Güzellik Uzm. Buket Ünsal

Cilt Kuruluğu Neden Olur? Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

Kuru bir cilde mi sahipsiniz? Ne yaparsanız yapın yüzünüzdeki pullanma ve ciltteki kuruluktan kurtulamıyor musunuz? O halde bu yazımız tam size göre! Günümüzde en fazla görülen cilt sorunlarından biri cilt kuruluğu problemidir. Çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen kuru cilt özellikle de tedavi edilmediği takdirde beraberinde başka cilt sorunlarına da zemin hazırlayabilmektedir. Şimdi tıp alanındaki isminin kserozis olduğu ciltte kuruluk probleminin nedenlerine gelin birlikte bakalım.

Cilt Kuruluğunun Başlıca Sebepleri

kuru cilt neden olur cilt neden kurur
Cilt neden kurur? Nemli cilt kuru cilt farkı
 • Yaş faktörü: Uzmanlar özellikle de 40 yaş sonrasında cildin kuruyabileceğinin altını çizmektedirler. Birçok cilt sorunlarında olduğu gibi kuru cilt problemi ana nedenlerinden biri yaş faktörüdür.
 • İklim faktörü: Yapılan araştırmalar sonucunda soğuk ve aşırı sıcak iklimin hakim olduğu bölgelerde yaşayan bireylerin kuru cilt sorununa maruz kalabildiği tespit edilmiştir.
 • Vitamin Eksikliği: Birçok araştırma özellikle E vitamini eksikliğinde cilt problemlerinin oluşabileceğini gösteriyor.
 • Güneş ışınları: Güneş ışınlarının cilde her ne kadar faydaları bulunsa da uzmanlar güneş ışınlarının altında aşırı derece kalınmaması gerektiğinin altını çizmektedirler. Uzmanlar güneş ışınlarının cilde olumlu etkilerinin bulunduğu gibi aynı zamanda olumsuz etkilerinin de bulunduğunu ve uzun süre maruz kalınması durumunda ciltteki nem oranını düşürebildiğini ve bunun sonucunda ise ciltte kuruma sorununun oluşmasına neden olabildiğini belirtmektedir.
 • Cilt hastalıkları: Yapılan araştırmalara göre bazı cilt hastalıklarının cilt nem düzeyini olumsuz etkileyerek beraberinde kuru bir cilde neden olduğu tespit edilmiştir.
 • Hormonal değişimler: Ciltte kuruluğun başlıca nedenlerinden biri de hormonal değişimlerdir.
 • Kullanılan ilaçlar: Bazı ilaçların cildi kuruttuğu gibi yan etkilere neden olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Özellikle de tıbbi ilaçların aşırı dozda kullanılmasının cilt sertleşmesi ve diğer yan etkilere neden olabildiği bilinmektedir.
 • Meslek: Ciltte sertleşme ve pullanma sebepleri arasında meslek faktörü de bulunmaktadır. Örneğin güneş ışınları altında uzun süre beklemek durumunda olan bir sporcunun ciltte sertleşme ve kuruluk problemine maruz kalması kaçınılmazdır.
 • Yüzmek: Kuruyan cildin nedenlerinden biri de yüzmektir. Çünkü havuzda yer alan klorun cildin nem düzeyinde olumsuzluklara neden olabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Özellikle de yüzücülerin cilt sorununa maruz kalması ise bu sebepten kaynaklanmaktadır.
cilt kuruluğu nasıl geçer
Ciltte kuruluk nasıl geçer?

Cilt Kuruluğu Belirtileri

 1. Ciltte meydana gelen sertleşme: Genellikle ilk belirtisi ciltte sertleşme durumudur.
 2. Pullanma ve soyulma: Cilt sertleşmesi sonrasında oluşan pullanma ve soyulma durumları çoğu zaman birlikte oluşmaktadır.
 3. Ağrı ve kaşıntı: Ağrının genellikle çok nadiren görülmesine karşılık kaşıntının sıkça görülmesi söz konusu olabilmektedir.
 4. Çatlama ve grimsi kül renge dönüşmesi: Cildin çatlaması ve bir müddet sonrasında grimsi kül renge dönüşmesidir. Grimsi kül renge dönüşmesi nadiren olabilmesine karşılık çatlama durumu başlıca belirtilerindendir.

İlginizi Çekebilir: Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt Kuruluğu Tedavisi Nasıl Olur?

Kuru cilt tedavisi genel olarak 2 şekilde gerçekleştirilmektedir:

 1. Cilt Nenlemdiricileri: İlgili hekim tarafından reçeteli, reçetesiz olarak yazılan ve kuru cilde iyi gelen nemlendirici kremler bu sorunu tedavi edilmektedir. Günümüzde kuru cilt tedavisinde en fazla başvurulan tedavi yöntemi nemlendirici tedavi uygulamasıdır.
 2. İlaçlar: Derinin nem düzeyinin dengelenmesi amacıyla uygulanan ilaçlar sayesinde cilt problemleri tamamen yok olur.
YouTube video
Ciltte Kuruluk Tedavisi

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Makalemizin ana konusu olan cilt neden kuru olur ve kuru cilt tedavisi nedir hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de ciltte kuruluğa ne iyi gelir inceleyelim. Bu durumun önlenmesi amacıyla yapılması gerekenlerin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Uzmanlar kuru bir cildin önlenebilir bir cilt sorunu olduğunun altını çizmekte. İşte cildi nemlendirmek için uygulanması gerekenler:

 1. Sıcak ve soğuk sudan kaçınılmalı
 2. Parfümsüz ve alkolsüz kozmetik ürünler kullanılmalı
 3. Duşta uzun süre kalınmamalı
 4. Nem cihazı kullanılmalı
 5. Soğuk havalarda fazla dışarda kalınmamalı
 6. Susuzluktan kaçınılmalı ve gündelik olarak bolca ve düzenli bir şekilde su    tüketilmeli
 7. Pamuklu ipekli kıyafetler tercih edilmeli
 8. Kullanılan temizlik ürünlerinin boya veya parfüm katkı maddeleri içermemesine dikkat edilmeli

Dermatologlar yukarıdaki uygulamalara uyulduğu takdirde ciltteki sorunların önlenebildiğini belirtmektedir. Günlük yaşantınızda kuru cilt problemini yaşıyorsanız cilt doktorunuza başvurarak bu sorununuzdan kurtulabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Cilt Kuruluğu Bilimsel Araştırmaları:

 1. https://www.aad.org/public/diseases/a-z/dry-skin-overview
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30998081/
 3. https://www.dermatologytimes.com/view/study-consistent-skin-care-helps-dry-skin
 4. https://www.americanskin.org/resource/dryskin.php
Photo of author
1993 doğumlu Buket son 5 yıldır cilt bakımı, tırnak ve saç tasarımları alanlarında kendini geliştirdi. Uzmanlığa geçiş sürecinde yurtdışındaki makyaj ve güzellik trendlerini takip etti. Buket şu an nail art stüdyo ve güzellik merkezinde müşterilere hizmet vermeye devam ediyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın