Dr. Didem Gündüz

En İyi Folik Asit Kaynakları ve Folik Asit Faydaları

Proteinlerin kaynağı olan amino asitlerin birbirine dönüşmesinde rolü olan folik asit insan sağlığında büyük bir önem taşıyor. B9 vitamini olarak da bilinen folik asit vücudun birçok farklı işlevinde rol oynuyor. Kan hücrelerinin büyümesinde görev alan b9 vitamini eksikliği sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da kansızlık ve kalp problemleri ortaya çıkarabiliyor. Bu yüzden içerisinde en iyi folik asit içeren besinleri zamanında tüketerek vücudumuzdaki yeterli folik asit miktarını depolamamız gerekiyor.

Folik Asit Faydaları Nelerdir?

Folik asit faydaları

Folatın sentetik hali olarak üretilen B9 vitamini yani folik asit faydaları saymakla bitmez. Sadece bedensel değil aynı zamanda depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara da iyi gelmektedir. Sağlıklı kan hücrelerin oluşmasında büyük önem taşır ve bu sayede yorgunluk ya da halsizlik gibi problemlere de iyi gelir. Ayrıca kalp sağlığı için de bir hayli önemli olan folik asit aynı zamanda farklı kanser türlerinin oluşmasını da engellemektedir. Her ne kadar folat ve folik asit birbirlerinin yerine kullanılsa da ikisi de oldukça farklıdır. Folat daha çok ıspanak, brokoli, avokado, turunçgiller, yumurta ve sığır karaciğerinde bulunur. Folik asit ise un, kahvaltılık gevrekler ve ekmek gibi gıdalarda vardır. Ayrıca gerektiğinde ve doktor kontrolünde folik asit vitamin takviyelerini de eczanelerde bulabilirsiniz.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri

folik asit eksikliği

En fazla ortaya çıkan folik asit eksikliği belirtisi anemi yani kansızlıktır. Bununla birlikte bu kişilerde halsizlik, nefes darlığı ve yorgunluk gibi şikayetler de ön plana çıkmaktadır. Ayrıca araştırmalar ağız kenarında oluşan çatlakların da folik asit eksikliğinden meydana geldiğini kanıtladı. Dil kızarması, baş dönmesi de eksikliğin belirtileri arasında yer alıyor. Vücudda folik asit eksikliği olduğunda aşağıdaki belirtiler de kendini göstermektedir:

  • Halsizlik
  • Depresyon
  • Kansızlık
  • Dil kızarması
  • Nefes tıkanması
  • Baş dönmesi

Hamilelikte Folik Asit Önemi

gebelikte folik asitin önemi

B9 vitamini olarak da bilinen folat özellikle gebeliğin ilk üç ayı için büyük bir önem taşımaktadır. Fetüsün gelişimi için oldukça önemli olmakla birlikte hücrenin genetik yapısının oluşumu için de çok önemlidir. Gebeliğin ilk üç trimesterında bebeğin beyin ve omurilik gelişiminde oluşacak anomalilerin engellenmesi yeterli derecede için folik asit tüketmiş olmak gerekir. Bununla birlikte hamilelik döneminde görülen aneminin nedeni olarak da folik asit yetersizliği ön planda oluyor. Bu yüzden gebelik döneminden önce anne adaylarının folik asit içeren en iyi besinleri almaları bebeklerinin sağlığı açısından büyük önem teşkil ediyor.  Ayrıca gebelikten sonraki ilk 12 hafta da folik asitin kullanımına devam etmek gerekir. Bunun için folik asit açısından zengin olan besinleri tüketmeli ve ihtiyaç olduğu takdirde doktorunuz kontrolünde folik asit hapları kullanmalısınız.

En İyi Folik Asit Kaynakları

Birçok gıda da kendiliğinden bulunan Folat’ı doğal yollarla da tüketebilirsiniz. İşte folik asit açısından zengin olan besinler!

  • Sebzeler: Ispanak, lahana, kuşkonmaz, marul, pancar, kırmızı biber, brokoli
  • Meyveler: Kivi, greyfurt, limon, portakal, çilek, muz, kayısı
  • Et ürünleri / bakliyatlar: Yumurta, kırmızı et (karaciğer), nohut, fındık, ceviz

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın