PT Volkan Dinçer

En İyi Kardiyo Hareketleri Sayesinde Yağ Yakıp Zayıfla!

Zayıflamak ve göbek eritmek için en etkili yolu mu arıyorsunuz? Öyleyse bu içerik tam size göre! Yağ yakmak ve zayıflamak için hızlı kilo verdiren kardiyo hareketleri neler bu sizler için araştırdık ve derledik! Özellikle evinizde düzenli yapacağınız, kalp atışınızı hızlandıracak hareketler sayesinde çok kısa sürede yağ yakıp zayıflayabileceksiniz.

En Çok Yağ Yaktıran Kardiyo Hareketleri

Kardiyo hareketlerine başlamadan önce kardiyonun tanımını yapmakta fayda var. Kardiyo temel anlamda kalp atış hızı yani nabızı artırmak ile ilgilidir. Direkt olarak bu durum yağ yakım hızını etkilemektedir. Yağ yakımını artıran kalp atışını hızlandıran hareketlerin ağırlık antrenmanı sonrası yapılması gerekiyor. Bu yüzden en iyi kardiyovasküler egzersizlerini bilmek çok önemli.

1. İp Atlamak

ip atlama kardiyo
İp Atlama

Çocukken bir eğlence aracı olarak gördüğümüz ip atlamak, şimdilerde  en çok tercih edilen kardiyo hareketi olmuştur. İp atlamak belki de evde yapabileceğiniz en etkili kardiyo hareketlerindendir. Alan ve maliyet gerektirmez. Vücutta bulunan bütün kasları çalıştırarak normal şartlarda yakacağınız yağ oranını neredeyse karşılar. Hareket esnasında kan akışınız hızlanır ve daha çok kan pompalanır. Daha hızlı nefes alırız ve bu da yağ yakımını hızlandırır. Spor yapmaya başlamadan önce rutininize ip atlamayı koyarak zayıflama sürecinizi sağlıklı bir şekilde hızlandırabilirsiniz.

2. Boks İdmanı

evde kardiyo gölge boksu hareketi
Gölge boksu idmanı

Gölge boksu, rakibiniz varmışçasına havaya yumruk attığınız bir egzersizdir. Normal şartlarda bir kum torbası ile çalışırken verebileceğiniz kalori miktarını, gölge boksu da neredeyse karşılamaktadır. Tüm vücudu çalıştırmasının yanı sıra hayali yumruklarınız dışında ekleyebileceğiniz hareketler de vardır. Örneğin dirsek ve diz vuruşlarınızı da eklerseniz yağ yakım hızını artırarak verimli bir kardiyo süreci yaşamış olursunuz.

3. Dağ Tırmanışı Hareketi

evde kardiyo mountain climb
Dağ tırmanışı hareketi

Karın ve üst bacak kaslarınızı güçlendiren bu hareket, evde kardiyo hareketleri açısından da oldukça verimlidir. Harcadığınız efor sayesinde nabzınızı hızlandırarak daha hızlı yağ yakmanızı sağlamaktadır. Peki dağ tırmanışı nasıl yapılır? Öncelikle plank pozisyonuna gelin. Sağ dizinizle öne doğru bir adım atın. Geri çekerken de aynı adımı sol diziniz ile de atın. Bu şekilde 30 saniye boyunca kesintisiz tırmanış yapar gibi devam edin. Bu hareket sayesinde tıpkı bir dağa tırmanıyormuş gibi kaslarınızı harekete geçirmiş olursunuz.

Kutuya Yüksek Sıçrama Hareketi

kardiyo egzersizi kutuya atlama
Kutuya Yüksek Sıçrama Hareketi

Spor salonlarına gitmeden evden kolayca antrenman yapabileceğiniz bir hareket daha! Bu hareketi evinizde bulunan yerden çok da yüksek olmayan güvenli bir platform ile yapmanız çok kolay. Platformun önüne geçerek işe başlayın. Kutuya sıçrama hareketi ile çıkın ve geri inerken squat pozisyonuna geçin. 10 dakika boyunca belli nefes aralıkları ile bu hareketi yaparak gerekli eforu sağlamanız mümkün. Bacak kaslarınız ile birlikte tüm vücudunuz harekete geçerek evde spor öncesi yeterli yağ yakım hızına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yukarıda anlattığımız 4 kardiyo hareketi ile birlikte artık sizler de yağ yakmak ve zayıflamak için en etkili başlangıcı yapmış olacaksınız. Özellikle spor öncesi yapılan bu hareketler sayesinde yeterli bilgi ve çaba ile sporunuzu daha verimli yapmaya başlayabilirsiniz!

Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın