Güzellik Uzm. Buket Ünsal

Dünyanın En Hızlı Saç Uzatan Bitkisel Formülleri!

Bu yazımızda da saçlara iyi gelen ve seyrek saçları uzatan ve kıl köklerini büyüten besinlerden bahsediyoruz. 1 haftada 20 cm saç uzatma gibi imkansız şeylerden bahsetmeyeceğiz. Sabırla kullanılan doğal besinler ve bitkiler sayesinde bir ay sonra hızlı büyüyen saçlarınıza tanıklık edebilirsiniz. Saç nasıl hızlı uzar, doğal yollardan en hızlı saç uzatan taktikleri neler şimdi sizlerle paylaşıyoruz. Bu sayede evde saç uzatma yöntemlerini de denemiş olacaksınız. İşte dünyanın en hızlı saç uzatan bitkisel formülleri!

Hızlı Saç Uzatan Besinler ve Formülleri

1. Biberiye

2. Aloe Vera

3. Ginkgo Biloba

4. Nane

5. Lavanta

6. Atkuyruğu

7. Dulavrat Otu

8. Isırgan Otu

9. Cüce Palmiye

10. Ginseng

11. Çin Ebegümeci

12. Coat Buttons

13. Brahmi (Bacoba)

14. Jatamansi

15. Bektaşi üzümü (Amla)

16. Fesleğen

1. Biberiye

Biberiye, hızlı saç uzatan yaygın ve popüler bitkilerden biridir. Biberiye yağı çoğunlukla hindistancevizi yağı veya zeytinyağı gibi diğer herhangi bir taşıyıcı yağ ile kullanılabilen esansiyel bir yağdır. Birçok faydası vardır ve ayrıca beyaz saçların önlenmesine de yardımcı olur. Pul pul dökülmüş bir kafa derisinden şikayetçiyseniz veya kepek gibi rahatsızlıklarınız varsa hızlı saç uzatan besinler arasındaki biberiye yağı, kafa derisini yatıştırmaya yardımcı olur ve durumu tedavi eder. Daha sonra saçların sağlıklı uzamasına katkıda bulunur.

2. Aloe Vera

Aloe Vera jeli, saç bakımı veya cilt bakımı söz konusu olduğunda bir nimettir. Sağlıklı saç uzatan ve saç büyümesini teşvik etmek için iyi ve dengeli bir pH’a ihtiyacınız vardır. İşte burada aloe vera jeli devreye giriyor. Aynı zamanda doğal bir saç kremi görevi görür ve saç dökülmesini önler. Sadece saç derinize ve saçınıza uygulayın ve jelin tam beslenmeye doğru çalışmasına izin verin.

3. Ginkgo Biloba

Bu hızlı saç uzatmaya yarayan bitkiyi henüz duymadıysanız, şimdi dikkat etmeniz gerekiyor. Bu sadece saç için değil, cilt için de faydalıdır. Kan dolaşımını ve vücuttaki akışı etkili bir şekilde uyardığı bilinmektedir.

Bu, saçın daha iyi ve daha hızlı büyümesine yardımcı olarak tatlı buklelere yol açar. Bu da daha temiz bir cilt elde etmeye yardımcı olur. Çok sayıda çalışma, Ginkgo Biloba takviyelerinin saç köklerini etkileyen eksikliklerden muzdarip olanlar için harika olduğunu saç uzatan yöntemiyle kanıtlamıştır.

4. Nane

Saçınız için bir nimet olan ve kolayca erişilebilen bir diğer bitki olan nane, saçların uzamasına muazzam bir şekilde yardımcı olur. Ayrıca, tahriş olmuş bir saç derisini yatıştırır ve sakinleştirir. Aynı zamanda saç köklerini uyararak, daha hızlı saç büyümesine yol açar.

Bu, saçtan çok bir saç derisi bitkisidir. Sadece sağlıklı bir saç derisi her zaman sağlıklı saçlara yol açar. Mantar enfeksiyonlarını ve kepek gibi durumları tedavi etmede de harikadır. Nane, esansiyel yağını seçtiğiniz herhangi bir taşıyıcı yağla birlikte kullanabilir veya herhangi bir tanınmış markanın nane serisinden şampuan ve saç kremleri seçebilirsiniz. Saçlarınız bunun için size teşekkür edecek, bize güvenin.

5. Lavanta

Bu muhteşem kadife pembesi çiçekler, nefes kesici güzellikte değil mi? Ama sadece bakmak için iyi değiller. Lavanta ayrıca, kafa derisini yatıştırmada harikadır ve herhangi bir mantar veya bakteriyel enfeksiyona karşı koruma sağlar.

Lavanta esansiyel yağları kolayca bulunur ve seçtiğiniz bir taşıyıcı yağ ile kullanılabilir; hindistan cevizi, zeytin veya başka herhangi bir şey. Lavantanın size yardımcı olabileceği başka bir yol da, çay olarak içmektir. Lavanta çayı tüketimi, sadece saçınız için değil, tüm vücudunuz için harika bir etki bırakacaktır.

