Dr. Didem Gündüz

Sağlıklı Zayıflamak İçin Yapılması Gerekenler

Pek çok kişi özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte sağlıklı zayıflamak için diyet programları araştırıyor, spora başlıyor. Sonuçta iyi görünmek ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek herkesin hakkı! Ancak zayıflamaya çalışırken bazı beslenme ve diyet hataları yapılıyor. Sağlıksız bir şekilde şok diyetlerle verilen kilolar kısa sürede geri geliyor. Öncelikle sağlıklı zayıflamak için kendinizi asla uzun süre aç bırakmamalısınız. Aç kalmak kısa sürede kilo vermenize neden olsa da kilolarınızı hızlıca geri almanızın da nedeni olacaktır. Sağlıklı zayıflamak için dengeli beslenmek ise en temel şart. Ayrıca en sağlıklı şekilde nasıl zayıflanır diye soruyorsanız, sporu hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerekiyor.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Ne Yapmalıyız?

Ağırlaşan vücut hareketsizleşir. Pek çok kilolu birey hareket etmek istemez. Sosyal hayattan uzaklaşır ve yalnızlaşır. Dört duvar arasında geçen süre bireylerin kilo alımına neden olmaktadır. Televizyon programlarında ve internette kilo vermek isteyenlere özel diyet listeleri paylaşılıyor. Ancak her diyet listesi size uygun değildir. Sağlıklı zayıflamak için kişiye özel diyetisyen eşliğinde size en uygun diyet listesini hazırlatmalısınız.

Sağlıksız zayıflayarak hızlıca verilen kilolar çabucak geri alınır.

Sağlığınızı koruyarak kilo vermek ilk hedefiniz olmalıdır. Şok diyetler uygulayarak bir haftada hızlı kilo vermek amacınız olmamalı. Öncelikli olarak sağlıklı ve doğal beslenme felsefesine uygun iyi bir yaşam tarzı benimsemeye çalışmalısınız.

 • Diyete başlamadan önce sağlıklı bir birey olup olmadığınızı öğrenmelisiniz. Bunun için doktora ve uzman bir diyetisyene başvurun.
 • Bol bol su tüketin.
 • Şeker ve suni tatlandırıcılardan uzak kalın.
 • Beyaz pirinç ve beyaz unu kesinlikle tüketmeyin.
 • Düşük karbonhidratlı bir beslenme listesi oluşturun, protein ağırlıklı beslenin.
spor yaparak sağlıklı zayıflama
Spor yaparak sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Sağlıklı Zayıflamak İçin Diyet Programı

Sağlıklı zayıflamak için öncelikli olarak beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekiyor. Karbonhidrat içeren besinlerden uzak durmak ve daha çok protein ağırlıklı beslenmek hem doyurucu hem de sizin için daha sağlıklı olabilir. İşte sizin için seçtiğimiz sağlıklı zayıflama yöntemleri:

 • Her gün birkaç porsiyon meyve tüketmek zayıflamak için önemlidir. Taze meyvelerin içinde bulunan vitaminler ve enzimler metabolizma hızını yükseltir. Bunun için zayıflamak isteyen bireyler muhakkak bir kaç porsiyon taze meyve tüketmelidir.
 • Her öğünde çiğ sebze ve salata tüketmek metabolizma hızınızı artıracağı için tüketilmelidir. Kilo vermek istediğiniz dönemde tükettiğiniz yeşil sebzeleri muhakkak zeytinyağı ile harmanlayın.
 • Diyetisyeninizin önerisine kulak verin ve asla taviz vermeyin. Özellikle bu dönemde kızarmış besinlerden uzak durun.
 • Haftada en az 1 öğün mutlaka kurubaklagil tüketin. Bezelye, mantar, barbunya gibi protein bakımından zengin besinlerden tüketin.
 • Sağlıklı zayıflamak için her gün en az 2 litre su tüketin. Diyetisyenler özellikle su tüketimi ile ilgili sürekli olarak uyarıda bulunmaktadırlar.
 • Kilo verirken hedef koymayın. Asıl amaç sağlıklı kiloya ulaşmak olmalıdır. Beslenme alışkanlıklarınızı ömür boyu değiştirmek ve devam ettirmek esas amacınız olmalıdır.
 • Süt ve yoğurt tam yağlı olarak tüketilmelidir. Yağsız ve diyet sütler hızlı acıkmaya neden olur. Zayıflamak için çok fazla yemek değil aç kalmaktan korkmak gerekir.
 • Diyet kelimesi aç kalmak kelimesinin aynısı değildir. Diyetisyenler aç bırakarak kilo verdirmezler.
Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın