Dr. Didem Gündüz

Spor Yaparken Su İçmek ve Daha Fazlası

Spor yaparken su içmek hakkında merak ettikleriniz var ise yazımızı baştan sona okumanızı tavsiye ederiz. Öncelikle spor esnasında su içmek neden bu kadar önemli biraz ondan bahsedelim. Herhangi bir egzersiz faaliyetindeyken vücudumuz enerji harcamaya ve kalori yakmaya başlar. Antrenman şiddetini artırdığımızda ise kalbimiz daha hızlı atar ve vücut sıcaklığımız yükselir. Vücut sıcaklığı arttıkça da bedenimizdeki suyu ter yoluyla dışarı atmaya başlarız. İşte tam bu noktada yani spor esnasında su içmek terleyerek kaybettiğimiz suyu geri kazanmamızı sağlar. Bunun sonucunda da daha verimli bir antrenman çıkarır ve enerjimizi toparlayarak antrenmana daha iyi odaklanırız.

Spor Esnasında Su İçmenin Faydaları

Egzersiz sırasında su içmemek, günlük yaşantımızda yeterli miktarda su tüketmemek kadar kötü bir alışkanlıktır. Spor yaparken çok susamak ve buna karşın susuz kalmak yapılacak en büyük antrenman hatalardan biridir. Çünkü spor yaparken su içmezsek kan dolaşımımız yavaşlar ve azalan enerjimizi daha da düşük hissederiz. Spor esnasında su içmek ise bedensel olarak bizi rahatlatır ve antrenmana daha iyi odaklanmamızı sağlar. Antrenmanda yeterli miktarda su içerek kendimizi daha iyi hisseder ve sakatlanma riskimizi de dolaylı yoldan azaltmış oluruz. Egzersiz sırasında su içmediğimiz durumlarda kas ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi gibi bizi dehidrasyona düşürecek olumsuzluklarla da karşılaşmak sürpriz olmayacaktır.

Spor Yaparken Ne Kadar Su İçmeliyiz?

Egzersiz esnasında minimum 1-1,5 litre su içmek ideal olan miktardır. Ancak bu miktardaki suyun hepsini arka arkaya hızlıca içmemeliyiz. Set aralarında su içmek ve antrenman sonuna kadar azar azar su içmek en iyi yöntemdir. Aksi durumda hızlı su içerek midemizi suyla doldurursak hareket kabiliyetimizi istemsiz olarak kısıtlamış oluruz. Ayrıca spor öncesinde su içmek (özellikle alkali su) spor esnasında su içmek kadar önemlidir. Spor sonrasında su içmek ise vücudunuzun daha hızlı toparlanmasını sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi spor yaparken su içmek asla ve asla unutmamamız gereken bir konu. Hele ki yaz aylarında sıcakta antrenman yapıyorsak su içmemek vücudunuza yapacağınız en son şey olmalı. Sağlıklı yaşamın anahtarı olan suyu günlük yaşantımızda da eksik etmeyelim. Sağlık ve spor dolu günleriniz olsun!

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın