Dr. Didem Gündüz

Biyolojik Takvim Cinsiyet Hesaplama Ne Kadar Doğru? (2024)

Bebek sahibi olmak çiftlerin en büyük mutluluk kaynaklarından birisidir. Oldukça heyecanlı bir süreç olan hamilelik döneminde en çok merak edilen şey ise bebeğin cinsiyeti oluyor. Halk arasında son adet tarihine göre cinsiyet belirleme, garantili ve yüzde yüz cinsiyet belirleme gibi birçok cinsiyet hesaplama yöntemleri var. Ancak günümüzde bebeğin cinsiyetini tahmin etmede kullanılan en iyi cinsiyet belirleme takvimi oldukça popüler bir konumda yer alıyor. Biyolojik kesin tutan cinsiyet tahmini yani sayıyla cinsiyet hesaplama ile antik Çin geleneklerine bağlı olarak bebeğinizin cinsiyetini tahmin edebilirsiniz. Biyolojik takviminin bebeğin cinsiyetini doğru tahmin edip etmediğine dair bilimsel bir çalışma yoktur. Fakat birçok çift bu takvimin hesaplamalarının doğru olduğunu ileri sürüyor ve günümüzde de hala kullanılıyor.

Biyolojik Takvim Cinsiyet Hesaplama 2023

Efsaneye göre biyolojik takvimi 700 yıldan uzun bir süre önce Pekin’in yakınlarında yer alan bir kraliyet mezarında ortaya çıktı. Fakat bu takvimin ortaya çıkmasıyla ilgili farklı bir hikaye daha var. Takvimin milattan önce Çin Qing Hanedanlığı döneminde oluşturduğu söyleniyor. Ayrıca dört elemente (ateş, su, toprak ve hava), Yin ve Yang ve Pa Kua gibi metotlara dayanarak ortaya çıktığı söyleniyor.

İnanışa göre biyolojik cinsiyet takvimi tablosu Qing hanedanlığı döneminde imparatorluğun ailesi tarafından kullanılıyordu. Bu hanedanlık tarafından güvenilerek kullanılan biyolojik takvimin sadece saray içinde kullanılırdı ve halka açık değildi. Ancak daha sonra Boksörler İsyanı ile birlikte bu tabloya askerler el koydu ve İngiltere’ye gönderdi. İngiltere kralı ise bu belgelerinin çevirisini yaptırdı. Sonrasında ise Avusturya’da ortaya çıktı. En son biyolojik tablosu Tayvan’a geldi ve bir gazetede yayımlanarak tüm insanlara sunuldu.

Biyolojik takvim cinsiyet bulma tekniği ise annenin yaşını ve gebe kalma ayını biyolojik ay takvimindeki tarihlere çevirmek ve bu verileri cinsiyet bulma çizelgesi üzerinde bulmaktır. Böylelikle bebeğinizin kız ya da erkek olacağını bu takvime göre öğrenirsiniz. Çin astrologlar ise bu takvimin cinsiyet tahmin etme konusunda oldukça iyi bir iş çıkardığını söylüyor. Ancak unutmayın ki Çin ay takvimindeki cinsiyet tahmini bilimsel değil tamamen eski bir inanış yöntemidir.

anne gebelik tarihi ile cinsiyet belirleme

Biyolojik Takvim Cinsiyet Belirleme Yöntemi Ne Kadar Doğru?

Birçok anne adayı biyolojik takviminin bebeğin cinsiyetini tahmin etme konusunda oldukça iyi olduğunu dile getiriyor. Tıbbi ve bilimsel bir yanı olmayan biyolojik takvimi peki ne kadar doğru bir sonuç sunuyor? Araştırmalar biyolojik takvime göre biyolojik takviminin bebeğin cinsiyetini tahmin etme konusunda %93’e kadar doğru olduğunu ileri sürüyor. Bu takvim annenin yaşına ve hamile kaldığı aya bağlı olarak yapılmaktadır. Yani bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek için belirli bir zaman dilimi bulunmuyor. Hamileliğin herhangi bir döneminde yapabileceğiniz bu takvimin sonucunu öğrenmek ise çok zaman almıyor. Fakat tabii ki biyolojik takviminin bilimsel olarak doğruluk payı yoktur. Bilime dayanmayan bu tablonun bilimsel doğruluk payı ise %50 olacaktır.

Biyolojik Takvime Göre Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Bulunur?

