Dr. Didem Gündüz

Göz Alerjisi Nasıl Hızlı Geçer? Belirtileri Kaç Günde Geçer?

Günümüzde çok sık karşımıza çıkan hastalıklardan alerjik göz hastalığı zamanla geçer mi? Göz alerjisi nedir ve nasıl geçer? Kaç günde belirtileri kaybolur? Bu yazımızda göz alerjisi zamanla geçer mi sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Göz Alerjisi Nedir? Belirtileri Neler?

Normalde zararsız bir maddeye, insan vücudunun bağışıklık sisteminin verdiği tepki alerji olarak adlandırılır. Alerjen olan bazı maddeler gözlerinizle temas ederse gözünüzde bulunan mast hücreleri, bu alerjinlere karşı salgılayacağı histamin ve diğer maddeler ile reaksiyon oluşur ve bu oluşan reaksiyon yüzünden gözleriniz kızarıp, kaşınacak hatta sulanacaktır.

Göz alerjisi belirtileri neler?
Göz alerjisi neden olur? Nasıl geçer?

Gözlerde kanlanma, sulanma, ışığa karşı hassasiyet gelişmesi, kaşıntı, yanma ve batma gibi rahatsızlıklar ve ayrıca göz kapaklarında oluşan kızarıklık ve şişme göz alerjisinin belirtilerindendir.

Gözde alerjiye sebebiyet veren alerjenler iç mekanlarda, dış mekanlarda ve havada bulunabilir ve bu alerjilerden bazıları başlıca; bitki ve ağaçlarda bulunan polenler, tozlar, evcil hayvanlarda oluşan kepekler, küfler ve dumanlar olarak sıralanabilir.

Bazen gözdeki alerjenler parfüm, kozmetik veya ilaçlara bağlı olarak da gelişebilmektedir ve bu sebeple gözünde alerjisi olan insanların sadece doğal içerikli ürünleri kullanması, mümkünse bazı ürünleri kullanmamaları gerekir. Bazen ise bazı göz damlaların içerindeki maddeler de alerjik reaksiyon yapabileceği için gözünde alerjisi olan insanlar koruyucu içermeyen göz damlaları tercih etmelidir.

İlgili Yazı: Sirkadiyen Beslenme Nedir?

Göz Alerjisi Tedavisi Nasıl Olur?

Her hastalıkta olduğu gibi alerjik rahatsızlıklarda da erken tedavi çok önemlidir. Göz alerjisine sebep olanlar polen, toz veya hayvan tüyü gibi alerjenler ise hastalar bu alerjenlerden uzak durarak kendilerini koruyabilirler. Tozlu, dumanlı bir ortamda bulunmaktan kaçınarak da kendilerini koruyabilirler.

Gözleri temiz bir suyla sık sık yıkamak, alerjik reaksiyonun sebep olduğu belirtileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Aynı şekilde sıcak ve soğuk su uygulaması ile gözlere yapılan masajlar da alerjik hassasiyeti azaltır. Gözünde alerjisi olanlar dışarıya çıkarken, alerjen maddelere maruz kalmamak için gözlerini örten şapka veya güneş gözlüğü takabilirler.

Gözyaşı damlaları, dekonjetsanlar, ağızdan alınan ilaçlar, kortikosteroidler ve immünoterapi iğneler ile gözdeki alerji tedavi edilir.

Gözde alerji durumunda ilaç tedavisi

Göz Alerjisi Zamanla Geçer Mi?

Göz alerjileri zamanla geçer fakat kendisini tekrarlayabilir. Göz alerjisi zamanla geçse de sonradan kendisini tekrarladığı için tedaviyi asla yarıda bırakmamak gerekiyor. Kimi zaman 1 haftada kimi zaman haftalar sonra geçebilir. Dolayısıyla gözde alerji ne zaman geçer kaç günde geçer gibi soruları göz doktorunuzun uygulayacağı alerji tedavi yöntemi belirleyecektir.

İlgili Yazı: U Vitamini Ne İşe Yarar?

Kaynakça:

aafa.org

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın