Dr. Didem Gündüz

Yüksek Şeker – Şeker Hastalığı Belirtileri

Hepimiz günlük hayatta bisküvi, çerez, cips, dondurma vb. birçok işlenmiş paketli gıdadan zararlı olan basit şekerleri farkında olmadan vücudumuza alıyoruz. Gözümüz kapalı çaya kahveye sofra şekeri atıyor, sonra da keyifle hüpürdetiyoruz. Ancak bu kadar şeker tüketmek bizi ileride şeker hastası yapar mı? Daha da ötesi, dikkat burası önemli, yüksek şeker tüketimi diyabet ve diğer hastalıklara karşı vücudumuzu savunmasız bırakır mı? Ayrıca şeker hastalığı neden olur ve şeker hastaları nasıl beslenmeli gibi sorularla kafaları karışan okuyucularımız da mutlaka vardır. Bu yazımızda tüm bu soruların cevaplarıyla birlikte yüksek şeker belirtileri ve yüksek şekerin zararları nelerdir konusundan bahsedeceğiz.

Yüksek Şeker Belirtileri Nelerdir?

1. Anormal Derecede Susamak Şeker Hastalığının Habercisi Olabilir

Çok sıcak bir gün değil ve siz yeterince su içtiniz ancak hala güçlü bir susuzluk hissi var. Bu durum genellikle şekerinizin yüksek olduğunun bir işaretidir. Bu durum sık sık lavaboya çıkmanıza sebebiyet verir, idrar söktürücü bir etkiye neden olur. Dolayısıyla çok sık idrar yapma ihtiyacınız ve sık susama durumu yüksek şeker belirtilerinden olabilir.

2. Hızlıca Kilo Alıyorsanız Kandaki Şeker Seviyeniz Yüksek Olabilir

Popüler inanışın aksine yağlı gıdalardan daha çok şeker oranı yüksek basit karbonhidratlar size daha fazla kilo aldırır. Şeker yedikçe kilonuz ve kilo alma hızınız artar, daha çabuk kilo almaya başlarsınız. Göbek çevrenizde yağlanmalar meydana gelir. (Özellikle düzensiz ve şeker oranı yüksek yiyeceklerle beslenen erkeklerde göbek çevresi yağlanma, kadınlara göre daha sık görülür.)

3. Sürekli Açlık Hissi ve Yüksek Şeker İlişkisi

Kanınızdaki şeker oranı ağzınıza attığınız her şeker içerikli gıdada yükselir. Bu durum doğrudan insülin seviyenizi yükseltir. Şekerle birlikte ani yükselen insülin kısa bir sürede hızlı şekilde düşüşe geçer. Bu durum çabuk acıkmanızla sonuçlanır. Çünkü basit şeker glisemik indeksi en yüksek besindir (sofra şekeri). Yani kandaki şeker oranınızı hızlı şekilde artırır ve aynı hızda düşürür.

4. Tatlı Krizleriyle Başa Çıkmakta Zorlanıyor Musunuz?

Yukarıdaki 3. başlıkla ilintili olarak şekerli gıdalar yedikçe tatlıya olan bağlılığınız artar. Şeker artışı, “mutluluk hormonu” olarak adlandırılan dopamin salgılanmasına neden olur. Tıpkı diğer bağımlılıklar gibi, vücudunuz söz konusu maddeye karşı yavaş yavaş tolerans geliştirir ve bu nedenle ne kadar çok tüketirseniz o kadar çok istersiniz. Sonuçta aç olmasanız bile, sadece tatlı bir şeyler yemeyi istersiniz. Gerçekten de öyle değil mi?

5. Yüksek Şeker Belirtileri = Sürekli Yorgun ve Uykulu Olma Hali

Fazla şeker, beyin hücreleri de dahil olmak üzere organlar ve hücreler tarafından zayıf glikoz emilimine yol açar. Hafıza ve odaklanmada zamanla bir azalma meydana gelir. Ayrıca sürekli yorgunluk hissiyatı ve uykulu olma hali de ani şeker düşüklüğünden sonra hissedilmeye başlar. Yemekten sonra hemen uykunuzun gelmesi ve yorgun hissetmeniz durumu şekerinizin aniden yükselmesi ve aynı hızda düşmesiyle ilgilidir. Ayrıca doğrudan aşırı miktarda şeker yemek de ani baş ağrılarına sebebiyet verir.

Yüksek Şeker Belirtileri Nasıl Önlenir?

Yukarıdaki saydığımız tüm maddeler ve sonuçlar yüksek şekerin belirtileri olabilir! Uzmanlar da yıllardır yüksek şeker belirtileri nelerdir, şeker hastaları nasıl beslenmeli ve şeker hastalığı neden olur soruları üzerinde çalışmalar yürütüyorlar. Ancak bu hastalığı %100 bitiren “yaygın” bir tedavi yöntemi bugüne kadar hala bulunamamıştır.

Yüksek şekerden ve diyabetten korunmak için tabi ki öncelikle basit şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmamız gerekiyor. Bunu başarmak kolay mı? Elbette değil. Şekeri de bir sigara gibi, zehir olarak düşünebilirsiniz. Bu sinsi bir hastalık olarak, gizli şeker gibi başlayabilir. İlk etapta hiç farketmeyebilirsiniz. Dolayısıyla bilinçli ve disiplinli hareket etmek şekeri sıfırlama amacınıza ulaşmanızda çok önemlidir. Ayrıca 6 ayda 1 kan değerlerinize baktırmayı ve düzenli doktor kontrollerinden geçmeyi unutmayın.

Özetle yüksek şeker belirtileriniz varsa aşağıdaki adımları mutlaka uygulamaya çalışın;

 • Şekeri hayatınızdan çıkarın. Çaya ve kahveye attığınız sofra şekeri başta olmak üzere ve tüm diğer işlenmiş ve paketlenmiş gıdalar (Cipsler, bisküviler, çerezler, atıştırmalıklar, tatlılar, alkoller, gazlı içecekler ve dahası…)
 • Market alışverişlerinde alacağınız ürünlerin arkasında yazan besin değerlerine bakma alışkanlığı kazanın ve kendinize dur diyin! Bu alışkanlık sizi kısa sürede çok iyi sonuçlara götürmenize yardımcı olacak.
 • Vücudunuzu susuz bırakmayın, gün içerisinde yeterince sıvı tüketin.
 • Öğün atlamayın, özellikle kahvaltınızı. Dengeli ve besleyici bir kahvaltı, kan şekeri artışlarını önleyecek ve enerji seviyenizi gün boyunca sabit tutacaktır.
 • Uzun süre aç kalmayın, bunun için ara öğünleri tercih edebilirsiniz.
 • Kompleks karbonhidratları, diğer bir deyişle glisemik indeksi düşük besinleri tercih edin. Böylece vücudunuzun insülin direnciyle karşılaşma olasılığını ve şeker hastası olma ihtimalini azaltın.
 • Spor yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirin. Düzenli egzersizler (örn: full body antrenmanlar) ve hareketli yaşam kilo almanızı önleyecek, şekerinizi dengeleyecek, hayatınızı düzene sokmanızı sağlayacak ve sağlıklı bir yaşam sürmenizde en büyük yardımcınız olacaktır.

Kaynak: https://www.nhs.uk/conditions/high-blood-sugar-hyperglycaemia/

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Yüksek Şeker – Şeker Hastalığı Belirtileri” üzerine 2 yorum
 1. Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.

  Yanıtla
 2. Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem solved soon. Many thanks

  Yanıtla
Yorum yapın