Dr. Didem Gündüz

Fucidin Krem Ne İşe Yarar? Ne İçin Kullanılır?

Fucidin krem, ciltte bakteri nedeniyle oluşan iltihaplı yaraların, cilt bozukluklarının ve lekelerin tedavisinde kullanılan antibiyotikli krem türüdür. Krem düzenli olarak kullanıldığında, kıl köklerinde meydana gelen iltihap, deri yüzeyinde oluşan sivilce ve sivilce izleri, ciltte oluşan tahribatlar, yanıklar ve yanıklara bağı meydana gelen iltihaplar, ter bezinde oluşan iltihaplar, iltihaplı egzama yaraları üzerinde etki gösterir.

Fucidin Krem Nasıl Kullanır?

fucidin krem ne için kullanılır
Fucidin krem nasıl kullanılır?

Tedaviye başlamadan ve kremi satın almadan önce mutlaka doktora muayene olmalı ve onayını almalısınız. Başka bir deyişle, çevrenizin ya da arkadaşınızın tavsiyesi üzerine kullanabileceğiniz bir krem değil. “Fucidin krem nasıl kullanılır” sorusunu ise adım adım anlatalım.

 • İlk olarak kremi uygulayacağınız bölgenin tamamen temiz olmasına özen göstermelisiniz.
 • Ardından parmak uçlarınıza biraz krem alın
 • Son olarak cildinizde problem olan bölgeye bastırmadan nazikçe sürün.
 • Kremin iltihap ya da yaranın üzerini ince bir tabaka olarak kapladığından emin olun.
 • Uygulama sonrasında bölgeyi sargı beziyle kapatmayı unutmayın.
 • Günde maksimum 3 kez kullanabileceğinizi unutmayın.

Kremi doktorunuzun tavsiye ettiği süre ve miktara uygun olarak kullanmalısınız. Yaşadığınız problemin yoğunluğuna bağlı olarak tedavi süreci değişiklik gösterir. 3 hafta ile 1 aya yayılan tedavi süreciyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

İlgili Yazı: Dermovate Krem Ne İçin Kullanılır?

Fuicidin Krem Yan Etkileri

Fucidin kremini kullananlar uzmanlar tarafından gözlemlendiğinde bir takım yan etkilerin oluşabileceği tespit edilmiştir. Öte yandan, aşırı hassas bünyelerde kullanımının hemen ardından reaksiyon gösterebilmektedir. Kremin kullanılmanızdan sonra herhangi bir yan etki ortaya çıkarsa kullanımını acilen durdurmalı ve en kısa zamanda doktora başvurmalısınız. Yan etkileri ise şu şekilde;

 • Nefes alıp verme zorluğu
 • Kurdeşen oluşması
 • Yüz bölgesinde kullanıldığında, yüzde ve boğazda şişkinlik meydana gelmesi.
 • Şişkinliğe bağlı olarak oluşan konuşma ve yutkunma zorluğu
 • Ciltte döküntü ya da kızarıklık, tahriş

Fucidin krem sivilce başta olmak üzere birçok cilt problemini önemli ölçüde ya da tamamen tedavi etme özelliğine sahiptir ancak alerjik bünyelerde oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Özellikle alerjik bünyeye sahip biriyseniz doktorunuzu bu konuda mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Fucidin Kremin Fiyatı

Her sene değişiklik göstermekle beraber 2022 yılında 23,17 TL şeklindedir.

Kaynak:

https://www.abdiibrahim.com.tr/Uploads/New%20Folder(2)/fucidin-h-2-1-krem.pdf

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın