Gıda Müh. Oğuz Yıldırım

Vücut Geliştirmek İçin Supplement Kullanımı Şart Mı?

Vücudumuzu yaptığımız spor ve ağırlık antrenmanları ile geliştirirken bir süre sonra kas büyümesi yavaşladığında etrafımızdan çeşitli supplement (takviye edici gıda) önerileri almaya başlarız. Peki ek gıda takviyeleri gerçekten işe yarıyor mu? Gıda takviyesi kullanmak performansı artırır mı? Ek takviye edici gıdalar ne kadar sağlıklı? Tüm bu soruların cevabını verebilmek için öncelikle supplement nedir, ne işe yarar sorusunu cevaplamak gerekiyor.

Supplement Nedir?

Supplement nedir ne işe yarar
Supplement nedir? Nasıl Kullanılır?

Tam kelime karşılığı ek gıda, takviye besin desteğidir. Besinlere ek olarak alabileceğimiz gıda takviyelerinin içeriğinde çoğunlukla çeşitli vitaminler, mineraller ve aminoasitler bulunmaktadır. Whey protein tozu başta olmak üzere kreatin, l-karnitin, cla, arjinin, sitrülin, nox, beta-alanin, bcaa gibi daha saymadığımız birçok takviye edici gıda çeşidi vardır. Doğal bir besin yerine geçmezken vücudun ihtiyaç duyduğu anda ve yetersiz beslenme düzeninde ek fayda sağlarlar. Takviye gıdalar likit formda, kapsül veya toz kıvamında ek gıda takviyesi olarak satışa sunulmakta. Böylece yüksek dozda amino asit, vitamin, mineral ve çeşitli besin desteği miktarları günlük yaşamda daha kolay alınmaktadır.

Supplement Ne İşe Yarar?

Spor yaparken sağlıklı beslenme kritik rol oynar. Vücut spor salonu ortamında değil mutfakta yapılmakta sözü de tam olarak buradan gelir. Yani hızlı kas geliştirmek için çok iyi beslenmemiz ve diyet programlarına sadık kalmamız gerekir. Bazı takviye edici gıda türevleri de yeterli derece beslenemediğimiz durumlarda aldığımız makro besinlere destek olurlar. Örneğin fitness vücut geliştirme sporuyla uğraştığımızı düşünelim ve protein tozu takviyesi üzerinden yola çıkalım. Ağır bir idman sonrası kas gelişimi için yeteri kadar protein tüketmemiz gerekir. Eğer yumurta yemiyor, yeterli et tavuk ve balık ürünleri ile beslenemiyorsak protein alımımız istenilen seviyeye gelemez. İstersek her gün spor yapalım hayalimizdeki o kaslı vücuda ulaşmak imkansız hale gelir. İşte bu gibi durumlarda yediğimiz yemeklere ek olarak zaman zaman takviye olarak protein alımı ihtiyacı artmaktadır.

Supplementler Nasıl Kullanılır?

Gıda takviyesi kullanmayı düşünüyorsanız en önemli konu, her bireyin gereksinim duyduğu takviye miktarı birbirinden farklı olduğudur. Bu sebeple gıda takviye planı kişiye özel oluşturulmalıdır Antrenmanın sıklığı ve yoğunluğu kalori alımı ve makro miktarına göre ihtiyaç duyduğunuz takviyeler değişkenlik gösterir.

Supplement kullanımı
Supplement kullanımı nasıl olmalı?

Kas gelişimini desteklemek, antrenman performansını artırmak için ek takviye kullanımı tercih edilmelidir. Spora yeni başlayanların supplement kullanımı ise uzmanlar tarafından genellikle önerilmiyor. Ancak orta düzey ve ileri seviye profesyonel sporcular için ek besin tercih edilebilmektedir. Unutmamamız gereken konu ise ek gıda takviyelerinin doğal besin yerine geçmediğidir. Ek besinlerin vücudumuza fayda etkileri %10 civarındadır. Yani takviye edici gıda kullanmadan kas gelişimi doğal yollarla beslenerek de mümkündür.

Supplement tek başına ya da başka takviyelerle birlikte alınabilmektedir. Normal diyetinizde eksik kalan, vitaminleri ve mineralleri destekleyerek zayıf kalan bünyeye müdahale eder. Ayrıca ek gıda takviyelerini kullanmadan evvel mutlaka satın aldığınız ek gıda takviyesi ürünü üzerindeki tavsiyelere uymanız gerekir. Kutuların üzerinde besin öğesi referans alım yüzdesi yazar. Bu günlük ek besin kullanımının günlük alınması gereken besin değerinin % kaçını karşıladığı anlamına gelmektedir. Etikette supplementin kullanma talimatlarına ek olarak, miktarı, günlük tüketim miktarı bilgileri de vardır. Bununla birlikte ek gıda takviyelerinin ne zaman kullanılır sorusu da sıkça sorulmaktadır. Sabah, akşam, aç veya tok karna alınacak takviye edici gıdalar çeşitlilik gösterir. Antrenman öncesi veya sonrası kullanılacak gıda takviyeleri de birbirinden farklıdır. Günlük maksimum gıda takviyesi kullanım miktarını ve ne zaman almanız gerektiği konusunu önceden araştırmanız ve öğün yerine geçen gıda takviyelerini ona göre kullanmanız gerekir.

Supplementler Zararlı Mı, Sağlıklı Mı?

Takviye edici gıdaların sağlığımız üzerindeki etkileri üzerine yıllardır çeşitli araştırmalar, testler laboratuvar ortamında yapılmaktadır. Piyasada satılan besin takviyeleri zararları olmasa da veya bazılarının kesin olarak bilinmese de kişinin sağlık durumuna göre çeşitli yan etkileri olabilmektedir. Bu sebeple takviye gıda kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Kaynaklar ve Araştırmalar:

  1. https://theconversation.com/europe/topics/supplements-1831
  2. https://www.pennmedicine.org/updates/blogs/health-and-wellness/2020/february/the-truth-about-supplements
  3. https://www.sciencedaily.com/news/health_medicine/dietary_supplements/
Photo of author
Yeme içme alışkanlıklarının çocukluktan başladığını belirten Oğuz Yıldırım, yüksek öğrenimini Gıda Mühendisliği üzerine tamamladı. Şu an kendi ofisinde beslenme uzmanı olarak danışanlarına hizmet veriyor.

Şunları da beğenebilirsiniz

Yorum yapın