6. Atkuyruğu

Adı kulağa ne kadar komik gelse de, bu, saçlarınız için sihirli olabilecek bir bitkidir. Ayrıca hemen hemen tüm saç ürünlerinde kullanılan ve hızlıa saç uzatan bir bitkidir. Saçı güçlendirir, saç dökülmesini ve kırılmasını önler ve ayrıca silika varlığından dolayı kemikleri güçlendirmede iyidir.

Ya bir ek olarak alabilir (ki bu yaygın olarak bulunur) ya da ana bileşen olarak atkuyruğu kullanan bir ürün bulabilirsiniz. Ancak, eklemek istediğimiz bir uyarı var. Atkuyruğu idrar söktürücü bir bitkidir. Bu, at kuyruğunun sizi kurutabileceği anlamına gelir. Kendiniz için endişelenmenize gerek kalmadan bitkinin faydalarından yararlanabilmeniz için kendinizi ayakta tutmak, koşmak ve susuz kalmamak için bol bol su tüketmelisiniz.

7. Dulavrat Otu

Bu özel bitki, yağ asitleri ve hatta fitosterol bileşikleri açısından zengindir. Bu, sadece saç dökülmesini önlemediği, aynı zamanda özellikle tahriş olmuş ve yanan bir saç derisini soğutmada da etkili olduğu anlamına gelir. Aslında, saç uzatma veya sedef hastalığı gibi durumların tedavisinde etkili olduğu da kanıtlanmıştır.

8. Isırgan Otu

Özellikle komik bir isme sahip bir tane daha faydalı bitki! Isırgan otu, DHT üretimini engellemeye yardımcı olur, böylece saç dökülmesini önler. Yeni saç büyümesini teşvik ettiği bilinmemektedir. Ancak saç dökülmesini önlemek, daha kalın bir yele elde etmenize kesinlikle yardımcı olur. Isırgan otu ayrıca kepek gibi durumlarla mücadelede etkili kılan antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

9. Cüce Palmiye

Bu, ısırgan otuna oldukça benzer. İkisini kullanmanın en iyi yolu, onları bir araya getirmektir. Isırgan otu ve palmetto kombinasyonu, saç dökülmesinden kurtulmada ve hatta saç büyümesini iyileştirmede etkilidir. Ayrıca DHT’nin aşırı üretimini kontrol etmeye yönelik çalışır. Taze saç büyümesini iyileştirmeye çalışır. Böylece daha kalın ve daha iyi saçların oluşmasını sağlar.

10. Ginseng

İyi saç büyümesi, iyi kan dolaşımına ihtiyaç duyar. Ginseng’in bunu verimli bir şekilde yaptığı bilinmektedir. Ayrıca saçı güçlendirmeye ve büyümeyi sürdürmeye yardımcı olur. Ayrıca saç köklerinin iyileşmesine de yardımcı olur. Bütün bunlar birleştirildiğinde, saç büyümesini iyileştirmek için oldukça faydalı olduğu söylenebilir.

11. Çin Ebegümeci

Hibiscus rosa sinensis olarak da bilinir ve doğada yenilebilir. Çin ebegümeci çayı aslında saçlar için oldukça iyidir ve daha iyi büyüme için saç köklerinin uyarılmasında da etkilidir. Saç Folikül boyutunu artırdığı görülmüştür.

12. Coat Buttons

Coat Buttons İngilizce gibi gelebilir ama aslında saç için son derece faydalı olan bir Ayurveda bitkisidir. Antioksidanlar açısından zengindir ve diğer tamamlayıcı saç bitkileriyle birlikte kullanıldığında, saç büyümesinin desteklenmesine yardımcı olur.

13. Brahmi

Bu, saç büyümesi için oldukça popüler bir bitkidir. Brahmi, bacopa monnieri olarak da bilinir ve çeşitli saç takviyelerinde ve ilaçlarda kullanılır. Yine Coat Buttons gibi Brahmi de, diğer saç uzatan bitkilerle birlikte kullanıldığında faydalıdır. Saç büyümesini desteklemeye yardımcı olan aktif proteinler olduğu bilinen alkaloitlerin de kaynağıdır.

14. Jatamansi (Hint Sümbülü)

Rizomlar saç büyümesini hızlandırır ve Jatamansi bunların zengin bir kaynağıdır. Saç büyümesini hızlandırır. Aslında, kemoterapi seanslarından sonra saçların uzamasına yardımcı olduğu da bilinmektedir.

15. Bektaşi Üzümü (Amla)

Amla, saç büyümesini destekleyen ve saçı kırılma ve dökülmelerden kurtulacak kadar güçlendiren antioksidanlar açısından zengin bir bitkidir. Bu bir Ayurveda bitkisidir.

Güzellik ve sağlık kategorimizde beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Photo of author
1993 doğumlu Buket son 5 yıldır cilt bakımı, tırnak ve saç tasarımları alanlarında kendini geliştirdi. Uzmanlığa geçiş sürecinde yurtdışındaki makyaj ve güzellik trendlerini takip etti. Buket şu an nail art stüdyo ve güzellik merkezinde müşterilere hizmet vermeye devam ediyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın