PT Volkan Dinçer

Evde Spor Yapmak İçin Altın Kurallar

Pandemide çoğumuz evde vakit geçirmeye alıştık ve bu süre zarfında ister istemez kilo aldık. Spor salonlarının yeniden açılmasını beklemeden fit kalabilmek için evde spor hareketleri yapma ihtiyacı hissettik. İşte tam bu noktada evde spor yapmak her ne kadar kolay gibi görünse de aslında dikkat etmemiz gereken çok önemli kurallar var. Gelin evde yapılan sporlar nasıl daha verimli olur ipuçlarına birlikte bakalım.

Spora Başlamadan Önce Isının

Sakatlanmaların önüne geçmek için spor hareketlerine başlamadan önce vücudumuzu fiziksel aktiviteye uygun hale getirmemiz gerekiyor. Isınmadan yapacağınız egzersizlerde sakatlanma riski oldukça artacaktır. Özellikle baş-boyun, bacak, kol, sırt-omuz gibi bölgeleri tam olarak ısıtmadan egzersize başlamayın. Ayrıca evde sporunuzu tamamladıktan sonra esneme hareketlerini göz ardı etmeyin.

Evde Spor Programınızı Oluşturun

Uygulayacağınız egzersiz programına göre farklı bölgelerinizi aktive edecek evde spor programları tasarlayın. Erkek veya kadın evde spor programı farklılık gösterir. Erkekler daha çok göbek yağlarını eritmek isterlerken kadınlar basen ve kalça bölgesini eritmek ister. Eğer antrenman programları hakkında detaylı bir bilginiz yok ise yeni başlayanlar için fitness programı yazısına göz atabilirsiniz. Burada yazılan spor hareketleri evde olmaz demeyin ve spor aletiniz yoksa bile vücut ağırlığınızla uygulamaya çalışın.

İlginizi Çekebilir: En İyi Direnç Lastiği Hareketleri

Sağlıklı Beslenin

Zayıflamak veya bölgesel yağ yakmak gibi hedeflerinize ulaşmak istiyorsanız sağlıklı beslenmelisiniz. Aynı şekilde kas kütlenizi artırıp kilo almak isteyenler için de geçerli. Dolayısıyla protein ağırlıklı beslenerek karbonhidrat ve yağ gibi besin makrolarını iyi ayarlamanız gerekiyor. Kendinize uygun en iyi diyet programı için işinde profesyonel bir diyetisyenden bir hizmet alabilirsiniz.

Evde Yapılacak Egzersiz Hareketleri Seçin

Fiziksel özelliklerinize uygun, size zarar vermeyecek evde egzersiz hareketleri seçmelisiniz. Evinizde ağırlık kaldırmadan önce yaş, kilo gibi faktörleri dikkate alarak hareket etmelisiniz. Eğer sağlık problemlerinizin varsa bunun farkında olmalısınız. Çünkü yapmak istediğiniz aktiviteye engel olacak bir durum olmamasına özen göstermeniz gerekli. Kendinizi zorlayacak ve acı çekmenizi sağlayacak hareketlerden ve yüksek ağırlıklardan uzak durmalısınız. Çok ağır egzersizler verimliliği düşürecek ve sakatlanmaların önünü açacaktır. Örneğin bel fıtığı, sırt boyun ağrısı gibi rahatsızlıklarınız varsa ağır dambıllar yerine fitness direnç bantlarını tercih edebilirsiniz.

Motivasyonunuzu Yüksek Tutun

Evde spor yaparken belki de en büyük eksikliğimiz motivasyon! Ev ortamında nasıl spor yapılır diye motivasyonunuzu düşürmeyin. Çoğunlukla düşük motivasyon performansınızı da olumsuz etkiler. Egzersize başlamadan önce kendinizi motive edin ve sporda motivasyonu artıracak müzikler dinleyin.

Evde Spor Aletleri Edinin

Evde egzersiz yaparken olmazsa olmaz kullandığımız evde spor aletleri ve ekipmanlarıdır. Bunun sebebi oluşturduğunuz spor programı kullandığımız fitness malzemeleri ile uyumlu olmalı. Hem fitness ekipmanlarınızı muhafaza etmek hem de rahat çalışmak için kendinize önceden bir alan oluşturun. Böylece hem spor motivasyonunuz artacak hem de sadece size özel mini bir spor salonu kurmuş olacaksınız!

İlginizi Çekebilir: Evde Pilates Yapmak

Evde Uygulayabileceğiniz Egzersiz Videosu

YouTube video
Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın