Dr. Didem Gündüz

Diş Eti Çekilmesine İyi Gelen 5 Doğal Tedavi Yöntemi!

Diş etlerinizde çekilme mi yaşıyorsunuz? Genellikle yetişkinlikte başlayan diş eti çekilmesinin evde doğal yollarla tedavi edilebileceğini biliyor muydunuz? Peki diş eti çekilmesine ne iyi gelir, nasıl geçer, kendiliğinden düzelir mi? Özellikle hafif bir diş ağrısı ve çekilmesi yaşıyorsanız diş randevunuzu beklerken ağrı ve diş çekilmesinin kötüleşmesini önlemek için doğal tedavileri kullanabilirsiniz. Ancak diş etlerinde ağrılı sızlama, zonklama, beyazlama, morarma ve diş eti iltihabı var ise beklememeniz gerekiyor. Mutlaka dişçinizden bir randevu alın ve diş etlerinizi hemen kontrol ettirin.

Diş Eti Çekilmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Dişlerin etrafındaki diş eti sınırının altına çekildiğinde veya aşındığında diş eti çekilmesi meydana gelir. Alttaki diş kök kısımların açığa çıkmasıyla birlikte ağrı artar ve durum daha da kötüleşebilir. Diş köklerinin zayıflamasına ve diş etinin beyazlamasına maruz kalırsınız ve dişleriniz hızla çürümeye başlayabilir. Çünkü diş eti çekilmesi, dişler ve diş etleri arasında bakterilerin kolayca yaşayabileceği boşluklar, diş etlerinde sızlama ve morarma bırakır. Burada önem arz eden konulardan biri de mutlaka erkenden fark ederek tedavinin yapılması olacaktır.

diş eti çekilmesi nasıl olur
Diş eti iltihabı diş etlerinde sızlama morarma ve ağrıya sebep olur

Diş eti çekilmesi yavaş yavaş meydana gelir ve diş hassasiyeti, diş etlerinde beyazlama, morarma, sızlama önemli belirtilerindendir. Haliyle eski gücünü yitiren dişlerin çekilmesi kendiliğinden düzelmesini de zorlar ve diş eti çekilmesi kendiliğinden düzelmez.

Diş Eti Çekilmesine Ne İyi Gelir?

Dişlerin çekilmesi ve diş etlerinin zarar görmesi ciddi bir periodontal hastalıktır ve derhal diş hekiminize görünmeniz gerekir. Ancak diş eti ağrısı, morarma, diş eti şişmesi ve hassasiyetini önlemek için evde uygulayabileceğiniz 5 farklı doğal bitkisel tedavi yöntemini sizlerle paylaşıyoruz. Diş eti iltihabı evde nasıl geçer sorusuna kesin çözüm için aşağıdaki bitkisel tedavi yöntemlerini uygulayarak diş eti çekilmesinden kurtuldum diyebileceksiniz.

diş eti çekilmesi neden olur
Doğal tedavi yöntemleriyle diş etlerinizin çekilmesinin önüne geçebilirsiniz.

Tuzlu Su

Tuzlu su yapımı evde son derece kolaydır. Doğal anti-bakteriyel özelliğiyle tuzlu su diş eti çekilmesine neden olan zararlı bakterileri yok ederek diş eti ağrısına iyi gelir.

 • Ağızda tuzlu su çalkalaması yapmak için 1 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suda karıştırın.
 • 30 saniye boyunca diş etlerine temas edecek şekilde çalkalayın ve tükürün.
 • Diş eti çekilmesine tuzlu suyun iyi gelmesi için günde 3 kez sabah öğle akşam bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Doğal yağlardan olan hindistan cevizi yağı diş etindeki zararlı bakterileri ve iltihapları önlemek için uzun yıllardır diş etlerine uygulanan doğal diş eti tedavisi yöntemidir.

 • Kaliteli bir hindistan cevizi yağını bir çay kaşığı tuz ile karıştırın.
 • Bu doğal karışımı dişlerinize yedirerek sürün, ağzınızda çalkalayın ve 10 dakika kadar bekletin.
 • Daha sonra ılık suyla dişlerinizi hafifçe diş macunu kullanmadan fırçalayın.

Yeşil Çay

Günde iki fincan yeşil çay içerek diş etinizdeki ağrıları ve şişkinlikleri azaltabilirsiniz. Yeşil çay anti bakteriyel özelliği sayesinde dişlerdeki zararlı bakterilerin ve mikropların çoğalmasını engeller. İçerisindeki kafein ağrının azalmasını da sağlayacak ve diş eti hastalıkları için harika bir doğal tedavi yöntemi olacaktır.

 • Doğal yeşil çayı yapraklarıyla birlikte demleyin.
 • Şekersiz tükettiğinizden emin olun, tatlandırıcı da eklemeyin.

Okaliptüs Yağı

Diş eti çekilmelerini hızlıca tedavi eden doğal bitkilerden biri de okaliptüs’tur. Doğal bir anti-enflamatuar formülüyle dişlerinizdeki bakterileri hızlıca yok eder ve diş etinizi rahatlatır.

Omega-3 Yağı

Omega-3 yağ asitleri diş eti çekilmelerini iyileştirmek için kullanabilirsiniz. Tedavi süresince balık tüketiminizi artırabilir veya omega-3 kapsül takviyesi kullanabilirsiniz.

Diğer takviye gıdalar hakkında detaylı bilgi için supplement sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YouTube video
Diş eti nasıl tedavi edilir?

Diş Eti Çekilmesinden Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Diş eti çekilmesinden kurtuldum diyebilmek için tuzlu su ile gargara yapabilir, diş etlerine hindistan cevizi yağı sürebilir, yeşil çay içebilir, okaliptüs yağı ve omega-3 kapsüllerini deneyebilirsiniz.

Kaynakça:

 1. https://www.webmd.com/oral-health/guide/receding_gums_causes-treatments
 2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/312992
 3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22753-gum-recession
Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın