.

Kafeinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kendimizi uykusuz ve yorgun hissettiğimizde hemen bir fincan kahve içmek isteriz. Bunun sebebi yorulduğumuzda, enerji seviyemiz düşünce vücudumuzdaki adenozin seviyesi yükselmesinden kaynaklanır. Kafein tükettikten kısa bir süre sonra uyku hali ve halsizlikten bir süreliğine kurtulmuş oluruz. Kafeinin faydaları neler özetleyecek olursak:

 • Kısa bir sürede olsa bizi yorgunluk ve halsizlik hissinden kurtarır.
 • Kafeinin metabolizma hızlandırıcı bir etkisi vardır onun için diyetisyenler aç karnına Türk kahvesi tüketimi ya da sık sık yeşil çay tüketimi yapmamızı isterler .
 • Kafein tüketiminin hafızayı güçlendirici bir etkisi vardır bundan dolayıdır ki Alzheimer riskini de azaltır.

Kafeinin yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok yararlı işlevi bulunmaktadır. Peki ya fazla kafein tüketirsek ne olur? Günlük alınması gereken kafein miktarını yükseltirsek kafeinin zararları ortaya çıkabilir. Kafein zararlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fazla kafein tüketimi sık sık idrara çıkmanıza neden olabilir. Bu da vücuda lazım olan vitamin ve mineralin azalmasına neden olur.
 • Yemekten hemen önce veya yemekten sonra kafein kullanımı vücudunuza yemekle beraber girecek çinko ve demir emiliminin azalmasına neden olur.
 • Fazla kullanımı sinir sistemini tetikleyerek titreme nöbetlerine neden olabilir.
 • Kalp ritminde bozulmalara neden olacağı için kalp problemi olan hastaların buna dikkat etmesi gerekir.

Günde Ne Kadar Kafein Tüketmeliyiz?

Aşağıda bahsettiğimiz gibi kafeinin vücudumuza pek çok yararı olduğu gibi zararlarının da olduğundan bahsettik. Peki dengeyi nasıl kuracağız? Yapılan bazı araştırmalar tüketilmesi gereken kafein miktarının yetişkinlerde günlük 300 mg kadar olacağını söylüyor. Bu miktardan fazla kafein vücudumuzda zararlı durumlara neden olmaktadır. Örneğin bir yetişkine günlük 4 fincan kahve yeterli olabiliyorken bunun fazlası vücuda zarar verebilmektedir. Ya da az önce 1 bardak demli çayın 25 mg olduğunu söyledik. Basit bir hesaplamayla 12 bardaktan fazla çay tüketirsek kafein yan etki gösterir.

Bu hesaplamalar olsa bile her yetişkin bireyin bünyesi farklıdır. Eğer içinde kafein içeren içecekler ve besinler tükettiğimizde bize ne kadarını iyi gelmediğini vücudumuza nasıl etkiler bıraktığını gözlemlersek doğru kullanımını tespit edebiliriz. Peki ya çocuklar kafein tüketmeli mi? Burada da çocukların zaten doğal yollarla içinde kafein bulunan besinlerin bir zararı yok ama ailelerin çocukların kullanacağı kafein miktarına dikkat etmeleri gerekir.

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Kafein İçeren İçecekler Faydalı Mı Zararlı Mı?” üzerine bir yorum
Yorum yapın