Dr. Didem Gündüz

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Ne Kadar Doğru?

Çin Takvimi cinsiyet belirleme, bilimsel bir gerçekliğe dayanmamakla birlikte batıl bir inanç olarak biliniyor. Peki 2023 çin takvimine göre cinsiyet hesaplama ne kadar doğru? Batıl inanç olsa dahi bebeğin cinsiyeti çin takvimi ile yapılan tahminlere göre %70 doğruluk payı olduğunu bizlere gösteriyor. Çin takvimi özellikle yeni bebek sahibi olmak isteyen çiftler için ultrason öncesinde bebek cinsiyet hesaplama ile ilgili meraklarını giderebilmeleri için kullanmış oldukları yöntemlerden birisi.

Çinliler yıllar boyunca son adet tarihine göre cinsiyet belirleme yöntemi kullanarak bebek cinsiyet tahmini yapmışlar. Çin takvimine göre annelerin yaşı ve gebe kaldıkları tarihe göre bebek cinsiyeti hesaplanıyor. Cinsiyetin çin takvimine göre belirlenmesi batıl inanç olsa da yüzyıllar boyunca devam etmiştir.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Annenin yaşı ile doğurganlık süreci baz alınarak 18 yaşından başlayarak 45 yaşına kadar çin takviminde her aya bir cinsiyet belirlenir. Hamile kalmayı isteyen anne adayları o anki yaşını ve gebelik ayını seçerek istedikleri cinsiyetteki bebeği doğurabiliyor.

çin takvimi cinsiyet hesaplama
Çin takvimi cinsiyet hesaplama doğru mu?

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Tablosu 2023

Çin takvimi cinsiyet hesaplama 2022 ve 2023 senesi için işlem yapmaya başlamadan önce tam olarak kaç yaşında olduğunuzu ve hangi yılda gebe kaldığınızı bilmeniz gerekiyor. Örneğin gebe kalmak isteyen bir kadın 25 yaşında olsun. Tablolara bakıldığında ise tabloda bulunan ayların kendi yaşı ile ilgili bölümü bulması gerekiyor. Daha sonra tabloda hangi ay gebe kaldığına bakılarak hesaplama yapılıyor. Pembe renk ile gösterilmekte olan aylarda ilişki yaşanırsa kız bebek, mavi renkte olan aylarda gebe kalındığı zaman erkek bebek olacağı düşünülüyor.

çin takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi
2022 2023 Çin takvimi cinsiyet hesaplama tablosu (Soldaki anne yaşı üstteki gebelik ayı)

Gebelik sürecinin ilk başlarında aslında bebeğin cinsiyeti belli olmuyor. Fakat inanılan inançlara göre tahminlerde bulunmak çin takvimi cinsiyet hesaplama tablosu ile kolaylaşıyor.

2023 Çin Takvimine Göre Cinsiyet Hesaplama Ne Kadar Doğru?

Anne adayının yaşının ve son adet tarihinin belirlenmesiyle çin takvimi üzerinden bir hesaplama yapılarak bir sonuca varılmakta. Bu sayede takvime bakarak bebeğin kız mı erkek mi olacağı yani cinsiyeti tahmin ediliyor. Fakat bilimsel olarak çin takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi garantili cinsiyet tahmini olmayıp bebeğin cinsiyetini önceden bilmek mümkün değildir.

Cinsiyet Tahmini Hesaplama Yöntemleri

Bebek cinsiyet tahmini ve cinsiyet hesabı yöntemlerine meraklıysanız aşağıdaki yazılarımıza mutlaka göz atın:

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Ne Kadar Doğru?” üzerine 31 yorum
 1. Hier wird immer nur vom Mondalter der Mutter geschrieben, allerdings verschieben sich auch die Monate nach dem Mondkalender. Der August im Gregorianischen Kalender ist im chinesischen noch fast komplett Juli. Wonach soll dann ausgewertet werden?

  Yanıtla
    • Çin takvimi’nde sol taraftan yaşınız üst taraftan da gebe kaldığınız ayı seçip eşleştiği nokta bebeğin cinsiyetini gösteriyor.

     Yanıtla
     • Bakıyom ama cin takvimine gore kac yasindaym cozemedim 26.08.1997 doğumluyum gebelik haziran ayı hangi yasa bakcam anlamadm yardmci olursaniz lütfen teşekkür ederim

     • Çin takvimi cinsiyet hesaplama yaparken yukarıdaki tabloya bakarak sol taraftan yaşınızı üst taraftan gebe kaldığınız ayı seçerek sayıyla bebek cinsiyet tahmini yapabilirsiniz.

    • Merhabalar ben geçen ayin 29 uzunda adet olmustum ama daha var adetime ama kasiklarimda çok ağrı var neden ola bilir sizce

     Yanıtla
 2. Ben 30 agustos 1989 dogumluyum kiz icin gecen sene aralik ayi gozukuyordu simdi adetimi bekliyorum henuz gecikmedim gebe kalirsam aralik ayinimi baz alicam ocak ayinimi kiz icin birdaha mart ayinda mi calismam laxim tam anlayamadim aytinlatursaniz sevinirim

  Yanıtla
 3. Benimde 3 oğlum var 1 tanede kızım olsun istiyorum 15.11.1989 doğumluyum çin takvimine göre yaşım kaçtır hangi yaşi ve ayi baz almalıyım bana yardımcı olurmusunuz lutfen

  Yanıtla
 4. Hallo kann mir bitte auch geholfen werden , ich bin 30.03.1990 geboren (33j),viele zeigen mir unterschiedliche Ergebnisse an,

  Yanıtla
Yorum yapın