Supplement Nedir? Kas Gelişimi İçin Kullanımı Şart Mı?

supplement nedir kas gelişimi
Supplement nedir gerçekten işe yarıyor mu?

Vücudumuzu yaptığımız spor ve ağırlık antrenmanları ile geliştirirken bir süre sonra kas büyümesi yavaşladığında etrafımızdan çeşitli supplement önerileri almaya başlarız. Peki supplementler gerçekten işe yarıyor mu? Supplement kullanmak performansı artırır mı? Ek takviye edici gıdalar ne kadar sağlıklı? Tüm bu soruların cevabını verebilmek için öncelikle supplement nedir, ne işe yarar sorusunu cevaplamak gerekiyor.

Supplement Nedir?

Supplement tam kelime karşılığı ek gıda, takviye besin desteğidir. Besinlere ek olarak alabileceğimiz supplementlerin içeriğinde çoğunlukla çeşitli vitaminler, mineraller ve aminoasitler bulunmaktadır. Whey protein tozu başta olmak üzere kreatin, l-karnitin, cla, arjinin, sitrülin, nox, beta-alanin, bcaa supplement gibi daha saymadığımız birçok çeşidi vardır. Doğal bir besin yerine geçmezken vücudun ihtiyaç duyduğu anda ve yetersiz beslenme düzeninde ek fayda sağlarlar. Supplementler likit formda, kapsül veya toz kıvamında ek gıda takviyesi olarak satışa sunulmakta. Böylece yüksek dozda aminoasit, vitamin, mineral ve çeşitli besin desteği miktarları günlük yaşamda daha kolay alınmaktadır.

ek gıda takviyesi nedir
Supplement kullanımı ve kas gelişimi

Supplementler Ne İşe Yarar?

Spor yaparken sağlıklı beslenme kritik rol oynar. Vücut spor salonu ortamında değil mutfakta yapılmakta sözü de tam olarak buradan gelir. Yani hızlı kas geliştirmek için çok iyi beslenmemiz ve diyet programlarına sadık kalmamız gerekir. Bazı supplement türevleri de yeterli derece beslenemediğimiz durumlarda aldığımız makro besinlere destek olurlar. Örneğin fitness vücut geliştirme sporuyla uğraştığımızı düşünelim ve protein supplementi üzerinden yola çıkalım. Ağır bir idman sonrası kas gelişimi için yeteri kadar protein tüketmemiz gerekir. Eğer yumurta yemiyor, yeterli et tavuk ve balık ürünleri ile beslenemiyorsak protein alımımız istenilen seviyeye gelemez. İstersek her gün spor yapalım hayalimizdeki o kaslı vücuda ulaşmak imkansız hale gelir. İşte bu gibi durumlarda yediğimiz yemeklere ek olarak zaman zaman ek takviye olarak protein alımı ihtiyacı artmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kreatin Kullanımı Hakkında

Supplement Nasıl Kullanılır?

Supplement kullanmayı düşünüyorsanız en önemli konu, her bireyin gereksinim duyduğu takviye miktarı birbirinden farklı olduğudur. Bu sebeple supplement takviye planı kişiye özel oluşturulmalıdır Antrenmanın sıklığı ve yoğunluğu kalori alımı ve makro miktarına göre ihtiyaç duyduğunuz supplementler değişkenlik gösterir.

Kas gelişimini desteklemek, antrenman performansını artırmak için supplement kullanımı tercih edilmelidir. Spora yeni başlayanların supplement kullanımı ise uzmanlar tarafından genellikle önerilmiyor. Ancak orta düzey ve ileri seviye profesyonel sporcular için supplementler tercih edilebilmektedir. Unutmamamız gereken konu ise supplementlerin doğal besin yerine geçmediğidir. Supplementlerin vücudumuza fayda etkileri %10 civarındadır. Yani supplement kullanmadan kas gelişimi doğal yollarla beslenerek mümkündür.

Supplement tek başına ya da başka takviyelerle birlikte alınabilmektedir. Normal diyetinizde eksik kalan, vitaminleri ve mineralleri destekleyerek zayıf kalan bünyeye müdahale eder. Ayrıca supplementleri kullanmadan evvel mutlaka satın aldığınız supplement ürünü üzerindeki tavsiyelere uymanız gerekir. Kutuların üzerinde besin öğesi referans alım yüzdesi yazar. Bu günlük supplement kullanımının günlük alınması gereken besin değerinin % kaçını karşıladığı anlamına gelmektedir. Etikette supplementin kullanma talimatlarına ek olarak, miktarı, günlük tüketim miktarı bilgileri de vardır. Bununla birlikte supplement ne zaman kullanılır sorusu da sıkça sorulmaktadır. Sabah, akşam, aç veya tok karna alınacak gıda takviyeleri çeşitlilik gösterir. Antrenman öncesi veya sonrası kullanılacak supplementler de birbirinden farklıdır. Günlük maksimum supplement kullanım miktarını ve ne zaman almanız gerektiği konusunu önceden araştırmanız ve supplementi ona göre kullanmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: Beta-Alanin Nedir, Ne İşe Yarar?

Supplementler Zararlı Mı, Sağlıklı Mı?

Supplementlerin sağlığımız üzerindeki etkileri üzerine yıllardır çeşitli araştırmalar, testler laboratuvar ortamında yapılmaktadır. Piyasada satılan supplementlerin zararları olmasa da veya bazılarının kesin olarak bilinmese de kişinin sağlık durumuna göre çeşitli yan etkileri olabilmektedir. Bu sebeple supplement kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Son güncelleme 27 Ekim 2021