Bu takvim annenin ay yaşını ve aydaki gebe kalma tarihini toplayarak bebeğin cinsiyetini tahmin etmektedir. Birçok kişi bu takvimin Gregoryen ve Batı takvim tarihlerine göre olduğunu ileri sürüyor. Fakat Çin takvimi cinsiyet hesaplama ile tarihler tamamen biyolojik takvimdeki ay tarihlerine göre hesaplanıyor. Ancak ay tarihlerini bilmiyorsanız, endişelenmeyin!

Örneğin, 15 Ocak gibi Çin yeni yılından önce doğduysanız, yaşınıza iki yıl eklemelisiniz.
Örneğin, 10 Mart gibi Çin yeni yılından sonra doğduysanız, yaşınıza bir yıl eklemelisiniz.

2023 Biyolojik Takvimi Başlangıç Tarihleri Nelerdir?

  • 31 Ocak 1976 18 Şubat 1977 7 Şubat 1978
  • 28 Ocak 1979 16 Şubat 1980 5 Şubat 1981
  • 25 Ocak 1982 13 Şubat 1983 2 Şubat 1984
  • 20 Şubat 1985 9 Şubat 1986 29 Şubat 1987
  • 17 Şubat 1988 6 Şubat 1989 27 Ocak 1990
  • 15 Şubat 1991 4 Şubat 1992 23 Ocak 1993
  • 10 Şubat 1994 31 Ocak 1995 19 Şubat 1996
  • 7 Şubat 1997 28 Ocak 1998 16 Şubat 1999
biyolojik takvime göre cinsiyet hesaplama tablosu
Sol tarafta anne yaşı, yukarıdaki aylar anne gebe kaldığı dönem olarak biyolojik takvime göre cinsiyet hesaplama tablosudur. G kız, B erkek olarak gösterilir.

Biyolojik Takvime Göre Cinsiyet Hesaplama Ne Kadar Doğru?

Bilimsel olarak bebeğin cinsiyeti erkeğin spermindeki kromozomlara bağlıdır. Babadan gelen Y kromozomu ve anneden gelen X kromozomunun birleşmesi sonucu bebeğin cinsiyeti erkek, babadan gelen X kromozomu ve anneden gelen X kromozomu ile de bebeğin cinsiyeti kız olur. Biyolojik takvime inanan insanlar ise anne ve gebe kaldığı ayın tarihlerinin eşit olması durumunda doğacak bebeğin kız, sayının tek olacağı durumunda ise bebeğin erkek olacağına inanmaktadır. Ancak bu bilimsel olarak geçerli değildir, bu bir inanıştır. Mayalar da aynı cinsiyet tahmini inanışlarında Maya Takvimi Cinsiyet Hesaplama yöntemini kullandığını biliyor muydunuz?

Eğer bebeğinizin cinsiyetini doğru bir şekilde öğrenmek istiyorsanız kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekiyor. Bebeğin 20 haftalık olması durumunda doktorunuz bir ultrason yardımı ile bebeğinizin cinsiyetini kontrol edecektir. Fakat ultrasonda bebeğin genital anatomisi gelişene kadar bebeğin cinsiyetini ortaya çıkarmada etkilidir. Bu yüzden biyolojik takvimi gibi bir efsaneye ya da inanca dayalı cinsiyet tahmin etme yöntemleri sadece eğlence amaçlı uygulanmalıdır. Bebeğin erkek ya da kız olabileceğine dair daima yarı yarıya bir şans vardır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi bebeğinizin cinsiyetini doğru olarak öğrenmek istiyorsanız doktorunuza gitmeniz gerekiyor. Unutmayın cinsiyet belirleme takviminin bilimsel olarak bir dayanağı yok. Ayrıca İslamda cinsiyet belirleme takvimi de yoktur. Bu yüzden bu takvimi kullanırken sadece eğlence amaçlı kullanın. Aile ve arkadaşlarınızla birlikte biyolojik takvimi ile cinsiyet öğrenmek oldukça keyifli bir vakit yaratacaktır. Fakat takvim hesaplama sonucunda ortaya çıkan cinsiyete göre isim belirleme ya da odanın rengini değiştirme gibi ciddi kararlar almayın!

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Biyolojik Takvim Cinsiyet Hesaplama Ne Kadar Doğru? (2024)” üzerine 21 yorum
Yorum yapın