Dr. Didem Gündüz

Arveles Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Neler?

Toplumda hemen hemen her kesim tarafından bilinen ve ulaşması kolay olan en yaygın ağrı kesici ilaçlardan birisi olan Arveles 25 mg tablettir. Yan etkilerinin nadir görülmesi ve ağrı kesici özelliğinin iyi olması nedeniyle hekimler tarafından da sıklıkla reçete edilmektedir.

Arveles Nedir ve Ne İşe Yarar?

Analjezik medikal ismiyle bilinen ve halk arasında ağrı kesici olarak bilinen Arveles’in en yaygın kullanımı tablet şeklindedir. Etken madde içeriği başta kemik ağrıları, baş ağrısı, şiddetli diş ağrısı, regl dönemlerinde az da olsa ağrı kesici etkileri vardır. Kas gevşetici mi sorusuna hayır yanıtı verildiğinde neden regl ağrılarını tam olarak kesmediği daha iyi anlaşılabilir.

Arveles kulak ağrısına iyi gelir mi sorusuyla devam etmek uygun olacaktır. Elbette ağrı kesici özelliğinin faydasını görebilirsiniz. Ancak kulak ağrısının neden olduğu sebebi iyileştirmeyeceğinden, ağrısı kesici alsanız bile en kısa zamanda bir KBB uzmanından randevu alarak kulak ağrısının nedenini bulmanız gerekmektedir. Bir diğer benzer soru ise boğaz ağrısına iyi gelir mi şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu soruyu da yaklaşık olarak kulak ağrısı ile aynı cevabın verilmesi mümkündür.

arveles regl ağrısı
Regl ağrısına iyi gelir mi?

Arveles Ağrı Kesici Ne İçin Kullanılır?

En yaygın olarak kas ve kemik ağrıları ile baş ağrılarının tedavisinde kullanılan ve reçete edilen ağrı kesici tablet, diş ağrısı ve regl ağrısı için de sıklıkla tercih edilmektedir. Her ağrı durumunda kullanılmasının sakıncalı olabileceği ağrı kesici hap, bir bağımlılık haline dönüşmemelidir. Aksi takdirde vücutta istenmeyen etkilere yol açabilmektedir.

Arveles Ağrı Kesici Ne Zaman ve Nasıl Kullanılmalı?

Arveles kaç saatte bir içilir sorusunu yanıtlayarak, aşağıda sayılacak olan faydalarından nasıl yararlanılacağından bahsedilmelidir. Günde en fazla 3 kez alınması tavsiye edilen tablet, kimi hekimlerce ağrının şiddetine göre günde 1 ya da 2 kez da reçete edilebilmektedir. 8 saat uyuduğu varsayılan bir yetişkinin uyanık olduğu 16 saat içerisinde en fazla 3 doz alabileceği ağrı kesici tableti 4 ila 6 saat aralıklarla kullanmalıdır.

arveles nasıl kullanılır
Diş ağrısına iyi gelir mi?

İlginizi Çekebilir: Brufen Nedir? Ne İşe Yarar?

Yan Etkileri Neler?

Yan etkileri arasında en yaygın olanı bulantı ve kusma olarak öne çıkmaktadır. Özellikle alkol ile birlikte tüketildiğinde ciddi mide rahatsızlıklarına yol açan Arveles prospektüs içerisinde bu konuda detaylı bilgi yer almaktadır. Alkol kullanımının yanı sıra, aktif kanaması ya da kanama hastalıkları olan kişilerin, hamilelerin de kullanmaması tavsiye edilmemektedir. Doğum sonrası kullanımı da doktor kontrolünde yapılmalı ve emzirmeye bir zararı olup olmadığı konusunda doktora danışılmalıdır.

Bulantı ve kusmanın yanı sıra, halsizlik ve kalp çarpıntısı da yaptığı bilinen tabletin, bu nedenle kalp hastaları tarafından da kullanılmaması önerilmemektedir. Çok daha nadir yan etkileri arasında ise solunum yolunun tıkanması, alerjik kızarıklar gibi istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle mutlaka doktor onayı ve tavsiyesiyle kullanılması gerekir.

Çok kısa olarak da Arveles muadili ilaçlar konusuna değinmek gerekir. Arlen, Dexpro ve Dexday gibi muadilleri bulunur. Eczaneye “arveles mi parol mu öneririsin” sorusu, aslında oldukça yanlış bir sorudur. Çünkü birbirinin muadili olmayan ilaçlardır. Parol tabletin ağrı kesici etkisi olduğu doğru olmakla birlikte ateş düşürücü etkisi de bulunmaktadır.

Güncel Fiyatı

Güncel fiyatı 2022 yılı için 23,44 TL’dir.

YouTube video
Arveles Ne İşe Yarar?
Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Arveles Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Neler?” üzerine 2 yorum
  1. :Може ли да се използва при ишиасни болки?
    А едновременно с Диклоневровит?
    Кое от двете е за предпочитане?

    Yanıtla
Yorum yapın