fitness nedir
Fitness Ne Demek?
içinde

Fitness Nedir, Nasıl Yapılır?

Fitness Dergisi olarak fitness nedir, nasıl yapılır, sağlıklı bir yaşam döngüsünde ne anlama geliyor biraz bundan bahsedelim istedik. Fitness herkesin kullandığı bir kavram ve aynı zamanda vücut geliştirme sporu ile karıştırılan bir sözcük. Özellikle fitness yapıyorum ile ağırlık kaldırıyorum cümlesi resmen iç içe geçmiş durumda. Hatta spor salonu ve fitness salonu da öyle. Gerçekte nasıl peki? Bunu anlamak için öncesinde fitness ne demek, ne işe yarar, insan vücuduna faydaları neler açıklamamız lazım. Daha sonrasında ise vücut geliştirme ile arasındaki farkları ortaya çıkarmak gerekiyor. Öyleyse başlayalım!

Fitness Nedir, Nasıl Yapılır?

Fitness sözlük anlamı fiziksel olarak sağlıklı ve formda olmak olarak karşımıza çıkıyor. Yani fitness fiziksel olarak iyi durumda olma durumudur. Ancak bu durum herkes için farklıdır. Biraz detaya indiğimiz zaman ise “fitness“ın fiziksel olarak kas gücü, kas dayanıklılığı, vücut kompozisyonu gibi kavramları barındırdığını görüyoruz. Tabi ki bunlarla sınırlı olmayan özellikleri de içeriyor. Örneğin zihinsel ve mental sağlık da bunlardan birisi. Fitness tanımı ne olursa olsun aslında kişiye özel genel sağlık çerçevesinde değerlendirmek gerekiyor.

Fonksiyonel fitness her gün yapmamız gereken fiziksel aktiviteleri ne kadar iyi yapabildiğimizi ifade ediyor. Başka bir deyişle eğilirken sırtınızı incitmiyor, uçakta çantanızı kabine çok da zorlanmadan kaldırabiliyor musunuz? O halde fonksiyonel fitness zincirinin en temel halkalarından bazılarını tamamlamışsınız demektir. Dolayısıyla iyi bir fitness programı ile hedefler belirleyerek üzerine inşa edebileceğiniz bir temel oluşturabilirsiniz. Daha güçlü olmak, dayanıklı olmak, fit bir görünüme kavuşmak bunların çoğu sizin kendi fitness hedeflerinizdir. Zayıflamak, kilo vermek ve yağ oranını düşürmek hepsi fitness ile çok yakından ilgilidir.

fitness nedir
Fitness Ekipmanları

Fitness ile Vücut Geliştirme Arasındaki Farklar

Herkes spor yapıp daha fit bir görünüme kavuşmak ister. Fitness ise sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek adına yapılan eylemlerin hepsini içerir. Yani fitness; formda bir bedene sahip olmak için egzersiz, sağlıklı beslenme, dinlenme gibi yapılan yaşamsal faaliyetlerin bütünüdür. Egzersiz veya antrenman yapmak elbette fitness ile ilgilidir. Ancak fitness daha genel bir kavram olup sağlıklı olmak için yapılan fiziksel aktivitelerin tamamını kapsar. Vücut geliştirme sporu ile uğraşan biri ise fitness uygunluğu içeren bir faaliyet gerçekleştirmiş olur.

Vücut geliştirme sporu tamamen kasların büyümesine odaklanır. Fitness ise daha çok sağlık odaklıdır. Kas geliştirmek ve sağlıklı kas yapısı da fitness yaşam döngüsü içerisinde yer alır. Fitness yapmak sağlıklı, kondisyonlu, dayanıklı ve daha güçlü olabilmek için çabalamaktır. Ağırlık kaldırarak da aynı doğrultuda bu hedefleri yerine getirmeye çalışırsınız. Ancak fitness yapmayı sadece ağırlık kaldırmak olarak anlatamayız. Fitness egzersizleri arasında sadece ağırlık çalışmak değil diğer tüm kardiyovasküler egzersizler ve antrenman çeşitleri yer alır.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Avrupa Yakası Fitness Salonları

Kardiyo Egzersizleri ve Ağırlık Antrenmanları

Kardiyovasküler antrenmanları kardiyo egzersizleri olarak da biliyoruz. Kalbin hızlı atmasını sağlayan ve yüksek kalp ritminde yapılan egzersizlerdir. Koşu, yüzme, bisiklete binme, ip atlama, merdiven çıkma gibi kardiyovasküler fitness egzersizlerinde kasları geliştirmek birincil hedef değildir. Kardiyo egzersizlerinin temel hedefi kalp damar sağlığını korumaktır. Ancak dolaylı olarak kas büyümesine katkı sağlanır. Bu sayede doğrudan kas gelişim performansını da artırmış oluruz. Aerobik ve anaerobik egzersizlerle kasların dayanıklılığını ve kondisyonunu artırırız.

Ağırlık antrenmanlarında ise tamamen kaslarımızı geliştirmek, onları büyütmek için uğraşırız. Bu sebeple vücut geliştirme sporunda işimiz daha çok ağırlık kaldırmaktır. Ancak fitness aleti kullanarak veya aletsiz şekilde de kaslarımızı büyütebilir ve güçlendirebiliriz. Vücut geliştirmede en önemli nokta ise kas gelişimini düzenli olarak takip etmektir. Kesinlikle sıkı bir beslenme, diyet programı da şart.

Bulk ve definisyon dönemleri ise vücut geliştirme body building sporuyla uğraşanların en sık duydukları kavramlardandır. Bu iki dönem sırasıyla kasları büyütme ve ardından parçalama dönemleridir. Ayrıca kas gelişimi yani hipertrofi için ağırlık artışı, set ve dinlenme süreleri kritik önem taşır. En çok bilinen ve fayda sağlayan fitness hareketleri bench press, pull up, squat, deadlift gibi compound egzersizlerdir. Çünkü bileşik hareketlerde daha büyük kas gruplarına odaklanılır. Sırt, göğüs ve bacak kaslarını dinlendirerek çalıştırmak en etkili vücut geliştirme yöntemidir.

Sonuç olarak fitness ana hedefimiz daha sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmaktır. Bu yüzden fitness nedir sorusuna sürdürülebilir sağlıklı bir yaşam tarzıdır şeklinde cevap vermeyi seçiyoruz! Herkese sağlık ve spor dolu bir yaşam diliyoruz.

Paylaş:

Yazar Fitness Dergisi

Sağlıklı Yaşamın Yeni Adresi!