Dr. Didem Gündüz

Travazol Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Neler?

Genel olarak cilt yüzeyinde oluşan egzama, mantar gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılan travozol krem nedir, ne işe yarar, faydaları yan etkileri nelerdir gibi soruların cevaplarını bu yazımızda vermeye çalıştık. Prospektüs içeriğinin de bir kısmına ulaşabileceğiniz bilgileri daha detaylı öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Travazol Krem Nedir?

Ağır iltihap ya da egzama gibi problemlerle birlikte oluşan cildin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıcında ve ara tedavisinde kullanılan bir kremdir.

travazol krem
Travazol krem nedir?

Bu kremin ambalajı 15 gramdır ve 1 gram travazol içeriğinde 10 mg izokonazol nitrat ve 1 mg diflukortolon valerat etkin maddesi bulunmaktadır. Etken madde olarak kullanılan izokonazol nitrat, derideki mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılmakta, birçok mikroba karşı etki göstermektedir. Diflukortolon valerat ise derideki iltihabı önlemekte ve kaşıntı, yanma, sızı gibi şikayetlerin giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Travazol Krem Ne İşe Yarıyor?

Birçok mikroorganizmaya karşı etkisi bilinen Travazol krem, ciltteki yüzeysel mantarların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Deride yer alan iltihabı kurutmakta; yanma, kaşıntı ve sızıntıları önlemektedir. Ayrıca siz okurlarımızın merak ettiği uçuğa iyi gelir mi sorusunun cevabını da vermek gerekirse, bu ilacın virüse dayalı rahatsızlıklara iyi gelmediğini söyleyebiliriz. Eğer uçuk gibi durumlarda kullanılırsa cilt rahatsızlığını iyileştirmez ve daha da kötü bir hale gelmesine sebep olabilir.

Travazol Krem Ne İçin ve Nasıl Kullanılır?

Önceki başlıklarımızda da belirtildiği gibi yüzeysel mantarların tedavisi için travazol krem kullananlar, bu kremi nasıl kullanmalıdır konusuna da açıklık getirelim.

Travazol, kesinlikle doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken, günde iki defa uygulanan bir kremdir.  Düzenli kullanımı önemlidir. Travazol tedavisi mantar bulunan bölgenin iyileşmesi ile birlikte 2 hafta sonunda bitirilmelidir. Ayrıca travazol krem vajina içine sürülür mü sorusunun da cevabı olacak şekilde, krem kasık ve genital bölgelerde kullanıma uygun olacak biçimde üretilmektedir. Buna rağmen krem vajina içine sürülmez, eğer sürülürse vajinada yanma yapıyor gibi şikayetler duymak olasıdır. (Muadil krem: zalain krem nedir?)

Travazol Krem Faydaları Neler?

Birçok cilt hastalığında kullanılabilmektedir. Dolayısıyla birçok faydasından da bahsetmek mümkündür. Bu faydaların bir kısmı aşağıda listelenmektedir:

  • Özellikle yaz aylarında sık rastlanan pişik sorununu giderilmesine yardımcı olur.
  • Vajinal kaşıntılara iyi gelir.
  • Cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılır.
  • İltihaplı sivilcelerin iyileşmesine de yardımcı olur. Bu konu özelinde yüze sürülür mü sorusu da akla gelebilmektedir. Yüzde deri rahatsızlığı görülen bölgeye dikkatle uygulanması gereken bir ilaçtır.
  • Güneş yanıkları sonucunda oluşan iltihaplanmalara iyi gelir.
travazol krem faydaları
Travazol krem faydaları neler?

Travazol Krem Yan Etkileri

Tabi ki, bütün ilaçlarda olduğu gibi kremin yan etkileri bulunmaktadır. Yan etkiler genellikle ilaç içindeki etken maddelere karşı duyarlılığı olan bireylerde görülmektedir. Kıl kökü iltihabı, deride renk değişimi, deride kıllanma, döküntü, kaşıntı, yanma gibi ya etkiler görüldüğünde doktora danışılması gerekmektedir.

Travazol Krem Fiyatı Ne Kadar?

Sadece doktor tarafında önerilmesi ile reçeteyle satılan bir ilaçtır. Sadece eczaneler satışa sunmaktadır. Şu an bu krem yaklaşık olarak 45 TL’den satışa sunulmaktadır. Doktor tarafında cilt hastalığınızın tedavisi için verilen bu kremi eczanelerden kolaylıkla satın alarak kullanımına başlayabilirsiniz.

Travazol Krem Kullananlar

Bu kremi kullananlar, bu kremi mutlaka doktor bilgisinde kullanmalıdır. İstenmeyen yan etkiler görüldüğünde de doktora danışmalıdır. Bilinçsizce kullanımı durumunda iyileşmeden ziyade daha kötü sonuçlara maruz kalınabilir. Bu yüzden ilacın prospektüsünü de dikkatlice okumaları tavsiye edilir. Prospektüsteki bilgileri yeterli bulmayan kullanıcılar eczacısına ya da doktoruna daha detaylı bilgi için başvurabilir.

YouTube video

Kaynak: https://www.bilimilac.com.tr/tr/dosyalar/urun-portfoyu/urunler/1_51033914_travazol-deri-kremi-15-g.pdf

Photo of author
1984 doğumlu Dr. Didem Gündüz öğrenimini Tıp Fakültesinde tamamladı. İç hastalıkları alanında uzmanlaştıktan sonra dermatoloji bölümünde yüksek öğrenimini tamamladı. Didem uzun yıllar çeşitli devlet hastanelerinde görev aldı ve şu an özel bir klinikte hastalarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

“Travazol Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri Neler?” üzerine bir yorum
Yorum yapın