PT Volkan Dinçer

Boy Uzatma Egzersizleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Boyunuz eğer ortalama altındaysa bunu takıntı haline getirmeniz gayet normal. Ancak boy nasıl uzar, boy uzatma egzersizleri ve yöntemleri neler, boy uzatma ameliyatı veya ilacı arayışına girmeden önce bilmemiz gerekenler var. İlk olarak boy uzunluğu genetik faktörlere bağlıdır. Ancak çocukluk ve ergenlik sonrası gençlikte ve erişkin dönemde boy uzamaz mı? Tabi ki uzayacaktır. Boy uzatma üzerinde etkili olan faktörler neler, neden bazı kişiler anormal derecede uzun ve en önemlisi bu boy uzatma hareketleri gerçekten işe yarayabilir mi? Gelin, nasıl boy uzar mevzunu enine boyuna masaya yatıralım.

Boy Uzatma Egzersizleri ile Boy Uzar Mı?

Öncelikle şunu belirtelim, bu yazıda size boş yere ümit vermeyeceğiz ya da gerçekleri çarpıtmayacağız. İnternet üzerinde 1 Haftada 10 cm boy uzatma hareketleri diye yazdığınızda birçok hurafe ile karşılaşırsınız. Bu yazıların içeriğinde yer alan hareketlerin birçoğu birbirinden alıntı olmakla beraber ergenlik dönemini tamamlamış kişilerde işe yarama olasılığı çok düşük. Boy üzerinde etki olan faktörleri tespit etme amacıyla yapılan birçok araştırma bulunmakta. Bu araştırmalar incelendiğinde tüm faktörleri iki çatı altında toplamak mümkün; genetik ve çevresel. Genetik faktörler boy uzunluğu üzerine tam %95 etkili, çevresel faktörlerdeyse bu oran %5’le sınırlı. Yani, aslında boyunuzu yüksek oranda anne babadan aldığını genleriniz belirliyor. Bunun yanında beslenme, günlük fiziksel aktiviteler ve uyku düzeni de boy uzunluğu üzerinde etkili faktörler arasında.

Boy Uzatma Egzersizleri İşe Yarar Mı?

Boy uzatma hareketleri işe yarar mı sorusunın net bir cevabı yok. Aslında burada sorunun cevabı size göre değişir. Başka bir ifadeyle yaşınıza beslenmenize ve fiziksel aktivitenize göre. Eğer orta yaş ve yaşlılık döneminde bu soruyu soruyorsanız; üzgünüz. Artık boy uzatma ameliyatı olmadığınız sürece ömrünüzün geri kalanına hemen hemen aynı boyla devam edeceksiniz. Peki ergenlik dönemi ve öncesinde bu soruyu soruyorsanız? İşte bu noktada durum biraz farklılaşıyor. Özellikle çocukların ve ergenlerin omurlarının arasının açılması, kas gelişiminin boya katkısı dolaylı da olsa mümkündür. Bu nedenle çocukluk ve ergenlik döneminde sporla uğraşan kişilerin boyu, diğerlerine oranla daha uzun olur. Ancak unutmayın, asıl belirleyici olan genetiğinizdir.

İlgili Yazı: En İyi Boyun Egzersizleri

Boy uzatma egzersizleri temelde vücuda esneklik kazandırma üzerine kuruludur. Bu nedenle boy uzatmak konusunda dolaylı da olsa etkili olabilirler. Boy tamamen iskelet sistemine bağlı bir durumdur. Her ne kadar internet ortamında boy uzatan hareketler hakkında gereksiz yazılar olsa da hiçbir egzersiz iskelet sisteminizi uzatmaz. Boy uzatma hareketleri kasların esnekliğini artırmayı amaçlar ve düzenli yapıldığında dolaylı yoldan dik durmanızı sağlar. Bu da boy uzatmada işe yarayabilir. Çünkü dik ve kaslı durmak boyunuzu olduğundan daha uzun gösterir. Öte yandan, bu hareketleri kuralına uygun yaptığınızda kaslarınız daha esnek olacağından hareket kabiliyetiniz artacaktır. Ani hareketlerde sakatlanma olasılığınızda ciddi oranda azalır.

Boy Uzatma Hareketleri ve Yöntemleri Neler?

Erişkinlik döneminde her ne kadar boyunuzun uzaması pek mümkün olmasa da boyunuzu daha uzun göstermek mümkündür. Bu da ancak doğru postür sayesinde olabilir. Bunun için yapmanız gereken şeyler ise bilinçli bir şekilde ağırlık çalışmak, düzenli spor yapmak ve duruş bozukluklarını gidermek. Tavsiye olarak, salaş giysilerdense daha dar giyinmek, yüksek topuklu ayakkabılar giymek de boyu uzun gösterme ve boy uzatma yöntemleri arasındadır.

En Etkili Boy Uzatma Egzersizleri

Barda Asılı Kalarak Boyu Uzatma

boy uzatma egzersizi
Boy uzatma egzersizi barda asılı kalma hareketi

Kobra Hareketi ile Boy Uzatma

boy uzatma esneme
Boy uzatma hareketi esneme egzersizi

Basketbol Oynamak Boy Uzatır Mı?

boy uzatma basketbol
Basketbol boy uzatmaya yardımcı olur.

Zıplayarak Boyunuzu Uzatın!

zıplayarak boy uzatma
Boyunuzu zıplayarak da dolaylı olarak uzatabilirsiniz
Photo of author
Marmara Üniversitesi BESYO mezunu Volkan Dinçer 1992 yılında doğdu. Küçük yaşlarda spora başlayan Volkan, mezun olduktan sonra çeşitli fitness salonlarında PT olarak çalıştı ve şu an bir spor salonunda kişiye özel fitness eğitmeni olarak çalışmaya devam etmektedir.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın