Buse

Omuz Antrenmanı

Omuz antrenmanı yapmak her zaman için son derece faydalı bir seçenek olacaktır ve bunun genel olarak belli bir düzene bağlı olarak yapılması gerekir. Eğer ki bir kişi farklı kas grupları ile çalışma yapıyorsa omuz antrenmanın yapılıp yapılmayacağı konusunda da bir uzmana danışmakta son derece büyük bir fayda vardır. Bununla birlikte hareketleri yaparken sakatlanmamak için dikkat edilmesi gereken pek çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda da hareketlerin doğru yapılması ve egzersizlerin belirli zaman zarflarına göre tekrarlanması da bir o kadar büyük bir önem taşımaktadır.

Bir sporcu için yaşam tarzının ne kadar önemli olduğunu bu noktada belirtmek gerekir ve omuz çalışması yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken faktörlere uyduğu takdirde, istedikleri vücuda sahip olması mümkün olacaktır.

Omuz Antrenmanı
Omuz Antrenmanı

Omuz Neden Gelişmez?

Omuz kaslarında öyle bir gelişme olmayan kişiler ve bu nedenle sorun yaşayanlar bir takım konularda bilgi almak istemektedir ve bu noktada omuz kası neden gelişmez sorusu karşımıza çıkacaktır. Öncelikle bu soruyu soran kişinin kadın mı yoksa erkek mi olduğu çok önemli bir faktördür ve kadınlarla erkekler arasında kasların gelişimi birbirinden çok farklıdır. Çünkü hormonlar farklıdır ve östrojen hormonu ve stroit kullanımı bir arada olduğunda baskılamam hormon her zaman için östrojen olacaktır Ve bu nedenle genel olarak yapılacak olan egzersizlerin de farklı olması son derece normaldir.

Eğer ki omuz çalışması yapılacaksa ilk başta kasların neden gelişmemiş olduğunu tespit etmekte fayda vardır ve bunun için hormonsal bozuklukların ilk başta düşünülmesi gerekir. Özellikle bu durum ilerleyen yaşlarda görülür ve eğer kambur duran kişilerin bu duruşa daha fazla adapte olması nedeniyle birtakım sorunlar ortaya çıkacaktır ve ortopedik rahatsızlıkların bu noktada son derece büyük bir payı vardır.

Kalsiyum ve bir takım farklı vitamin eksikliği sebebiyle de bu tür kasların gelişim göstermediğini görmekteyiz ve mutlaka kas gelişimi için gerekli olan ek gıdaların da tüketilmesi son derece büyük bir önem taşır. Eğer ki böyle bir sorun ile karşı karşıya olan bir kişi varsa mutlaka aile geçmişine de bakması gerekir ve ailesinde genetik olarak kas gelişimi ile ilgili problem bulunması açıklayıcı bir özelliktir.

Omuz Antrenmanı
Omuz Antrenmanı

Omuz Antrenmanı Kaç Set Olmalı?

Omuz antrenmanı yapmak isteyen bir kişinin bu noktada ne kadar süre çalışması gerektiğini de bilmesi gerekir. Bunun için de omuz antrenmanı kaç set olmalı şeklinde bir soru ile karşı karşıya kalmaktayız. Eğer ki omuz çalışması yapılacaksa bunu 7-8 set yapılması gerekir ve haftada 3 günlük bir zaman zarfı belirlenmiştir. Fakat yeni başlayan kişiler ya da spor konusunda biraz daha deneyimsiz olan vücuda sahip olanlar haftada iki gün ile de başlayabilir ve buna mutlaka spor hocası karar vermelidir.

Omuz İçin Hangi Hareketler?

Genişlemek isteyen kişilerin daha çok omuz çalışmak durumunda olduğunu görmekteyiz ve kas gelişimi için bu son derece büyük bir önem taşır. Omuz için hangi hareketler  yapılmalı gibi bir konuda frond press hareketi, back press, dambıl kaldırma ve ön halter kaldırma gibi hareketler yapılmalıdır. Bu aşamada hareketlerin mutlaka ısınarak yapılması gerekir ve daha sonrasında da soğuma hareketlerinin yapılması son derece büyük bir önem taşır.

Omuz Çalışmak Şart Mı?

Bir sporcu için bir takım farklı çalışmaların yapılması şarttır ama tamamen kişilerin kendisi için yaptıkları sporda tam olarak bölgesel bir görüntüye dair çalışmalar yapılacaktır. Bu sebepten dolayı da dik duruş ya da omurga bozuklukları için yapılan sporlarda omuz çalışmak şart mı diye sorulduğu zaman bunun şart olduğunu belirtmekte fayda vardır. Bu aşamada omurganın düzeltilmesi ve duruş bozukluklarının ortadan kaldırılması son derece büyük bir önem taşır.

Özellikle de istenen vücuda sahip olmak için mutlaka omuz çalışmak gerekir ve daha düzgün bir duruş adına bu çalışmaların yapılması son derece büyük bir önem taşır. Aynı zamanda da kol kasları ile ilgili olarak da çok etkili bir çalışma olacak bir omuz çalışması tavsiye edilmektedir. Fakat bu noktada spor sonrasında dinlenmek ve vücudun rahatlamasını sağlamak çok önemlidir.

Photo of author

Şunları da beğenebilirsiniz

“Omuz Antrenmanı” üzerine bir yorum
  1. I haven?¦t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

    Yanıtla
Yorum yapın