Dr. Didem Gündüz

Momecon Krem Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Neler?

Bu yazımızda, etkili bir topikal steroid krem olan Momecon Krem üzerinde duracağız. Momecon cilt rahatsızlıklarında kullanılan piyasaya Bilim İlaç tarafından sunulan etkili bir kremdir. En önemli etkisi, cildin iltihaplanmasını, kızarıklığını ve kaşıntısını azaltmasıdır. İçeriğindeki mometazon furoat etken maddesiyle iltihaplanmayı yok eder. Birçok cilt problemiyle mücadelede sıkça doktorlar tarafından reçete edilir.

Momecon Kremin Cilde Faydaları

Momecon krem, mometazon furoat içeren bir ilaçtır. Anti-inflamatuar ve antipruritik etkileri vardır, bu da cildin iltihaplanmasını önler ve kaşıntıyı hafifletir. Özellikle iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılır. En çok hangi hastalığın tedavisinde kullanılıyor derseniz;

  • Egzema hastalığı,
  • Psoriasis,
  • Ciltte alerjik reaksiyonlar,
  • Dermatit

Momecon Krem Ne İçin Kullanılır?

En sık kullanıldığı durumlar egzema, psoriasis ve dermatit gibi cilt hastalıklarının tedavisidir. Ancak kullanımı sadece bu hastalıklarla sınırlı değildir. Ciltteki her tür iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

momecon krem
Momecon iltihaplı cilt hastalıklarında kullanılır

Momecon Pomad Krem Nasıl Kullanılır?

Genellikle günde bir kez uygulanır. Kremin uygulanacağı bölge temiz ve kuru olmalıdır. Kremi, ince bir tabaka halinde, doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde uygulayın. Günde sadece 1 kere hastalıklı bölgeye sürün. Kasık, koltuk altı bölgesi gibi yüzeylerinde uzun süre kullanmayınız. Ayrıca yüzünüze en fazla 5 gün uygulayınız.

Momecon’un Yan Etkileri Nelerdir?

Potansiyel ve nadir görünen yan etkileri arasında;

  • Ciltte yanma,
  • Cilt yüzeyinde kaşıntı,
  • Ciltte kızarıklık,
  • Sivilce benzeri döküntüler,
  • Cilt derisinin incelmesi

Ancak herkes bu yan etkileri yaşamaz ve genellikle hafiftirler. Eğer bu etkileri gördüyseniz hemen doktorunuza başvurun.

momecon krem
Momecon krem cilde faydaları

Momecon Krem’in Muadilleri Hangi İlaçlardır?

Fucicort, Advantan, Dermabel, Travocort kremler de cilt problemleri için kullanılır. Ancak bu kremleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Bu yazımızda dermatit, egzama ve cilt iltihaplanmalarına çözüm olan Momecon’u basit ve anlaşılır bir şekilde inceledik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Kaynak: https://www.bilimilac.com.tr/tr/dosyalar/urun-portfoyu/urunler/1_56643808_momecon-0.1-krem.pdf

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Momecon Krem Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Neler?” üzerine bir yorum
Yorum yapın