Güzellik Uzm. Buket Ünsal

Saçtaki Kepek Nasıl Geçer? Evde 7 Doğal Çözüm!

Kepek saç diplerinde oluşan bir cilt hastalığıdır. Kelime anlamı olarak, kafada bulunan ölü derinin dökülmesinden kaynaklanmaktadır. Dökülmeler zaman geçtikçe artmakta ve saçların üstlerine kadar beyaz parçacıklar halinde çıkmaktadırlar. Bu görüntü de göze pek hoş gelmez. Peki saçtaki kepek nasıl geçer ve gider? Bu durum sadece görüntü sorunu olmamakla birlikte önemli de bir sağlık sorunudur. Kepek oluşan kafada saç dökülmesi, rahatsız edici kaşınmalar, kafa derisinde kızarıklık oluşumu ve saçların gittikçe incelmesi ve dökülmesi buna örnek olarak verilebilir.

Doğal Yollar ile Evde Kepek Nasıl Giderilir?

Kepek kurumakta olan ölü derilerden oluşabileceği gibi seboreik dermatit adı verilen cilt problemli sebebi ile de oluşabilmektedir. Bu durumlara ek olarak sedef hastalığı, egzama veyahut da Malassezia adlı hastalıklar sebebi ile de saçlarda kepek oluşabilmektedir. Bu nedenle kepeğin oluşum sebebi oldukça çeşitlidir.

kepek nasıl gider
Saçtaki kepek nasıl geçer? Doğal yollarla kepek önleme yöntemleri

1. Aspirin ile Kepek Nasıl Gider?

Aspirin, zaten çoğu kepek şampuanlarında kullanılmaktadır. İçerisinde salisilik asit içeren aspirin, kepeği geçirmede büyük bir yardımcıdır. İki adet aspirin toz haline getirilir ve evde kullanılmakta olan herhangi bir şampuanın içerisinde ilave edilir. Farklılık veya değişiklik göstermeden sürekli olarak bu karışımın yapıldığı şampuanın kullanılması gereklidir. Aspirin ile karıştırılmış şampuan ile saç dipleri iyice köpüklendikten sonra 3 – 4 dakika kadar beklenmeli ve sonrasında durulanmalı. Durulama sonrasında tekrardan normal, karışım yapılmamış bir şampuan ile saçlar yıkanmalıdır.

2. Çay Ağacı Yağı ile Kepek Tedavisi

Çay ağacı yağı, bazı kepek oluşumunun çözümü için şampuan üreten markalar tarafından kullanılmaktadır. Evde yapılacak doğal yöntemlerden birisi olan çay ağacı yağı da sıkça kullanılmaktadır. Normal bir şekilde kullanılmakta olan şampuanın içerisine 2 – 3 damla çay ağacı yağı eklenmelidir. Bu karışım sayesinde kısa süreler içerisinde kafada oluşan kepekler ortadan kalkacaktır.

3. Kabartma Tozu ile Kepek Çözümü

Kepeğin çözüm yollarının bir kısmı mutfaktan geçmektedir. Saç tamamen ıslatıldıktan sonra avuç içi kadar kabartma tozu saçın tamamına uygulanmalıdır. Uygulamadan sonra herhangi bir şampuan kullanılmamalıdır ve direkt olarak durulanmalıdır. Kabartma tozları, kepeğe neden olan mantarı azaltmaktadır. Saçlar ilk kabartma tozu ile yıkanmadan sonra tamamen kepekten arınacak ve işlem sonrasında sağlığına kavuşacaktır.

4. Elma Sirkesi ile Kepek Nasıl Geçer?

Elma sirkesi, kepek giderme formülleri arasında en çok tercih edilenlerden birisidir. Asidik özelliği olması sayesinde kepek oluşumunu sağlayan mantarları ortadan kaldırmaktadır. Yarım çay bardağı elma sirkesi ve yarım çay bardağı su karıştırılmalı ve bu karışım herhangi boş bir sprey kutusuna konulmalıdır. Karışım tamamlandıktan sonra da sprey ile tüm saç diplerine sıkılmalıdır. Son olarak havlu ile kafa sarılmalı ve yaklaşık 1 saat boyunca bekletilmelidir. Haftada yaklaşık 2 kez yapıldığında da kalıcı çözüm elde edilmektedir.

5. Sarımsak ile Kepek Nasıl Gider?

Sarımsak, kepek oluşumuna neden olan mantarları yok etmede en çok kullanılan ürünler arasındadır. Kafada ve saç diplerinde oluşan bakterileri tamamen ortadan kaldırmaktadır. Sarımsak ezildikten sonra kafa derisine yerleştirilmeli ve ovalanmalıdır. Ovalama sonrasında şampuan ile tekrar yıkanmalıdır. Bu sayede tamamen kepek oluşumundan kurtulunacaktır.

6. Zeytinyağı ile Kepek Çözümü

Kepek oluşumunu önlemek için bir diğer çözüm de zeytinyağı kullanımıdır. Kepekten tamamen kurtulmak için saç diplerine zeytinyağı sürülmeli ve gece boyunca bekletilmelidir. Saçlar tamamen sürülen bu zeytinyağını emdikten sonra normal bir şampuan ile yıkanmalıdır. Bu yöntemi daha hızlı yapabilmek için de zeytinyağı içeren şampuanlar tercih edilebilmektedir. Etkili bir ürün olan zeytinyağı sayesinde de kısa sürede kepek oluşumu engellenir ve kepek ortadan kalkar.

7. Tuz ile Kepek Nasıl Geçer?

Klasik tuz, tamamen aşındırıcı bir üründür. Ürünün kullanılması ile kafada oluşan ölü deriler tamamen dışarı atılabilmektedir. Saç diplerine bir miktar tuz dökülmelidir. Son olarak da masaj yaparak şampuanla saçın tamamı yıkanmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Erkek Kısa Saç Modelleri

Photo of author
1993 doğumlu Buket son 5 yıldır cilt bakımı, tırnak ve saç tasarımları alanlarında kendini geliştirdi. Uzmanlığa geçiş sürecinde yurtdışındaki makyaj ve güzellik trendlerini takip etti. Buket şu an nail art stüdyo ve güzellik merkezinde müşterilere hizmet vermeye devam ediyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Saçtaki Kepek Nasıl Geçer? Evde 7 Doğal Çözüm!” üzerine 2 yorum
  1. fitnessdergisi, amei seu conteúdo. O PONTO FINAL PARA OS SEUS PROBLEMAS CAPILARES!
    Dê adeus à queda de cabelo, às unhas quebradiças e ao envelhecimento precoce!

    Yanıtla
    • Yorumunuz için teşekkürler kepek nasıl geçer doğal yöntemlerini sizlerle paylaştık 🙂

      Yanıtla
Yorum yapın