Dr. Didem Gündüz

Göğüste Kas Ağrısı Neden Olur? Göğüs Ağrısı Belirtileri!

Göğüs kası ağrısı keskin bir ağrıdan, donuk bir ağrıya kadar çok çeşitli ve sancılı bir süreç oluşturur. Göğüste kas ağrısı genellikle boyundan çeneye doğru ilerleyip daha sonra kollara kadar ilerleyebilmektedir. Birçok sorun ve hastalık göğüste ağrıya sebep verebilir. Hayatımızı tehlikeye atan kalp ve akciğer ağrıları gibi ciddi sorunların oluşabileceğine işaret eder.

Göğüs Ağrısı Belirtileri

Göğüs ağrıları genellikle kalp hastalığıyla ilişkili görünse de belirtisiz ve tehlikeli bir şekilde meydana geldiğini söylenmektedir. Genel anlamda hayati risk taşıyan kalp krizi veya bir başka kalp hastalığı göğüs rahatsızlığıyla kendini gösterebilir. Aşağıda belirttiğimiz semptomlarla göğüste kas ağrısı görülebilir:

 • Nefes darlığı
 • Soğuk terleme
 • Kaybolup tekrar gelen ve değişik şiddetlere sahip ağrılar
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Göğüste basınçla birlikte sıkışma duygusu
 • Sırt, boyun, çene, omuz ve iki kola da yayılan yakıcı ağrılar

İlginizi Çekebilir: Ferritin Yüksekliği Nedir?

Diğer Sebeplere Bağlı Olan Göğüs Ağrıları

Kalple ilgili olan göğüs ağrılarını başka sebeplere bağlı olan göğüs ağrılarından ayırmak bazen zor olabilmektedir. Kalp dışındaki sebeplerden oluşan ağrıları anlayabilmek için vücudumuzun gösterdiği semptomları takip etmeliyiz. Aşağıda belirttiğimiz semptomlar kalp dışında göğüs ağrılarının meydana geldiğini göstermektedir:

 • Vücut pozisyonuna bağlı şiddetle artan veya iyileşen ağrı şekli
 • Derin nefes alınması sonucu oluşan ve yoğunlaşan ağrı
 • Göğüs itmesine bağlı oluşan hassasiyet
 • Saatlerce fakat kesik kesik oluşan ağrılar

Bunlara ek olarak eğer göğüs kemiğimizin arkasında ağrılı bir yanma hissine sahipsek midemizle alakalı sorun yaşadığımızı bize kolaylıkla göstermektedir.

Göğüs Kası Ağrısının Kalple İlgili Nedenleri

 • Kalp Krizi: Genellikle kan pıhtılaşması sonucu kalp kaslarımıza gitmiş olan kan akış yolunun engellenmesiyle birlikte meydana gelir.
 • Anjina, Göğüs Ağrısı: Kalbe zayıf bir şekilde gelen kan akışından kaynaklanan ağrılara anjina ağrıları denir. Bu genellikle kalbe kan taşıyan atardamarların iç duvarlarındaki kalın plakların birikerek kan akış yolunu tıkamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle güçlü spor veya hareket yapıldığında yüksek kan pompalanması sonucu kan akış yolu daraldığından ağrı olur.
 • Aort Diseksiyonu: Bu durum yaşamı oldukça tehdit edici bir durumdur. Aorttan çıkan damarların iç duvarlarının zamanla ayrılmasıyla aortun yırtılması durumudur. Ölümcül bir sorundur.
 • Perikardit: Kalbimizin çevrelendiği kesesinin iltihaplanması durumunda ortaya çıkan ve genellikle nefes aldığımızda kötüleşen ve keskinleşen ağrılara sebebiyet vermektedir.
 • Hazımsızlık: Mide asidinin yemek borusuna kadar gelmesi(reflü) göğüste yanmaların olmasına sebep verir. Bu durum sigara içilmesi, alkol veya kahve içilmesi, yağlı yiyeceklerin yenilmesi gibi durumlarla artabilmektedir.

Göğüs ağrısı hafife alınmamalıdır. Ağır spor sonucu oluşmuş göğüs ağrısı ortaya çıkmaya çalışan hastalıklara sebebiyet verir. Bu yüzden vücudumuzu dinlemeliyiz ve göğüs ağrısı sebeplerini araştırmalıyız. Herhangi bir spor hareketi sonrası göğüste kas ağrısı meydana gelirse;

 1. Yaptığımız işi bırakmalıyız ve hemen bir yerde oturup dinlenmeliyiz.
 2. Yakınımızdaki insanlara sorunumuzun ne olduğundan bahsetmeliyiz.
 3. Kalp ağrıları için ilaç kullanıyorsanız ilacınızı almalısınız.
 4. Eğer ağrılarınız geçmiyor ve kötüleşiyorsa ambulans aramalı ve yardım istemelisiniz.
Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Göğüste Kas Ağrısı Neden Olur? Göğüs Ağrısı Belirtileri!” üzerine 2 yorum
 1. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

  Yanıtla
 2. Some genuinely nice and utilitarian information on this site, also I believe the style holds excellent features.

  Yanıtla
Yorum yapın