Güzellik Uzm. Buket Ünsal

Etrexin Jel Nedir – Nasıl Kullanılır – Yan Etkileri Neler?

Orta şiddette akne tedavisinde kullanılan Etrexin jel; siyah noktalar (cildin altındaki yağ ve kir katmanlarının birleşimiyle oluşan koyu lekeler), püstüller (dolu kabarcıklar) ve papiller (ciltte küçük, belirgin lekeler) için de kullanılır. Topikal akne ilaçları adı verilen bir ilaç grubuna aittir. Eczanelerde beyaz kutularda ve 30 gramlık tüplerde reçeteli veya reçetesiz satılmaktadır.

Etrexin Jel Ne İşe Yarar?

Etrexin jel 30 gr, sivilce ve akne sorunundan kurtulmayı sağlayan etkili bir jel kremdir. Cilt iltihabını azaltır. Ağrı, yanma ve tahrişi giderir. Ciltteki kabarcıkları ve siyah noktaları yok etmeye yardımcı olur.

etrexin jel nedir
Etrexin jel krem ne işe yarar

Etrexin jel krem ​​iki aktif bileşen içerir: A vitamininin bir formu olan izotretinoin ve bir antibiyotik olan eritromisin. Cilde uygulandığında, izotretinoinin cilt yüzeyindeki hücreleri gevşettiği ve bu da gözeneklerin tıkanmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bu, doğal yağ üreten bezlerin ve gözeneklerin normal şekilde çalışmasına izin verir. İzotretinoin ayrıca cildin dış tabakası üzerinde doğal bir peeling etkisine sahiptir ve cilt hücrelerinin kalitesini artırır.

Eritromisin, akne ile ilişkili bakterilere saldırarak çalışır. Bu, derideki yağ bezleri tarafından üretilen sebum ile beslenen bakteri türüdür. Bu, yağ bezlerini tahriş eden, iltihaplanmalarına ve kırılmalarına neden olan atık ürünler ve yağ asitleri üretir. Eritromisin, bakteri sayısını kontrol ederek yağ bezlerindeki iltihabı kontrol eder ve cilt iyileşmesini destekler. Yapılan tedaviden sonra cilt üzerinde belirli olumlu etkilerin ortaya çıkması 6-8 haftayı bulabilir.

Etrexin Jel Nasıl Kullanılır?

Jeli uygulamadan önce cildinizi yıkayın ve kurulayın. Bu ürünü doktorunuzun belirttiği şekilde günde bir veya iki kez etkilenen cilt bölgesine ince bir tabaka halinde uygulamalı ve burnunuzun kenarlarında birikmemesine dikkat etmelisiniz. Etrexin’i uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın. Bu kremi yüzünüze sürdükten sonra kesinlikle yüzünüzü yıkamayın veya suyla ıslatmayın.

Peki Etrexin yüzde ne kadar durmalı? Akneye sürüldükten sonra krem ​​yüzde kalır ve cilt tarafından doğal olarak emilir. Dolayısıyla cildinizi temizlemek için jeli uyguladıktan sonra yüzünüzü yıkamayın.

etrexin jel nedir
Etrexin jel nasıl kullanılır?

Jeli aşırı iltihaplı veya egzamalı cilt bölgelerine uygulamayın. Bronzlaşmış bir cildiniz varsa, cildiniz tamamen iyileşene kadar bu jeli uygulamayın. Ciddi cilt tahrişi sorununa neden olabilir. Dolayısıyla doktorunuzun önerdiğinden daha sık kullanmayınız. Bu jeli daha sık kullanmak iyileşmeyi hızlandırmaz. Aksine cilt kırmızılaşabilir, iltihaplanabilir ve soyulmaya başlayabilir.

İlginizi çekebilir: Acnedur Krem Sivilce ve Cilt Problemlerine İyi Gelir Mi?

Etrexin Jel Yan Etkileri Nelerdir?

Siyah nokta ve sivilce tedavisinde oldukça etkilidir. Jelin yan etkileri ilacı kullanan herkeste farklı bir şekilde kendini gösterebilir. Uygulama yerinde batma, yanma, kızarıklık, tahriş, kuruluk, kaşıntı veya pullanma gibi cilt tahrişi Etrexin jel yan etkileri arasındadır. Güneş ışığına karşı artan cilt hassasiyeti, cilt pigmentasyonundaki değişiklikler, karın ağrısı veya ishal gibi yan etkiler de nadir olarak görülebilir. Jel kremin ciltte peeling ve kurutma etkisi vardır ve ciltte soyulmaya neden olabilir. Dolayısıyla kullanım sırasında cilt hassaslaşır. Bu yüzden jeli kullandığınız zamanlarda kendinizi güneşe maruz bırakmamaya dikkat etmelisiniz.

Etrexin Jel Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Etrexin jel kullananların hemen hemen herkesin ilk haftasında karşılaştığı sorunlardan biri sivilceye neden olmasıdır. Yağlı ciltlerin altındaki iltihaplı sivilce tabakası cilt yüzeyine ulaştığı için ilk dönemde sivilcelerin artması normaldir. 6-8 hafta kadar düzenli etrexin jel kullananlar sivilcelerin tamamen yok olduğunu belirtmişlerdir.

Kaynak: https://titck.gov.tr/storage/kubKtAttachments/c05488ca45278.pdf

Photo of author
1993 doğumlu Buket son 5 yıldır cilt bakımı, tırnak ve saç tasarımları alanlarında kendini geliştirdi. Uzmanlığa geçiş sürecinde yurtdışındaki makyaj ve güzellik trendlerini takip etti. Buket şu an nail art stüdyo ve güzellik merkezinde müşterilere hizmet vermeye devam ediyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Etrexin Jel Nedir – Nasıl Kullanılır – Yan Etkileri Neler?” üzerine bir yorum
  1. I’d should verify with you here. Which isn’t one thing I usually do! I get pleasure from reading a publish that may make folks think. Also, thanks for allowing me to comment!

    Yanıtla
Yorum yapın